Menu

Karuzela
polityczna

Grudniowe podsumowanie

pawmak

Teraz pora podsumować ostatni miesiąc 2018 roku, czyli grudzień.

Partią miesiąca zostało:

Teraz!

Odbyła się konwencja prezentująca to ugrupowanie. Partia nie przejęła poza założycielską trójką żadnego posła i sondaże ma mizerne - ale mimo wszystko jakoś się przebija, no i nie miała konkurencji. Wprawdzie pozornie wzmocniła się PO, ale tak naprawdę nie przybył jej (w wyniku transferu) ani jeden poseł, skoro klub nazywa się PO-KO, a Kamila Gasiuk-Pihowicz protestuje, że "nie przeszła do żadnej Platformy". Ale czy przeszła, czy nie, to wyjęcie tych kilkorga posłów z Nowoczesnej było ruchem wyłącznie pyrrusowym i przyniosło PO praktycznie same straty.

Antypartią miesiąca została:

Nowoczesna

I to pomimo, że żaden jej poseł nie przeszedł (i raczej nie przejdzie) do Teraz! I tak straciła jednak 1/3 posłów (podobnie jak WiS, ale tej partii udało się jednak utrzymać jeszcze koło i i tak nie ma to dla niej takiego znaczenia) i tylko dzięki uprzejmości UED odzyskała status klubu (przez moment miała nawet tylko koło). Zresztą UED wolała do klubu tylko oddelegować jednego posła, a nie w całości zmienić klub - choć ideowo do .N jej bardzo blisko, a do PSL bynajmniej - a podejrzewam, że PSL klub i tak by utrzymało (chyba że nie, choć to trochę dziwne). Nowoczesna w tej chwili jest skazana na sojusz albo z PO (która ją tak upokorzyła), albo tylko (jeśli chodzi o partie z potencjałem na przekroczenie progu - choć nawet tego nie gwarantujące) z partiami dalekimi ideowo.

W 2018 roku partią miesiąca aż 6 razy została PO, 2 razy SLD, a po 1 razie UED, Partia Chłopska, Zieloni i Teraz!. Nagrodę dodatkową 3 razy otrzymało PiS, 2 razy PSL, a raz Ślonzoki Razem. Antypartią miesiąca 5 razy zostało PiS, 3 razy Nowoczesna, po 2 razy PO i WiS, a po 1 razie Porozumienie i Partia Razem.

Podsumowanie zmian:

Zmarła posłanka PiS Jolanta Szczypińska, którą w Sejmie zastąpił Piotr Müller. Ponadto wakujące mandaty objęli: Danuta Nowicka (PiS, za Dariusza Starzyckiego), Paweł Rychlik (PiS, za Grzegorza Schreibera), Sławomir Skwarek (PiS, za Jarosława Stawiarskiego), Iwona Krawczyk (PO, za Stanisława Huskowskiego z UED) i Grzegorz Lipiec (PO, za Bogusława Sonika). Klub PO (ale chyba tylko w Sejmie) został przemianowany na klub PO-KO wraz z przyjęciem 7 posłów Nowoczesnej (dotychczasowej szefowej jej klubu i wiceprzewodniczącej partii Kamili Gasiuk-Pihowicz, a także Michała Jarosa, Pawła Kobylińskiego, Marka Sowy, Elżbiety Stępień, Krzysztofa Truskolaskiego i Kornelii Wróblewskiej - przestali oni być członkami Nowoczesnej - z wyjątkiem Marka Sowy, który nim nie był) oraz niezrzeszonego Piotra Misiły. Klub Nowoczesnej został przekształcony w koło, na czele którego początkowo stanęła Katarzyna Lubnauer, a zastąpił ją Paweł Pudłowski. Koło przekształciło się jednak ponownie w klub, poprzez przyjęcie do niego Jacka Protasiewicza z UED, dotychczas zasiadającego w klubie PSL-UED. Dwóch posłów opuściło WiS - Ireneusz Zyska przeszedł do klubu PiS, natomiast Adam Andruszkiewicz (powołany w rządzie PiS na wiceministra) na razie jest niezrzeszony. Niejasna stała się sprawa nazwy partii posługującej się nazwą Wolność, a formalnie zarejestrowanej wciąż jako KORWiN.

Komentarze (269)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Nowoczesna z sojuszu z po nie zrezygnuje

 • kazimierzodnowiciel76

  Pierwszy sondaż w 2019 roku: www.rp.pl/Polityka/190109633-Sondaz-PiS-wciaz-ma-sie-niezle.html&cid=44
  ewybory.eu/sondaze/
  Nowoczesna poniżej 1 % mniej jak Partia Razem z takimi sondażami będzie trudno wynegocjować jakieś dobre warunki jakiejkolwiek koalicji czy z PO czy z SLD. Petru Teraz tylko 0.5 % czyli iż nie ma przepływu byłych wyborców Nowoczesnej do nowego projektu Petru, czyżby wyczekiwanie na partię Biedronia która nie była badana.
  Wzrost notowań Wolności czy raczej KORWIN czyżby efekt oswajania psa JKM z petardami hehehe
  PSL trzyma się mocno i zaczyna rozgrywać inne partie bo wszyscy namawiają PSL na dołączenie do nich czy lewica czy też centrum i ciekawe jak to się wszystko potoczy gdyż nawet Razem ustami Zandberga zaczęło mówić jednej liście PO SLD PSL Nowoczesna Razem i inne mniejsze partie czy inicjatywy www.rp.pl/Polityka/301059966-Zandberg-do-Schetyny-Zbudujmy-wspolna-liste.html
  czeka nas ciekawy czas w tym roku

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Czyli te pol procent teraz jak nie z nowoczesnrj?

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  A wolność zyskuje kosztem dawnych kukizowcow

 • kazimierzodnowiciel76

  Do koalicji RN-Wolność dołączył Braun i to jest o tyle ciekawe iż we wcześniejszych swoich wypowiedziach mówił iż dołączy tylko jeśli będzie to początek drogi razem również na wybory do na naszego Sejmu.
  wiadomosci.wp.pl/grzegorz-braun-dolacza-do-koalicji-z-korwinem-i-ruchem-narodowym-rusza-na-bruksele-6335930766194305a
  Dla PiS koalicja ta staje się dużym problem gdyż będzie utrudnione uwodzenie wyborców narodowych niepodległościowych a nominacja Andruszkiewicza paradoksalnie wcale nie pomogła PiS rządowi a zaszkodzi tak samo jak zjadanie Nowoczesnej przez PO odbiło się czkawką.
  Możliwe iż te wybory do PE będą miały najmniej list gdyż wszyscy mobilizują się w bloki.
  @ Banach owszem Teraz te 0.5 % przejęła od Nowoczesnej ale nie przejmuje tych wyborców gdyż razem mają 1.4 % gdy tymczasem w wyborach Nowoczesna Petru miała 7.60% więc lekko patrząc gdzieś 6 % się ulotniło i pytanie czy czekają oni na start projektu Biedronia czy też sobie odpuścili na razie, bo przepływu do PO nie widać.
  Co do Kukiza to jest on zjadany przez PiS na razie a nie Wolność gdyż Jak na razie Wolność jest grubo poniżej swego wyniku z 2015 - 4.76 % więc trudno mówić iż te wzrosty są kosztem Kukiza. Natomiast dla przyszłości tej koalicji Wolność-RN-Braun to Kukiz musi upaść lub zostać kolejnym członem koalicji ( na co się nie zanosi) inaczej zyska tylko PiS-PO na tym jako największe bloki wyborcze.

 • kazimierzodnowiciel76

  a tutaj info o nowej partii Popka
  muzyka.interia.pl/wiadomosci/news-jaka-bedzie-partia-popka-ujawniono-program-manifest-mloda-po,nId,2770632

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Ja mam inną hipotezę przepływ na lini wolność pis przez kukiza i teraz wolność zyskuje kosztem kukiza a od kosztem po . Po ma 30 w sondażu razem z nowoczesną i teraz 31.5 czyli wynik wyborczy po nowoczesnej zgadza się stracili nadwyżkę z ostatniego sondażu. Bo niby skąd wzrost po jak nie kosztem nowoczesnej

 • pawmak

  Oczywiście, że większość byłych wyborców Nowoczesnej (w każdym razie największa grupa) przeszła do PO. Część rozeszła się po innych partiach (Teraz!, a poza tym pewnie PiS, PSL i SLD, część faktycznie czeka na Biedronia).
  Nowoczesnej to pozostaje się teraz przyklejać do PSL, jakkolwiek to kuriozalnie nie brzmi. UED jest pewnym pomostem między tymi partiami. Z PO będą negocjować razem (a PSL-owi urosło w tym sondażu), być może i z SLD - choć jego start z PO wyglądałby mi na samobójstwo SLD (chyba że Biedroń jasno się odetnie od lewicy - ale niby po co?). I że Zandberg w ten sposób mówi, to jestem zaskoczony - ale może wejście Partii Razem na taką listę by nieco SLD uwiarygodniło, ale raczej i tak elektorat konsekwentnie lewicowy przejdzie na Biedronia. Bo przecież jakiś Popek nie zarejestruje list :P Ale jakby Biedroń nie deklarował się lewicowo, to byłoby ciekawie - ani jednego deklaratywnie lewicowego komitetu w wyborach...

  Co do startu Kukiz'15, no to Tyszka chwali współpracę z Prawicą Rz. w samorządowych, no ale to był tylko start z list i pewnie K'15 na nic więcej nie pójdzie. A Jurek przypomina, że został powołany komitet AW ChKS i mówi: Z Pawłem Kukizem byliśmy w bardzo dobrej współpracy w wyborach samorządowych. Teraz przede wszystkim Paweł sam musi zdefiniować jaka jest jego dalsza polityczna droga. Czy chce budować wąski ruch protestu, czy jakiś szeroki ruch republikański. Moim zdaniem to drugie było dobre, ale on sam musi zdecydować. Czyli jak komitet Kukiz'15, to bez PRz, a na nic innego niż KWW Kukiz'15 pewnie się Kukiz nie zgodzi. Chyba że nazwa by była Kukiz'15+ChKS, no ale nie wiem.
  A Liroy ma niby partię rejestrować, ale coś takiego to równie potrzebne jak Jakubiaka... To już razem by mogli robić tę partię (na przyszłość), Liroy bardziej pasuje do Jakubiaka niż Bartyzel jr.

 • kazimierzodnowiciel76

  Dla Kukiz'15 zaczyna brakować elektoratu który zasilił PiS zostało im ok 5.5% ale to może być za mało na wybory do PE gdyż obecnie na fali wznoszącej znajdzie się koalicja RN-Wolność-Braun która zacznie gromadzić wokół siebie tych niezadowolonych przeciwników UE a Kukiz'15 niczego nie może im obiecać bo w zasadzie to jaki jest stosunek ruchu Kukiz'15 wobec UE to do końca nie wiadomo a konkurować z PiS-em nie da rady przelicytować Koalicji nie da rady podpiąć się pod zwolenników UE też nie bardzo bo nie przelicytuje PO czy SLD więc gdy tylko sondaże zaczną poniżej 5 % im dawać to zacznie się pewnie ostatnia fala odejść z tego ruchu.
  Zabawna jest sytuacja Jakubiaka który odszedł lub jak sam mówi został wypchnięty przez Kukiza - miał jednoczyć wolnościowców i narodowców ale te dwie główne partie się porozumiały i obecnie Jakubiak został na lodzie i szuka dla siebie możliwości zaistnienia ale jeśli nie dogada się z tymi partiami na wybory do Sejmu to jako samodzielny byt jego nie widzę bo byłby świetnym dodatkiem ale nie jako samodzielny gracz zresztą posłuchajcie sami www.youtube.com/watch?v=3RG3uZ84eAg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1PH4lRtMGBu82ETF5iz-xkvhEO5GvFzn5tnRqU50nNY1d0chIYAqyhDX0

 • karmon90

  Pawmak skąd masz info o partii Liroya?

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  Byli wyborcy nowoczesnej w pisie może 1 na kraj

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  A bartyzel z liroyem pasuja

 • pawmak

  Gryglas i Kałuża to już dwóch :P

  No Jakubiak mówi, że polaryzacja może być jeszcze większa niż w samorządowych i liderzy małych ugrupowań mają za wesołe miny, więc pewnie nie będzie pierwszy do głupiowesołej miny.

  @ karmon90
  wiadomosci.wp.pl/grzegorz-braun-dolacza-do-koalicji-z-korwinem-i-ruchem-narodowym-rusza-na-bruksele-6335930766194305a
  "Swoje partie rejestrują też Piotr Liroy Marzec i Marek Jakubiak".

 • ropeng1

  Kukiz to ma według badań oko.press całkiem sporo wspólnego elektoratu z PSL. Zresztą sam jestem na to żywym dowodem. Jeśli PSL pójdzie z KO to Kukiz IMO powinien to odzyskać jeśli nie to PSL może wrócić nawet do poparcia na poziomie 8%. Swoją drogą Marek Sawicki ponownie mówił o tym, że PSL powinien trzymać z konserwatystami www.gazetaprawna.pl/artykuly/1390709,sawicki-o-mozliwosci-utworzenia-szerokiej-listy-psl-to-trudny-wariant.html

  "W poniedziałkowym wywiadzie z "Rzeczpospolitą" lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany był, jak będzie wyglądała formuła współpracy opozycji w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Odpowiedział, że w kierownictwie PSL "wariant szerokiej listy zyskuje zwolenników". Wymienił, że w takiej wielkiej koalicji powinny się znaleźć Nowoczesna, SLD, Unia Europejskich Demokratów. "Nie stawiamy żadnych warunków do rozmów np. z PO" - dodał.

  Do tej propozycji odniósł się w poniedziałek w radiowej Jedynce Marek Sawicki (PSL). "Dla mnie propozycja wielkiej koalicji - gdzie spora część ludowców ku temu się przychyla - jest wariantem najgorszym i najtrudniejszym. Połączenie w jednej grupie poglądów politycznych Nowoczesnej, inicjatywy Nowackiej i skrzydła konserwatywnego PSL - które uważam, że reprezentuję - jest bardzo trudne" - powiedział.

  Zwrócił uwagę, że wariant szerokiej listy zyskał na razie zwolenników w naczelnym komitecie wykonawczym PSL, co nie znaczy, że i wśród wszystkich członków partii. "W mojej ocenie członkowie PSL nadal oczekują od (...) władz PSL jasnej oferty programowej i samodzielnego startu PSL" - powiedział.

  Sawicki mówił też o innym wariancie dla PSL. Byłoby to "budowanie listy PSL konserwatyści i danie szansy środowiskom konserwatywnym, które są na skraju PO i części PiS". Jak ocenił, "ten wariant nie jest wykluczony"

 • pawmak

  Na takie coś bym najchętniej zagłosował (chociaż nie wiem, jacy to konserwatyści, bo jedynie LPR wydaje się pasować - aczkolwiek te obrzeża PO i PiS brzmią ciekawie), ale wygląda na to, że raczej na pewno PSL wystartuje wspólnie z Nowoczesną, SLD i UED, tylko pytanie, czy także z PO, ale raczej tak.

  Nie wiem, co ten Zandberg - dzisiaj powiedział o budowaniu koalicji na lewo od PO (i że Razem buduje od wielu miesięcy lewicową koalicję) i że nie chce być przystawką liberałów. I że z Biedroniem mogą pójść, jak będzie lewicą, a jak będzie robił partię liberalną, to nie.

 • Gość: [Banach] 78.10.204.*

  Psl z SLD bez po to pawmak razem na PO głosujemy wtedy

 • pawmak

  Ja prawdopodobnie tak, ale jeśli wolisz Nowoczesną, no to ona wtedy by razem z PSL i SLD startowała. Jeszcze może samo startować Teraz!, ale jeśli nomen omen teraz ma 0,5%, to nie wiem, czy stwierdzą, że jest sens.

  Co do Partii Razem, już są konkrety. Poinformowali o budowie lewicowej koalicji na konfie z UP, PPS, RSS i WiR (no i OPZZ, ale to pewnie patronat). Chociaż UP była zawsze chętniejsza niż SLD do współpracy z PO (no i WiR to raczej centrolewica). Nawet jeśli Biedroń zrobi z siebie liberała, to SLD i tak ma komu oddać walkowerem konsekwentnie lewicowych wyborców, jeśli pójdzie z liberałami i chadekami, więc musi się bardzo poważnie zastanowić. Zieloni widać też się wahają. Myślę, że SLD powinien dołączyć do lewicowców (próg powinien być przekroczony) i nie obciążać swoim postkomunizmem listy centrowej - no i walka o silniejszą pozycję (swoją i w ogóle lewicy) przynajmniej przed parlamentarnymi też jest w jego interesie.
  www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/wspolna-lista-lewicy-w-wyborach-do-europarlamentu-razem-unii-pracy-pps-opzz-ruchu/7m9r2td

  A ja jeśli miałbym do wyboru PO albo koalicję PSL-Nowoczesna-UED(-SD), no to chyba decydowałby kształt list w moim okręgu i może jakieś niuanse. Jeśli do tego drugiego wariantu doszedłby SLD, to już na tę koalicję pewno nie, ale start SLD ze wspólnej listy z PO i PSL jeszcze bym mógł przełknąć, bo SLD będzie się tam mało liczyć.

 • kazimierzodnowiciel76

  Muszę przyznać iż Razem zrobiła świetny ruch ogłaszając startowanie w koalicji z lewicowymi partiami/związkiem itp gdyż obecnie to SLD jeśli by zdecydowało się na opcję PO/Nowoczesna i może do tego PSL oddawałoby lewicowy elektorat który przejęłaby Razem i jej sojusznicy więc pewnie teraz SLD będzie zmuszona niejako do wejścia do tej inicjatywy. Ciekawe jak zachowa się partia Zieloni i również IP Nowackiej, bo raczej że Biedroń pójdzie sam albo ewentualnie weźmie niektóre z lewicowych postaci to wygląda na pewnik.
  ciekawy artykuł o nowej inicjatywie Popka a szczególnie o Nowoczesnej Teorii Monetarnej jego sztandarowym projekcie gospodarczym: www.se.pl/wiadomosci/polityka/rafal-wos-a-jesli-popek-ma-racje-aa-2cGk-iERe-jdV4.html

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Wolę nowoczesną więc wolę by byli razem

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  Z punktu widzenia lewicy to bardzo dobra sytuacja - wreszcie SLD (z całym swoim bagażem) idzie do bliższego mu centrum i wreszcie jest szansa na normalną lewicę. Uważam że taki komitet powinien nazywać się "Lewica Razem", bo nie dość że zawiera nazwę największej tam partii (razem), jest nazwa zjednoczeniowa, to jeszcze tam będą pewnie wszyscy co byli w "SLD Lewica Razem" tylko już bez SLD.

  Imo zieloni powinni albo dołączyć do tej koalicji albo startować z list Biedronia, a potem do parlamentu wszyscy powinni iść razem, tj lewica + Biedroń.

  Przy okazji że piszę tu pierwszy komentarz, od dawna chciałem zapytać - gdzie znajdę jakąkolwiek wypowiedź Jurka o tym że ChKS to nazwa dla proponowanego przez niego komitetu? Bo do tej pory to jest cykliczne wydarzenie i nie mogłem znaleźć jego wypowiedzi, jakby zamierzał tak nazwać komitet a tutaj to jest traktowane jako fakt dokonany.

 • pawmak

  https://www.google.pl/search?source=hp&ei=ihA1XOKONIXjsAe4saiIDw&q=komitet+wyborczy+Akcja+Wyborcza+chrze%C5%9Bcija%C5%84ski+kongres+spo%C5%82eczny&btnK=Szukaj+w+Google&oq=komitet+wyborczy+Akcja+Wyborcza+chrze%C5%9Bcija%C5%84ski+kongres+spo%C5%82eczny&gs_l=psy-ab.3...1122.17129..17618...1.0..0.207.9942.0j56j4......0....1..gws-wiz.....0..0j35i39j0i67j0i10i67j0i131i67j0i131j0i10j0i10i30j0i22i30j33i22i29i30j33i160j33i21j33i10.9IDsNv7hUxg
  Nie jest powiedziane, że tak się będzie nazywał komitet wyborczy, ale jednak jest mowa o "komitecie", który się nazywa "Akcja Wyborcza".
  To z 8 grudnia, ale przedwczoraj też o tym powiedział: www.rmf24.pl/fakty/news-marek-jurek-zycie-religijne-jest-czescia-zycia-spolecznego,nId,2769123
  Chcą zbudować coś, co będzie - no właśnie nie bardzo wiadomo, co bardziej - czy jednoznacznie za ochroną życia, czy po prostu konserwatywną 3. siłą polityczną.

  Wszyscy oprócz SLD to nie będą, np. SDPL pewnie będzie tworzyć koalicję z centrum, jeśli SLD tam będzie. Niemniej UP zawsze miała dobre relacje ze Schetyną i była bardziej proPO (już w 2010, kiedy poparła Komorowskiego w II turze, a SLD nie, no i w tej kadencji, choćby startując z KO we Wrocławiu i częściowo do sejmiku dolnośląskiego, no i Schetyna też z rok temu wspomniał o UP na konwencji), a teraz... www.uniapracy.org.pl/index.php/260-uniia-pracy-chce-wspoltworzyc-lewicowy-blok-do-pe

  Czarzasty mówi tak: "Jeżeli nie powstanie jeden blok lewicowy, to tylko i wyłącznie z tego względu, że Biedroń nie będzie go chciał." Interpretacja:
  a) szuka pretekstu do wejścia w sojusz z centrum, bo przecież Biedroń nie chciał lewicowej koalicji, to i tak cała lewica nie mogła pójść razem,
  b) owszem, pójdzie z Partią Razem, UP itd., ale jeśli Biedroń jest lewicą, to jego wina, że będą 2 lewicowe komitety, a nie 1.
  Ogólnie to pewnie dalej nic nie jest rozstrzygnięte co do startu SLD (oprócz tego, że - nie ze swojej winy - nie pójdzie z Biedroniem).
  natemat.pl/260059,w-jakiej-koalicji-bedzie-sld-czarzasty-komentuje-wspolna-liste-do-pe

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Ta lewicowa lista to przynajmniej dla pisu będzie koalicjant

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Sld to bardziej do centrum psuje bez nich lewica szansę ma

 • pawmak

  A gdzie tam, każdej lewicy (poza Samoobroną) do PiS-u jak najdalej. A jeśli SLD dołączy do centrowej listy, to właśnie wtedy będzie można powiedzieć, że ją psuje :D

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  Wniosek z tego taki że nikt tego SLD nigdzie nie chce. Elektorat SLD wymiera, ale będzie miał istotne znaczenie jeszcze pewnie przez dekadę, więc do tego czasu gdzieś się musi podziać. Skoro lokalne struktury chcą się bratać z liberalnym centrum, jeśli w partii są ludzie o bardziej konserwatywnych i liberalnych poglądach, jeśli w takiej Częstochowie SLD jest wyraźnie liberalne - to niech dołączą do tej liberalnej centrowej koalicji bo tam bardziej pasują. Lewicowe jednostki (bez dinozaurów), którzy nie są karierowiczami przejdą do lewicy albo Biedronia pewnie.

 • pawmak

  No jak - Biedroń nie chce, ale i centryści z PO/N/PSL i lewacy z Partii Razem i spółki chcą iść z SLD. Dla tych pierwszych to zwiększenie szans na zwycięstwo (przynajmniej teoretycznie), a dla drugich jedyna szansa na przekroczenie progu (jeśli nie chcą iść z centrystami, ale ci nie daliby im biorących miejsc, przynajmniej do PE). A liberalne to prędzej mogą być struktury Biedronia i SLD mu to zarzuca (dopóki nie zawrze sojuszu z centrum, to ma prawo).

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  Zależy od tego, jak się zachowa elektorat SLD. Załóżmy, że dziś to jest 5-6%. Możliwe, że w przypadku wielkiej koalicji, nawet połowa z tego nie zdecyduje się głosować na centrum i mogą się zdecydować poprzeć koalicję lewicy (raczej nie Biedronia bo już by to zrobili). Jeśli Razem ma dziś ok 1,5% to na dzień dobry ta koalicja może mieć ok. 3% z tytułu tego co opisałem wyżej a w skrajnie szczęśliwym dla nich scenariuszu mogliby 5% przekroczyć (wyborcy SLD musieliby czuć wielką więź z lewicą i uznać przejście SLD do centrum jako zdradę).

  Chyba bardziej złożony jest elektorat PSL, gdzie może odpłynąć w przypadku jak nie będzie chcieć głosować na wielką koalicję? Naturalnym kierunkiem jest chyba PiS, choć z badań oko.press wynikało, że nawet Biedroń.

 • kazimierzodnowiciel76

  SLD musi przekalkulować co jest lepsze chwilowy sukces na zasadzie iż zamiast 2 MP będą mieli 3 dzięki koalicji ( PO PSL Nowoczesna SLD ) czy też pójście razem z lewicą gdzie cała lista zdobędzie 3-4 mandatów z czego dla SLD przypadną może 2 ale za to zachowa swoją podmiotowość. Dodatkowo projekt Biedronia jest wielkim znakiem zapytania bo jeśli nie osiągnie 10 % w wyborach do PE to będzie ciężko o samodzielny start do naszego sejmu i to również SLD musi brać pod uwagę gdyż walka toczyć się będzie o ten sam elektorat między Razem w ramach koalicji, SLD oraz partią Biedronia. Na niekorzyść lewicy socjalistycznej przemawia działalność PiS-u który zagospodarował socjalny elektorat i obecnie nie wiele go zostało a wygląda na to iż mogą być nawet 3 bloki lewicy w wyborach co tym bardziej komplikuje ruch SLD.
  Ciekawy wywód Wiplera odnośnie działalności Jakubiaka który wg niego gra pod zostanie przystawką PiS-u www.facebook.com/wipler/posts/2191027810948531?__tn__=K-R

 • pawmak

  Te wyliczenia co do lewicy byłyby słuszne, ale Biedroń sporo z tego elektoratu wezmie, więc jeśli nawet SLD się przyłączy do razemitów itd., to nie ma gwarancji wzięcia mandatów (chociaż jest spora szansa), a jeśli się nie przyłączy, to ta lewica szans nie ma żadnych. Elektorat SLD w części odpłynie do lewactwa, w części pozostanie przy SLD, chcąc pomóc odsunąć PiS, a część odpłynie (tak czy inaczej zresztą) do Biedronia.

  Co do elektoratu PSL, to chyba się zgadza.

 • ropeng1

  Wydaje mi się, że część elektoratu PSL może przejść do Kukiza.

  Rzymkowski mówił, że Kukizowcy chcą kontynuować współprace z Prawicą RP, a także rozpocząć współpracę z Bezpartyjnymi Samorządowcami. www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-t-rzymkowski-na-polskiej-scenie-politycznej-jest-swoisty-dogmat-ze-pis-i-tak-wygra-najblizsze-wybory-parlamentarne/

  "Gość TV Trwam wskazał, że członkowie Kukiz15 na pewno tak jak w wyborach samorządowych będą chcieli iść do wyborów europejskich z Prawicą RP.

  To jest sprawdzony, dobry partner. Bardzo cenimy pana marszałka Marka Jurka czy prezesa partii pana Krzysztofa Kawęckiego. To są nasi przyjaciele, na których możemy liczyć, a to zaufanie jest obopólne. Liczymy również na środowisko, z którego wyrósł Paweł Kukiz, myślę tutaj o bezpartyjnych samorządowcach, z którymi toczymy rozmowy. Mamy nadzieję, że sfinalizujemy je wspólnym startem. To potężna siła społeczna, zwłaszcza w zachodniej Polsce (). Czekamy z otwartymi ramionami na bezpartyjnych samorządowców. To jest moim zdaniem główna baza docelowa dla naszych sojuszników, koalicjantów w wyborach powiedział."

  Jakubiak chyba serio jednak zaczyna celować w PiS. Ciekawe co Bartyzel Junior na to.

  Tak poza tym z bardziej międzynarodowej części Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch i liderem Legi Salvinim. Trwają rozmowy nad powstaniem większej prawicowej frakcji w PE. W podobnym terminie spotkali się Paweł Kukiz oraz inny wicepremier Włoch (lider Movimento) Luigi Di Maio. Kukiz wspólnie z Di Maio chcą stworzyć nową frakcję opartą na demokracji bezpośredniej. Co ciekawe skomentował to Paweł Tanajno, który ostatnio cały czas chwali Kukizowców (słyszałem, że może startować z ich listy do PE lub do sejmu).

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Jakiub pod jak dał votum zaufania rządowi już jest przystawką pisu.

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Elektora psl odpłynie do kukiza a nie do pis

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  BArtyzel wróci do libertynów proste

 • kazimierzodnowiciel76

  ciekawe spostrzeżenia Sanockiego odnośnie Kukiz'15
  www.januszsanocki.com/2019/01/08/cyrk-bez-jednego-artysty/

  Kukiz wypłynął przy wyborach prezydenckich 2015 na anty-systemie gdzie udało mu się uzyskać 20.80 % czyli prawie 3.1 miliona głosów a już parę miesięcy później w wyborach parlamentarnych projekt Kukiz'15 uzyskał tylko 8.81 % czyli niespełna 1.340 ( milion trzysta czterdzieści ) zaś w wyborach samorządowych 2018 już tylko 5.63 % czyli niespełna 870 tyś głosów. Dla mnie oznacza to ni mniej ni więcej jak wyczerpanie swojej formuły i nie widzę możliwości wejścia KWW Kukiz'15 do PE jak również i naszego sejmu. Mówi się obecnie o możliwości dogadania się z BS ale to by oznaczało zmianę formuły tego bytu i wcale nie gwarantuje sukcesu.

 • pawmak

  Ale do jakich, nie wiem, czy komuś ufa i chyba skręcił w prawo ogólnie. A elektorat PSL (ten, który będzie w ogóle głosował) niechętny szerokiej koalicji w największej części wybierze PiS, a w mniejszej to i Kukiza i Biedronia czy inną lewicę, albo ChKS. Kukiz'15 mówi konsekwentnie o chęci współpracy z PRz, ale z szyldu rezygnować nie będzie, więc musiałaby ona startować z list Kukiz'15 albo Kukiz'15-Bezpartyjni (Bezpartyjni mogą liczyć na udział w nazwie, bo mieli podobne do K'15 poparcie do sejmików). W ogóle to też byłoby ciekawe jakby PRz czy w ogóle ChKS startował z K'15, no bo... Kukiz oficjalnie mówi, że jest przeciwnikiem religii w szkołach, a rzeczniczka Prawicy Rz. napisała dziś (na wypowiedz Nowackiej, że chciałaby docelowo religii poza szkołą): "Wybory idą, więc czas na lewacką bitewkę z Kościołem - skazaną na klęskę. Warto tak ośmieszać się nieznajomością #Konstytucja i próbą wykluczenia 32 mln obywateli?".

 • pawmak

  Drugi raz dziś zapisałem post po tym, jak zdążył swój zapisać kazimierzodnowiciel76 :) Co do Kukiza to racja - jeszcze wynik jak wynik w tych samorządowych, ale pomimo niego 0 mandatów, a potem jeszcze słynne tweety poważnego męża stanu i odejście takiego filara jak Jakubiak. No i dochodzi spora konkurencja zarówno wśród prawicy niepisackiej, jak i wśród nazwijmy to 'świeżych protestowców'.

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Tak się w prawo ze dalej chodzi i popiera parady lgbt

 • pawmak

  Ostatnio chyba nie było parady, za to niedawno był marsz niepodległości, gdzie ostentacyjnie był z ojcem. Popiera też reformę UE. A ci libertyni to i tak wystartują razem z PO, której on nie znosi. Niby nie musi być w polityce, ale go zawsze ciągnie.

 • kazimierzodnowiciel76

  Gdy Jakubiak w końcu zarejestruje swoją Federację dla Rzeczpospolitej wtedy zobaczy się kto właściwie się tam znalazł i czy jakieś eksponowane stanowisko będzie miał tam Bartyzel czy też w tzw międzyczasie drogi panów się rozejdą. Obecnie sytuacja na tzw prawicy na prawo od PiS jest bardzo dynamiczna powstała koalicja dwóch głównych partii Wolności i RN do której dołączył Grzegorz Braun postać bardzo wyrazista i sprawdzona w ogniu walki. Czyli cel Marka Jakubiaka gdy występował z Kukiz'15 aby scalić te grupy prawicy został zrealizowany bez udziału Jakubiaka i obecnie to nie wiadomo po co ta partia ma być skoro jej główny cel został zrealizowany i jeśli Jakubiak nie chce stracić twarzy bo już kilka rys na niej się znalazło ( jego przeszłość w PZPR był ale nie podpisał, podpisał ale nie był prawie jak Wałęsa z tymi tłumaczeniami, i jego bronienie Andruszkiewicza też dziwne zachowanie, mówienie iż tylko 2 bloki mają szansę reszta się nie liczy itp ) więc jeśli miał nadzieję na odegranie "zbawcy" na prawicy to obecnie może tylko dołączyć się do tego co już jest i to bez stawiania warunków bo kim że jest Jakubiak wobec Korwina Brauna czy też Winnickiego ? Zakładam iż jednak Jakubiak znajdzie się na wspólnej liście Koalicji ( która jeszcze nie ma nazwy ciekawe kiedy ją ogłoszą i ciekawe kto jeszcze się w niej znajdzie czy KNP i czy kilku posłów niezależnych dołączy do tej inicjatywy ).
  Tak się zastanawiałem odnośnie Partii Republikańskiej która ma 2 posłów i jest częścią Zjednoczonej Prawicy ale raczej nie odgrywa żadnej znaczącej roli a bym powiedział iż wycofanie się rządu ze zmian w sądzie czy też pamiętna ekspresowa zmiana ustawy na życzenie Izraela raczej nie powoduje iż partia ta jest szczęśliwa w popieraniu rządu i jeśli wynik Koalicji Wolność-RN-Braun byłby obiecujący tak z 10 % to widziałbym również i tą partię w tej koalicji do Sejmu. Jest jeszcze jeden argument za takim rozwiązaniem mianowicie miejsca na listach, Porozumienie i SoLPol będą się ostro targować o dobre biorące miejsca a co mogą tacy Republikanie nie wiele natomiast zmiana barw koalicyjnych może im dać nawet po jedynce dla posłanek a na pewno po 2.
  Podobnie sprawa ma się z UPR-em na tym etapie stoją murem za Kukizem ale gdy tylko w wyborach do PE Kukiz zaliczy wynik poniżej 5 % wtedy szanse na przyszły Sejm będą zerowe dlatego też nie zdziwiłbym się gdyby i UPR doszedł do koalicji tym bardziej iż kilka lat temu był jednym z członów RN a prezes Jóźwiak i jego vice, jedyny problem to ich stosunek do JKM ale w polityce nie takie rzeczy się widziało a prawda jest taka iż jeśli UPR nie zmieni koalicjanta to będzie ostateczny koniec tej partii więc być albo nie być może zadziałać cuda.
  Ciekawie wygląda również sytuacja IP Nowackiej bo jeśli się wszyscy dogadają z PO wtedy i Nowacka musi zostać w tej inicjatywie ale jeśli nastąpiłoby iż PO idzie sama a PSL Nowoczesna i SLD plus UED razem wtedy dla Nowackiej mogłoby być to nowe otwarcie i możliwość zmiany koalicjanta na rzecz Biedronia lub nawet Razem co mniej prawdopodobne ale nie niemożliwe tym bardziej iż jakaś część działaczy zasiliła Razem po tym jak Nowacka związała się z PO.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Bartyzel bronił wolności zgromadzeń na paradę gejów do Lublina by pojechał gdyby była zakazana

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Jesli Nowoczesna pójdzie bez po co jest wątpliwe to prędzej z Nowacka jak po które pojdzie wtedy w prawo

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. @kazimierzodnowiciel76 Poziom animozji pomiędzy UPR a KORWiNem jest jednak zbyt duży, by współpraca była możliwa. Partia Józwiaka na pewno do PE wystartuje z list K'15 (moim zadaniem komitet przekroczy 5%), a w razie totalnego fiaska prędzej już poszuka sobie miejsca u boku Gowina albo Jurka niż w bloku z udziałem JKM.

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Po ostatnim wystepie o dzikach wątpie w 5 % kukiza

 • kazimierzodnowiciel76

  Problemem Kukiza jest totalna amatorszczyzna i każdy miesiąc tydzień a nawet dzień udowadnia to iż Kukiz nie nadaje się na żadnego lidera i tylko przypadek umieścił go w miejscu w którym jest ale czas jego dobiega końca. Nie powiem wolę go od PO PiS SLD PSL czy też Biedronia Nowackiej itp ale idea za którą optuje niestety za wcześnie wyciągnięta i mam tutaj na myśli dwie rzeczy jednomandatowe okręgi wyborcze oraz brak subwencji plus to iż w zasadzie nie ma struktur. Po wyborach do PE jeśli będzie chciał zostać to będzie musiał dokonać pewnych zmian ale nie wiem czy nie za późno będzie o co najmniej 2 lata, fala na której wypłynął obecnie będzie nakierowana na Biedronia oraz na Koalicję Wolność-RN-Braun więc dla Kukiza nie zostanie wiele plus nie ma kasy a bez kasy, bez mediów stojących za nim, bez PR oraz koncepcji i wyobraźni co i jak zamieszcza na ( Twiter Facebook ) to jak to mówią niektórzy sam się zaorał. Szkoda chłopa ale taka jest polityka i jak przysłowie mówi łaska pańska na pstrym koniu jeździ.
  Najpierw była PPPP później Samoobrona następnie Palikot przez moment KNP do momentu spoliczkowania TW Boniego a ostatnio Kukiz i wszystkie takie ruchy jak to je niektórzy nazywali ruchy protestu przeciwko tym co już byli i rządzili kończyły się tak samo ...

 • marecki384

  Ten sojusz JKM z RN jest po prostu śmieszny.
  Jeden wart drugiego.
  Korwin chyba sam nie wie czego chce.
  Startuje do Europarlamentu potem rezygnuje.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Może i i głupio ale w końcu wyborcy pis mają alternatywę na która mogą głsować

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  A kukiz już jest za późno elektorat jego pójdzie na coś nowego np popka

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. Nie sądzę by Popek miał rzeczywiste (nawet najbardziej naiwne) ambicje polityczne. Jeśli miałby wziąść udział w jakiejkolwiek elekcji potrzebowałby struktur, których nie ma i nie próbuje tworzyć. MP to wyraźnie kolejny wygłup showmana.----Co do do kolaicji RN-KORWiN jakoś nie wierzę w efekt synergii. To fakt mamy tu antysystemowe i antyunine siły, ale ich elektoraty nie oczekują tego samego. Czas pokaże czy miałem rację, ale moim zdaniem to recepta na max 3,5%.

 • kazimierzodnowiciel76

  Powiem tak w odp do "przedmówcy" obserwuję co się dzieje w necie i większość blogerów z radością przyjęła powstanie Koalicji Wolność-RN i już samo to napawa optymizmem. Te 3.5 % to mają na starcie od elektoratu "wiernego" który zawsze i wszędzie nie zależnie od okoliczności na nich zagłosuje. A że frekwencja w wyborach do PE jest zazwyczaj niższa to te 3.5 % robi się na dzień dobry 5 % więc tyle wg mnie posiada ten komitet Koalicyjny bez nazwy poparcia. Mają podobno tak twierdzą liderzy do inicjatywy dochodzić nowe grupy i znane osoby więc siła jego będzie rosła a gdy zacznie się kampania to udane przedstawienie tego iż suwerenność straciliśmy dzięki podpisowi Prezydenta Kaczyńskiego to tak z 5 % wyborców PiS-u im odbierze plus zabranie ze 2 % Kukizowi i kolejne 2-3 za zjednoczenie. Suma daje mi około 12-15 % takie poparcie mogą uzyskać co przy ponad 30 % niechęci społeczeństwa do UE nie wygląda wcale okazale ale na początek sezonu 2019 może być dobrym prognostykiem do wyborów do parlamentu polskiego.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Dla nowego komitetu ważne bedzie poparcie silnych w necie Cejrowskiego i maksa kolonko

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  1. Koalicja W-RN nie jest na żadnej fali wznoszącej. Tzw. "antysystem" trwał mniej więcej w latach 2014-2015 i skończył się po wyborach, w dodatku zjadł go PiS. Taki Korwin miał już swoje 5 minut, zawiódł i nigdy tego nie odzyska. Do takiego wysokiego poparcia potrzeba poparcia normalnych ludzi, nie żyjących na co dzień polityką. Na przykład w 2015 poparcie dla Kukiza było masowe, ale parę miesięcy później ci ludzie często głosowali na Nowoczesną lub PO. Jeszcze raz, mówię o przeciętnych ludziach którzy mają politykę gdzieś, na czas kampanii dali się ponieść emocjom i dołączyć do tzw "antysytemu" i go od razu opuścili.
  2. Wysuwasz błędny wniosek, że jak ktoś jest niechętny UE to uzna że PiS jest zbyt miękki i zagłosuje na radykałów. Dla większości osób to duży PiS jest gwarantem walki z tą niedobrą Brukselą, a ten elektorat postrzega antysystemowy plankton jako przedszkole.
  3. Tę koalicję może uratować frekwencja, która imo będzie rekordowo wysoka, ponieważ od kiedy PiS objął władzę, to przeciwnicy rządu się mobilizują. Było tak w 2007 r. po rządach PiSu, stało się tak teraz w wyborach samorządowych. Stawiam, że będzie powyżej 30%. A jeśli Biedroń (lub PiS) zmobilizuje małe miasta to jeszcze więcej.

  Jak dla mnie 3-5% i bez szans na więcej. Ich czas się skończył. A do takich prognoz proponuję badanie różnych środowisk i "to co widać w necie" to nie są obiektywne tendencje. W dodatku nie ma teraz zdarzeń, które by eurosceptyków miały pociągnąć do góry (tak jak w 2014-15 kryzys migracyjny i zamachy ISIS).

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  ć: killvr, *.dynamic.chello.1 punkt zgoda 2 jest pewnien elektorat na prawo od pis ale czy 4 czy 6 procent pozwól wyborca ocenić 3 Biedronia w małych miastach nikt nie chce prędzej Po ich zmobilizuje

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  Czy ja wiem, wychowałem się w mniejszym mieście, które kiedyś było wojewódzkie i z naszej perspektywy ciekawy jest postulat Biedronia o przywracaniu znaczenia takim miastom poprzez masowe rozwijanie transportu publicznego do nich lub deglomerację (przenoszenie dużych urzędów poza Warszawę do mniejszych miast jak np. w Niemczech). To jest przynajmniej coś co pozytywnie wpływa na życie ludzi a nie spory ideologiczne wokół ustroju.

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Tyle że lewicowa obyczojowa to zatrze te miasta są konserwatywne

 • marecki384

  Oglądałem na fejsie co mieli do powiedzenia Braun z Korwinem.
  To był jakiś solidny bełkot

 • kazimierzodnowiciel76

  Pojawił się ciekawy sondaż a w zasadzie dwa w jednym wariancie pytano o partię Biedronia a w drugim nie. I obecnie dostaje 9 % ten projekt gdy badanie sprzed 4 tyg dawało mu 7 % ale najciekawsze jest porównanie gdzie i komu zabiera i tak PiS traci 3 % PO 4 % SLD i Razem po 1 % dziwne że Nowoczesnej nie ubywa a wydawałoby się iż to podobny elektorat
  ewybory.eu/sondaze/
  Z partią Biedronia to będzie tak iż jeśli sondaże dalej będzie miała takie ładne i będą w TV mówić o niej jako 3 sile to ludzie zmęczeni wojna PO-PiS mogą się przerzucić na nią nie do końca nawet wiedząc jaki jest stosunek tej partii w kwestiach ich interesujących taka jest zaleta nowych projektów. Najważniejsze w tym jest czas aby nie odpalić za wcześnie tego projektu bo wtedy można zrazić do siebie potencjalnych wyborców ale równie ważne jest to aby media ciągle dyskutowały o projekcie i podgrzewały napięcie i jak na razie to Biedroń świetnie sobie z tym daje radę, pewnie zatrudnił jakiegoś PR-owca w przeciwieństwie do Kukiza.
  Fala anty-systemu odpłynęła co nie znaczy iż nie pojawi się kolejna jakaś fala na której Koalicja RN-Wolność wypłynie. Korwin się starzeje i jego argumenty straciły siłę jaką miały jeszcze 4-5 lat temu czasami zdarzy mu się coś błyskotliwego powiedzieć ale generalnie nie ten JKM została jedynie "marka" na której koalicja będzie jechała. I co by nie mówić to od 30 lat mówi konsekwentnie o idei wolności i za to go sobie ludzie cenią.

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Biedroń nie przekonana nikogo po za lewicą to jest zabawne sądzenie ze konserwatyści pójda na niego.

 • kazimierzodnowiciel76

  @ Banach
  Masz sondaże porównawcze notowania z partią Biedronia i bez i w wypadku startowania ruchu Biedronia 3 % głosów PiS traci na rzecz właśnie jego partii i są to już 4 takie badania. Dodatkowo nie wszyscy w PiS to konserwatyści

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Badania polester są zabawne ci nie konserwatywni wyorcy pis prędzej pójd na ko jak biedronia

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. Nie było niemal żadnego punktu, w którym zgadzałbym się z ś.p. Adamowiczem, ale co oczywiste nie życzyłem mu tak strasznej śmierci. Niech spoczywa w pokoju.

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  Kukiz'15 złożyło wniosek o odwołanie zarządu TVP, inni posłowie opozycji też podnosili ten temat. Co za ironia, że w czasie kiedy widzimy do czego prowadzi spirala nienawiści, TVP ma czelność wypuszczać taki materiał. Trwa (na szczęście dość ciche) licytowanie się, która strona doprowadziła do tego bardziej i w czasie kiedy PiS wie że sprawa zamachu może potencjalnie im zagrozić (moim zdaniem nie ale potencjalnie tak) to Kurski jedzie po bandzie i ściąga na obóz pisowski krytykę. Niech to będzie punkt zwrotny i koniec tego ścieku jaki jest w TVP.

 • marecki384

  Moim zdaniem w najbliższych wyborach PIS może sporo stracić - Właśnie za to co się stało w Gdańsku i co się wyrabia w TVP.
  To moim zdaniem będzie główny temat podwójnej kampanii wyborczej.

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  Jeżeli tak będzie to bardzo współczuję rodzinie.

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. Niestety rzeczywiście niektórzy próbują ostatnią tragedię upolitycznić, choć w oczywisty sposób trudno egzekutorowi szaleńcowi przypisać polityczną inspirację. Trudno też dopatrzeć się jakiejkolwiek logiki w zabijaniu za rzekome winy PO człowieka, który do PO nie tylko nie już nie należał a i był z tą partią skłócony. Najbardziej niewiarygodnie wypada tu Sikorski. Kto kiedyś po chamsku zapowiadał przeciwnikom plan "dorzynania watahy", ten naprawdę nie powinien wypowiadać się na temat brutalizacji języka. Nie popisała się też TV Kurski, która wyszukując brutalne wypowiedzi polityków do materiału o zbyt mocnych słowach w debacie publicznej jakoś dziwnie nie dogrzebała się do wypowiedzi żadnego przedstawiciela obozu władzy. O odcinku "plastusi" z motywem HGW za pomocą ukazanego jako marionetka Owsiaka zagarniającej pieniądze ze zbiórki WOŚP nie warto nawet wspominać.

 • pawmak

  Sikorski nie mówił o przeciwnikach, jak to się fejkowo przedstawia. A upolityczniał to PiS zamach w Łodzi (pieprząc m.in. o członkostwie w PO, którego Cyba też dawno nie posiadał). Na konfie już po godzinie ta chora partia zwalała to na PO...
  twitter.com/skrupulatny/status/1085575993677492224
  A jak mordercę Adamowicza zamykano, to wtedy on akurat do PO należał, zresztą politycy długo są kojarzeni ze swoimi byłymi obozami (np. w 2015 niektórzy głosowali do Senatu na Giertycha, bo się kojarzył z dawnym rządem PiS; ze skłóceniem też nie przesadzajmy, bo od II tury raczej była współpraca, przede wszystkim PA był antypisowski i zaszczuwany przez pisackie środowiska). Te tweety też warto przeczytać:
  twitter.com/k_piesiewicz/status/1085673983918379009
  twitter.com/KonradPiasecki/status/1085626017128026113
  No i przede wszystkim ten tekst:
  www.rp.pl/Felietony/190119472-Pawel-Kowal-Smierc-i-polityka.html
  Proszę mi tu więc nie pieprzyć.
  Abp Głódź nawet jak ładnie mówi na temat Adamowicza (całkiem inaczej niż np. niedawno o kazaniu o sprawie mendy Jankowskiego), no i podkreśla, że PA był do końca praktykującym katolikiem.

  Pojawiły się informacje o zarejestrowanych niedawno partiach (jednak za późno na dodanie ich do rankingu): Alternatywa Społeczna i Polska Partia Ochrony Zwierząt (tę pierwszą tworzą jakieś nieznane osoby, ale z różnych stron Polski; tę drugą zaczęto zakładać już w 2014, powstała w powiecie kłodzkim). A partia Petru została zarejestrowana 6 listopada (jeszcze jako Liberalno-Społeczni).

 • kazimierzodnowiciel76

  Dla mnie za tą całą falę nienawiści tego hejtu jaki jest od dobrych 14 lat odpowiada POPiS a czy bardzie ci czy tamci to bez znaczenia taki sam syf. A wykłócanie się zwolenników jednej z opcji próbujących udowodnić iż drudzy są gorsi bo i tutaj wpisz co chcesz ... tylko utrzymuje ten konflikt przy życiu i daje hegemonię POPiS a wystarczyłoby aby ludzie przejrzeli tą ustawkę i o prostu odeszli nie reagowali wtedy upadek POPiS-u otworzyłby drogę do normalnej sytuacji.

 • pawmak

  Właśnie nie taki sam, bo różnica jest ewidentna i piszę to jako wyborca innej opcji niż obie te. A że ktoś zwłaszcza duży jest bez winy, to nigdy tak nie jest, wiadomo. I tak będzie zawsze, ktokolwiek będzie duży.

 • kazimierzodnowiciel76

  Żółtek w PE ogłosił powstanie partii POLEXIT i zaapelował o powstanie odpowiedników w innych krajach UE - pewnie myśli o czymś na wzór Libertas-u sprzed 10 lat ale kto za nim pójdzie to już prędzej kolejna grupa do zasilenia Koalicję RN-Wolność-Braun.
  A sytuacja z Jakubiakiem zaczyna się pomału krystalizować tak przynajmniej wynikało ze wspólnej rozmowy z Liroyem na facebooku gdzie raczej wydaje się iż Jakubiak dojdzie tylko pewnie czekają na dogodny moment z ogłoszeniem tego a sytuacja ze śmiercią Adamowicza powstrzymuje wszelkie działania polityczne i to nie tylko po tej stronie ale takie małe zawieszenie nastąpiło wszędzie nawet na tym blogu ;)

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. Chamska wypowiedź Sikorskiego o "dorzynaniu watahy" jest łatwo dostępna i nic nie wskazuje na to, by adresował ją do PO lub PSL. Trzymając się natomiast logiki o członkostwie Adamowicza w PO w czasie wydawania wyroku skazującego należałoby uznać za logiczne zabicie w akcie zemsty na PiS M. Kamińśkiego przez osobę skazaną w 2006 r. Porównanie do sprawy Cyby jest o tyle nieadekwatne, że wówczas nie mieliśmy do czynienia z żadnymi nawet wydumanymi krzywdami doznanymi przez PiS, a atakiem desperata, który do PO onegdaj należał i szczerze PiS nienawidził bez sprecyzowanego powodu. W sprawie Adamowicza PO zachowuje się jak kiedyś SLD po samobójstwie Blidy. Platformersi wstydzili się wystawić kandydaturę PA na prezydenta, przypominając o nim sobie dopiero teraz. Sojusz też konsekwentnie odżegnywał się od dawnej koleżanki, do czasu aż nie targnęła się na życie.

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  Ruch 11 Listopada pastora Chojeckiego zapowiada start do PE.

 • marecki384

  Grzegorz Braun też coś gadał: Jak się tego nie wystrzela....
  A teraz jak stał z Korwinem i Winnickim Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie.
  Wiecie koledzy ja to się zawsze zastanawiałem jakby wyglądała nasza polityka jakby Polska była w pełni niepodległa po II WŚ.
  Czy byłyby takie podziały czy nie ??

 • pawmak

  Wyjaśnienie Sikorskiego (jedynego, który wie, co miał na myśli) też jest dostępne.
  twitter.com/sikorskiradek/status/678535740578512896
  A zachowywać się w obliczu śmierci trzeba po prostu godnie, a nie tak jak wczoraj Kaczyński z dwójką wicemarszałków (ew. Kuchciński, albo i wszyscy oni). Do pierdół będących porównaniami z mordem łódzkim to już się w ogóle szkoda odnosić, proszę milczeć.

  Szefem Ruchu 11/11 jest Turczyn, a nie Chojecki. Jak uzbierają listę na jakiś okręg, proszę bardzo dziady. A Żółtek to zmienia nazwę KNP, czy co? Nic innego sensu nie ma, zresztą w ogóle istnienie KNP sensu nie ma - powinni albo się połączyć z UPR, albo dołączyć do jedynej realnie polexitowej siły z RN i KORWiN (część może zrobić tak, a część tak). Liroy też powinien dołączyć do FdR zamiast się bawić w nie wiadomo, co. Chociaż partyjka Jakubiaka to też wydaje się zabawa, ale może jakąś tam przyszłość mieć, jeśli dojdzie Liroy i jeszcze parę nazwisk.

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. Bez względu na to, co piszę Sikorski, tłumaczenie, że w czasie kampanii wypowiadał coś bez sensu i do nikogo w czasie wyuczonego przemówienia wygłaszanego do pełnej sali, jest dość dziecinne. Odnośnie śmierci PA i MR nie wiem o jakich pierdołach tu mowa, bo w przypadku obu zabójstw mieliśmy do czynienie z ohydnymi zbrodniami (stwierdzenie, że obciążają odpowiednio PO i PiS byłyby mocno niezasadne). Na pewno próby utożsamienia chorego psychicznie mordercy jeśli nie z PiS to co najmniej z MW są nieuczciwe zwyczajnie. Poza tym, kto zna historie zabójstwa Narutowicza, ten wie jak niezasadna jest także usilnie narzucana historyczna analogia. Co do R11L, to nikt nie ma wątpliwości, że to PCh jest rzeczywistym przywódcą, także (a nawet przede wszystkim) religilnym ugrupowania. Byś może z wykorzystanie kościelno-partyjnych struktur ugrupowanie zdoła wystawić listy w kilku okręgach wyborczych.

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Mam propozycje by dyskusje o świętej pamięci Pawle Adamowiczu zakończyć do pogrzebu, liczę że Pawmak przychyli się do mojej prośby umarł mój przyjaciel.

 • pawmak

  Nie bez sensu, tylko posługiwał się cytatem literackim na wiecu wyborczym bojowo. Ponad 11 lat temu i ciągle się to obecnej opozycji wypomina jako nie wiadomo co (chociaż RS jest teraz tylko szeregowym członkiem PO, a politycy PiS tyle razy rzucali najgorsze możliwe oskarżenia i chamstwo wobec PO właśnie) i takie kupowanie prymitywnej pisowskiej narracji to jest szczyt dziecinności. "Chorego psychicznie" - i kolejny na to przykład. Po pierwsze nic takiego nie jest udowodnione (chorzy raczej w pierdlu nie siedzą zresztą), po drugie nawet jeśli chory, to proszę przeczytać tekst Kowala, który zalinkowałem. I z Narutowiczem jest analogia i z innymi zabitymi politykami. Nikt tego dupka z PiS ani MW nie utożsamia, a utożsamianie z PO Cyby, chociaż wówczas do niej nie należał (i podobno o jej politykach też się nienawistnie wyrażał i miał jakieś tam plany - choć nie wiem, czy zostało to potwierdzone), też jest prymitywnym bezsensem. I tych prymitywizmów nikt tutaj nie kupuje.

  "Kilka okręgów" to sobie dziady mogą do rady miasta wystawić, a nie do Europarlamentu.

 • pawmak

  @ Banach
  Twój? A byłeś za J. Wałęsą ;)
  Ja nie jestem za prowadzeniem dyskusji o tym tutaj, ale jak ktoś wypisuje takie zakłamane bzdury, to co zrobić, żeby je zatamować... Ustawiłbym tylko dla zalogowanych, ale inni niezalogowani też tutaj piszą.

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. Znowu niepotrzebna agresja. Dlaczego kwestionujesz wielokrotnie potwierdzony fakt choroby sprawcy? Z przekory, żeby się ze mną nie zgodzić? Proszę zatem natemat.pl/260749,zabojca-adamowicza-mial-schizofrenie-paranoidalna-niedawno-odstawil-leki Litości. Czy to naprawdę w Twoim mniemaniu wymysł PiS?----- O RS nikt chyba nie twierdzi, że wzywał do mordowania członków PiS, ale takie dehumanizujące zwroty pod adresem przeciwników (bo przecież nie do "nikogo") są co najmniej niestosowne. Tyle. Do tych słów odniosłew się w kontekście samego Sikorskiego, bo brzmiał niezbyt wiarygodnie baidając nad brutalnym językiem polityki. Co do samej wierchuszki PO to można mieć spory żal z powodu nieobecności na spotkaniu z Dudą i ostentacyjnego zlekceważenia zaproszenia na mszę odprawianą za PA przez kard. Nycza ---Jeśli zaś snuć już porównania do Narutowicza to już bardziej pasują do zbrodni na Rosiaku (choć i tu byłyby grubą przesadą).----- www.fronda.pl/a/lewicowa-dziennikarka-prezydenta-adamowicza-zabil-gangster-zwiazany-ze-skrajna-prawica-1%2C120969.html To apropo tego, jakie historie próbuje się tworzyć. Odnośnie samego PA, to bez względu na ocenę ego doczesnej działalności jako zmarłemu należy mu się szacunek, który jesteśmy winni również przeżywającej trudne chwilę rodzinie zamordowanego. Raz jeszcze R.I.P.

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  Co do R11L, to jeśli nie wycofają się z pomysłu startu, to zapewne wystawią listy w co najmniej dwóch okręgach.

 • kazimierzodnowiciel76

  Sensacyjny sondaż RN i Wolność na czele ;)
  wmeritum.pl/kibicie-ruch-narodowy-i-wolnosc/263838

  w internecie krąży taka fotka rozmowa mędrca z dziennikarzem pewnie większość go widziała a idzie to tak Dziennikarz pyta jaki jest sekret szczęścia mędrzec odpowiada nie spierać się z głupcami dziennikarz nie mogę się zgodzić mędrzec tak masz rację

 • pawmak

  Nie wiem, czy to szczęście czytać na swoim blogu nieodpierane bzdurne argumenty i prymitywną adwokaturę strony pisowskiej.
  A w tym artykule z natmatu jest wyraźnie napisane: "Biegli lekarze psychiatrii będą próbowali orzec, czy w chwili popełnienia przestępstwa Stefan W. był poczytalny, czy miał zdolności do rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim zachowaniem". Takie to "wielokrotne potwierdzenie", że mord (mimo słyszanych wyraźnie słów mordercy na scenie) nie miał nic wspólnego z polityką. Tekst Kowala jeszcze raz polecam.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Pawmak proszę do jutro o spokój to nie czas na kłótnie.

 • pawmak

  Nie pisz w tej sprawie do mnie, ja nie zaczynałem o PA pisać i nie miałem zamiaru.

 • kazimierzodnowiciel76

  Mariusz Max-Kolonko może zasilić Koalicję RN-Wolność tak przynajmniej twierdzi WP i o dziwo obiektywny artykuł napisali
  wiadomosci.wp.pl/mariusz-max-kolonko-wystartuje-w-wyborach-do-pe-bedziemy-go-namawiac-6339843263944833a

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. Litości mamy do czynienia z chorym psychicznie facetem (ograniczona poczytalność w chwili dokonywania czynu to inna sprawa). Nawiasem pisząc jego matka jeszcze przed zabójstwem zgłaszała, że stan syna się pogorszył i może dojść do tragedii. Tymczasem bredzi się jakies bzdury o tym, że mordercy zaszkodziło TVP Info (sic!) i próbuje stworzyć wrażenie, że ta zbrodnia to produkt ostrego języka polityki. Co istotne wielu Polityków KO jeszcze niedawno o Adamowiczu wypowiadało się jeszcze ostrzej niż działacze PiS. Naprawdę nie można na serio twierdzić, że Rosiak zginął przypadkiem a śmierć PA ma jakiś szerszy polityczny kontekst. Nie trzeba być żadnym "adwokatem PiS" (której przedstawiciele po śmierci MR wypowiadali się w sposób, pod którym się nie podpisuje), by zauważyć, że zachowanie części antyPiSu razi hipokryzją.

 • kazimierzodnowiciel76

  Polecam Ziemkiewicza co ma do powiedzenia
  fakty.interia.pl/opinie/ziemkiewicz/news-wieczny-smolensk,nId,2789684

 • pawmak

  A co za autorytet z Ziemkiewicza, błagam...

  @ ab.
  Milcz. Tylko tyle napiszę w czasie żałoby.

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. O działalności publicznej PA nie czas się teraz wypowiadać. Odnośnie reszty, to zwrócenie uwagi na kilka oczywistych faktów nie jest niczym niestosownym.-----Podobno kaolcja W-RN-Braun prowadzi rozmowy z Maksem Kolanko w sprawie startu z jej list.

 • kazimierzodnowiciel76

  ciekawa opinia odnośnie projektu Biedronia
  www.salon24.pl/u/szachmad/927062,biedron-nowym-petru-sztuka-kreacji-w-oparciu-o-ten-sam-schemat?fbclid=IwAR2y5GosggwKlZodB7ppsa-IMIxfY3k1RRBwDxEdt8Af7mtzv4SL7mEcUS0

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. To temat bardziej dla ś.p planktonpolityczny, ale jeszcze apropo partii POLEXIT powołanej na (razie tylko medialnie) przez władze KNP. Przesyłam link do cokolwiek przaśnej odezwy ojców założycieli www.youtube.com/watch?v=xwZ9eTmSboM . Idea rzeczywiście przypomina Libertas (ogólnoeupejskiej partiii antyunijnej). Wygląda to jednak trochę jak parodia przedsięwzięcia Ganleya. Ten bowiem włożył w swój pomysł mnóstwo wysiłku i pieniędzy. Tu zaś mamy dwóch panów, którzy "ustali coś na zebraniu" KNP i teraz na tle spadającej na biurko kartki A4 głoszą odezwę o koniecznosći budowy nowej UE od podstaw.

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. Jeszcze kilka newsów. Listę na kolaicji RN-W otworzy przedstawiciel Wolności (Wolność dostała też Kraków), ale nie będzie to ani Sośnierz ani JKM. Jak już wspomniałem Warszawę pozostawiono dla RN. Podobno toczą się rozmowy z Złótkiem, ale ten ostatni deklarując wolę współpracy postawił zaporowe warunki. Być może "Polexit" to zatem tylko element nacisku w negocjacach, ale nawet to nie sprawie, że przestaje wyglądać biednie.

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  korekta " NA ŚLĄSKU listę koalicji RN-W otworzy przedstawiciel Wolności"

 • karmon90

  Jeżeli Kraków dla Wolności to tylko i wyłącznie Berkowicz.

 • mlodylew

  Sąd uniewinnił działaczy KPP od promowania totalitaryzmu, czyli komunizm to nie totalitaryzm. Brawa dla sędziów którzy przeciwstawili się prawicowej krucjacie która była kłamstwem.

 • pawmak

  Sam w sobie może nie (faszyzm pewnie też), ale decyzja kontrowersyjna, bo Stalina czy Kim Ir-sena gloryfikowali. Ciekawe, czym się aż tak różnią od ZKP "Proletariat", który zdelegalizowano.

  @ ab.
  Nie napisałeś o faktach, tylko jak zwykle bzdury, od których nic cię nie jest w stanie powstrzymać. A blog o planktonie jeszcze nie jest śp. i tam sobie pisz jak nie masz bana, a tu nie truj.

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. Wskaż mi choćby jedną nieprawdę. Zresztą dobrze, nie ciągnę już wątku, bo skończy się to jak zwykle.
  @młodylew Smutne i wpisujące się w zachowania liberlanych zachodnich elit, dla których swastyka (słusznie) obłożona jest anatemą, ale sierp i młot podobnie jak ubabrane we krwi zakapiory pokroju Lenina i Trockiego są już do zaakceptowania.

 • kazimierzodnowiciel76

  Odnośnie propagowania faszyzmu i komunizmu to jestem przeciwny karaniu za, uważam iż ustawa regulująca to powinna być zniesiona. Każdy człowiek ma prawo do własnego zdania nawet jeśli jest ono absurdalne ale wsadzanie takich ludzi do więzienia czyni z nich więźniów politycznych czy to się komuś podoba czy nie.
  Pojawiają się głosy odnośnie mowy nienawiści i jej karaniu uważam jak wyżej jeśli ktoś czuje się obrażony to niech dochodzi tego w sądzie a nie tak iż z urzędu będzie się zajmował tym prokurator bo jest to bicz na wolność słowa a cel jest jeden totalna kontrola w stylu Orwella.

 • pawmak

  To skrajnie liberalne podejście. Prawo do wolności kończy się tam, gdzie zagraża ona innemu. Celem nie jest kontrola, tylko ograniczenie syfu (chyba, że ktoś patrzy na to spiskowo). A w cywilizowanym kraju nie może być miejsca na partię, która odwołuje się do totalitaryzmu i w związku z tym jest gotowa zabijać. Pewnie nam to nie grozi, ale pilnować trzeba i muszą być do tego instrumenty prawne.

  Co do nieprawd - co z tego, że wykażę (np. na temat Sikorskiego albo rzekomego ostrzejszego niż PiS atakowania Adamowicza przez PO), skoro ten, komu je wykazuje, tyle razy popisywał się już zupełnie bezczelnym mitomaństwem i nie ma z tym żadnego problemu. A słowo "bzdury" odnosi się też do skrzywionych opinii. Oczywiście, że zawsze w takich sytuacjach niektórzy są hipokrytami albo przesadzają, ale robienie z tego głównego problemu to w tej sytuacji naprawdę prymitywna propaganda (o hipokryzji nie mówiąc).

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. Naprawdę nie zapominajmy, że to KO nie chciała poprzeć kandydatury Adamowicza (z przymusu poparła go dopiero w starciu z młodym Płażyńskim). "To postać skompromitowana" mówiła o PA K. Lubanuer, "Paweł niech się ze wszystkiego tłumaczy przed sądem. Z walizki pełnej pieniędzy przywiezionej przez dziadka żony itp. Nie jestem jego adwokatem" to już młody Wałęsa. Na posługiwanie się fake newsami w kampanii przez konkurenta z PO ś.p. Adamowicz publicznie skarżył się w swoim spocie. Rozumiem, że mnie nie lubisz, ale nie wymyśliłem sobie tego wszystkiego. Nie sprawdzałem dokładnie, kto bardziej krytykował PA. W przypadku PiS nie jednak nic dziwnego, że atakowała przeciwnika. Fakt jednak, że PO próbuje się teraz do PA przyznać po tylu ostrych słowach z ust jej polityków to hipokryzja. Owszem można pisać o zbrodni politycznej w tym sensie, że zginął polityk dlatego, że był politykiem. Tyle tylko, że trudno zwazywszy na okolicznośic trudno przypisac sprawcy jakąkolwiek nawet luźną inspirację propagana PiS. Zresztą apropo hipokryzji, narodowcom wytyka się bardzo niesmaczną akcję z aktami zgonu politycznego, za to nikogo nie razi powtarzany cyklicznie happening polegający na zbiórce pieniędzy na... wynajęcie mordercy, którzy miałby zabić szefa PiS (jak często nie próbowąłbyś mnie obrazić, nazywając "mitomanem" tego też sobie nie wymyśliłem.-------------------------------------------Rush11Listopada zdaje się serio myśli o starcie wyborczym i przygotowuje się do zbiórki podpisów.

 • pawmak

  Nie wiem, czy nie wymyśliłeś, ale nie zetknąłem się z tego typu akcją jakichś debili (niewykluczone, że taka jest, ale zapewne nie organizuje jej tak znana i duża formacja jak MW). Czym się inspirował zabójca, dokładnie nie wiadomo (i nie można z góry wykluczać żadnej tezy), a mord był w pełni polityczny (na pewno nie mniej niż Cyby na Rosiaku, za to z oczywistych względów o większym wydzwięku, że już inne porównania tych sytuacji sobie daruję, zresztą o niektórych już pisałem). Wypominając PO słowa o Adamowiczu (które zresztą nie były żadnym hejtem - jak ten, co się wylewał z pisowskiej telewizji - a jeśli chodzi o sam PiS, choćby w kontekście 1 września), raczej sam jesteś hipokrytą, skoro byłeś tak zbulwersowany jego wyborem. Jeśli KO wystawiła kontrkandydata, to po to, żeby w ogóle nie krytykować konkurenta? Poza tym wiceszef PO Borusewicz poparł PA już w I turze (podobnie jak bliski PO Karnowski z Sopotu). Zresztą piszesz, że z przymusu poparła, a kiedy to miało miejsce, to pisałeś, że zapałała do niego dziwną miłością. No a przede wszystkim jak ktoś uważa, że o zmarłym nie można mówić tylko dobrze, jeśli się go krytykowało (zwłaszcza jeśli się przypomina, że się z nim nie zgadzało, jak właśnie J. Wałęsa), to już jest to przejaw chamstwa (prawdopodobnie właśnie do w ten sposób myślącej części elektoratu odwołali się ostatnio w Sejmie Kaczyński, Terlecki i Mazurek).

  Okazało się, że była partia, która poparła Adamowicza już w I turze - była to UED (choć chyba nie upubliczniono wtedy za bardzo tej informacji). Petru też był za jego poparciem, ale jego partia nie była wówczas zarejestrowana.
  A nowa komisarz też działała w SKL, brała udział w kampanii HGW w 1995.

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. Pisząc o "dziwnej miłości" byłem oczywiście nieco złoścliwy, właśnie ze względu na fakt, że PO Adamowicza nie wystawiła i wcześniej ostro atakowała. O ile poparcie jednego z konkurentów przed drugą turą nie jest niczym niezwykłym, jeśli nasz kandydat do drugie tury się nie dostał, to rezygnacja z wystawiania w walce o reelekcję kandydata z włąsnego obozu to naprawdę olbrzymia rzadkość, której powody muszą być powazne. Nie pisywałem o PA, bo nic to już nie zmienia, a czas żałoby jest godny uszanowania. Zresztą niemal każdemu winni jesteśmy minimum solidarności w takich chwilach. Chciałem by ś.p. Adamowicz przestał pełnić urząd prezydenta po przegranych wyborach a nie w wyniku bestialkiego ataku szalonego nożownika. Zdarzyło mi się nawet zmówić modlitwę w intencji wyzdrowienia PA. Nie oznacza to bynajmniej, że zmieniłem zdanie o prezydenturze Adamowicza. Tyle.

 • pawmak

  Trudno, żeby PO go poparła, skoro nie tylko przestał być jej członkiem, ale zdaje się wbrew obietnicy, że wystartuje zależnie od jej woli, ogłosił start. Nawet chciał nie startować, ale chyba Hall go namówił. PO też mimo wszystko brała pod uwagę jego poparcie, ale w sytuacji zarzutów, no i przy całkowitym braku akceptacji Nowoczesnej, było to niemożliwe. Chociaż niektórzy współpracownicy PA długo byli w PO, sama Dulkiewicz (już od 2017 wiceprezydent) dopiero latem 2018 zawiesiła członkostwo przy konieczności konkurencyjnego komitetu.

 • kazimierzodnowiciel76

  a w rzepie piszą iż Gwiazdowski szykuje jakiś projekt polityczny

  www.rp.pl/Polityka/190129908-Startuje-nowy-projekt-Gwiazdowskiego-Szukamy-inwestorow.html

  polityka w tym roku szykuje nam się bardzo ciekawa ;)

 • kazimierzodnowiciel76

  jeszcze raz Ziemkiewicz polecam tym razem w do Rzeczy - Pawmakowi raczej się nie spodoba hehehe

  dorzeczy.pl/kraj/90871/To-prawda-nie-ma-symetrii-win.html?fbclid=IwAR3swkpvC9c5SB6ztWcZsUt-4UtHL7ZTm-Tidx-FZWALyDVqCH0dn_561Ng

 • pawmak

  To czemu polecać takie brednie (kogoś, kto zresztą przypomnę nazwał papieża idiotą i chwalił się korzystaniem z burdeli)?
  Palikot właśnie z powodu swojego chamstwa po Smoleńsku przestał się mieścić w PO. I co partia mogła mieć wspólnego z "gaszeniem zniczy moczem", jeśli takie było? A większych wyjców od pisowskich nie ma (wizyty Bartoszewskiego na cmentarzu z okazji powstania najlepszym przykładem). Albo pomieszanie "zadzwoń do brata!" z 2012 roku (nie wiadomo, przez kogo użyte, ale w Sejmie był wtedy Ruch Palikota, do którego to najbardziej pasuje) ze "zdradzieckimi mordami" z roku 2017.
  "mam nadzieję zobaczyć go jeszcze kiedyś w więzieniu" - dajcie człowieka, paragraf się znajdzie? Ciekawe, jaki ma powód dziad do tego. Zwykłe pomyje, typowy hejt. Jeśli czyjaś agresja stoi za zabójcą Adamowicza, to na pewno nie Platformy. Zwłaszcza, że zamachowiec wraz z zabójstwem słownie już zaatakował PO właśnie...
  Oczywiście, nie jest to święta partia i też ani jej nie popieram, ani pewne rzeczy w jej języku mi się nie podobają, ale nie można tak szczuć, bo właśnie od takiego szerzenia czegoś takiego się bierze nienawiść w społeczeństwie. A to naprawdę nie szef PO rzucał bez trybu najgorsze możliwe oskarżenia na oponentów z mównicy sejmowej, ani nie krzyczał na nich komuniści/faszyści i złodzieje, ani ta partia nie ma w swoim klubie rzeczywistych kreatur typu K. Pawłowicz, Tarczyński itp., ani nie zrobiła cholernego syfu z informacji w telewizji publicznej, kiedy rządziła.

  I co ten Gwiazdowski chce zrobić? Koalicję z Jakubiakiem i Liroyem? Za mało, a do niczego innego nie pasuje, ani nie ma na to teraz miejsca. Ewentualnie po wyborach niech się bawi.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Wracam tu jak myślicie realne jest rozpad koalicji pis i na na dolnym

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Śląsku

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Abizabi w czasie żałoby takie zachowanie w ramach protestu opuszczam tego bloga dokąd tu jesteś nara

 • pawmak

  Jak opozycja wygra wybory do Sejmu, to zmiana koalicjanta przez BS jest realna, ale będą wyglądać wtedy jak zwykłe chorągiewki. Dla nich samych lepiej z ewentualną zmianą zaczekać jeszcze z rok-dwa.

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. @banach Nie wiem, co takiego napisałem. Najwyraźniej sam fakt, że żyję i mam inne niż twoje poglądy jest obraźliwy. Za niektórymi trudno nadążyć.

 • kazimierzodnowiciel76

  interia o nowej partii POLEXIT
  fakty.interia.pl/galerie/kraj/zdjecie,iId,2637252,iAId,318914

 • kazimierzodnowiciel76

  Deklaracja Gwiazdowskiego komplikuje sytuację u wolnościowców a zwłaszcza sytuację Koalicji RN-Wolność-Braun gdyż jeśli zdecydowałby się wystawić listy do PE wtedy jest w stanie odebrać trochę poparcia Koalicji dodatkowo jeśli jeszcze nie nastąpiło dogadanie z Jakubiakiem i jego Federacją to daje mu pole manewru i możliwość lepszej pozycji negocjacyjnej względem Koalicji.
  Ciekawe ile będzie list w tegorocznych wyborach do PE ?

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  W sumie gdyby powstała taka konserwatywno-liberalna partia z Gwiazdowskim i ew. Jakubiakiem, jakimś środowiskiem republikańskim, która nie byłaby antyunijna tylko "eurorealistyczna" i prezentująca polityczną klasę to chciałbym żeby zagnieździła się z jakimś stabilnym 7-8% kosztem PiSu/Porozumienia i przede wszystkim marginalizująca koalicję korwin-braun-nacjo. Tym panom raczej z Rydzykiem i Jurkiem nie po drodze.

  Ciekawi mnie, jakie ostatecznie komitety powstaną po prawej stronie na eurowybory, bo może:
  - Wolność-Nacjo-Braun-PolEXIT
  - Gwiazdowski-Jakubiak
  - Jurek-Rydzyk
  - no i samotny Kukiz

  Osobiście nie wierzę że druga opcja byłaby w stanie wystawić samodzielne listy i zebrać więcej niż 2%, ale kto wie. Zarówno Gwiazdowski jak i Jakubiak nie palą się do nacjokoalicji bo nie chcą opuszczenia Unii tylko jej reformowania. Tak samo nie słychać nic nowego ze strony Jurek-Rydzyk, chociaż nie śledzę tej bańki informacyjnej.

  Jak wejdziecie sobie na stronę Wolności, to teraz jej nazwa to "WOLNOŚĆ to KORWiN, KORWiN to WOLNOŚĆ". Chyba kolejna nazwa XDDD

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  Dodam jeszcze, że w przypadku przegranej PiSu jesienią (i w następstwie emerytury Kaczyńskiego), mogłoby dojść do podziału tego obozu na:
  - część solidarną Jurek-Rydzyk-Ziobro-Szydło itp
  - część przedsiębiorczą Gwiazdowski-Gowin itp
  - ewentualnie jakąś umiarkowaną

  Aczkolwiek przyszły rząd musiałby być stabilny (w co raczej nie wierzę) i siły odśrodkowe w pisie musiałyby wybuchnąć uniemożliwiając jedność.
  (nie siedze w tych środowiskach więc jeśli napisałem jakąś niemożliwą mieszankę to pardon)

 • marecki384

  Polsce jest potrzebna liberalna partia której członkowie nie trzęsli by majtami przed klechami tak jak to robi Schetyna.
  Donald Tusk powinien wrócic i taką partię założyć.
  Kogo byście jeszcze widzieli ??

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  Tusk tak samo klęczy przed klechami, jaja to miał Palikot, wiesz może co z Kotlińskim sie dzieje?

 • Gość: [Banach] 78.10.204.*

  Wiem Kotliński to bandyta i siedzi za morderstwo.

 • pawmak

  Raczej za podżeganie do zabójstwa i nie wiem, czy jeszcze siedzi.

  A od duchowieństwa to proszę mi się w tym miejscu odpierniczyć. Tusk na szczęście jest chadekiem i za jego przywództwa PO była bardziej w prawo niż za Schetyny, jakby nie było.
  W ogóle to PO dzisiaj 18 lat kończy. Ładne życzenia się pojawiły w jej biurach z tej okazji...
  Notabene - https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/przera%C5%BCaj%C4%85cy-be%C5%82kot-mordercy-paw%C5%82a-adamowicza-jest-dokument-w-kt%C3%B3rym-m%C3%B3wi-o-jaros%C5%82awie-kaczy%C5%84skim/ar-BBSF790?ocid=spartanntp
  To nie jest zwykłe psycholstwo i do widzenia (jak głosi prymitywna propaganda wiadomego nurtu), to są konkretne i wyraziste poglądy, a wiedza skądś była brana.

 • Gość *.static.ip.netia.com.pl

  ab. "Wyraziste poglądy" to najwyraźniej produkt zdegenrowanego chorobą umysłu. Serio ktoś wierzy, że nożownik potrzebował soczystego języka Krystyny Pawłowicz, żaby zaatakować? Zresztą tezy o "dyktaturze Kaczyńskiego" to już licencia poetica bywalców TVN, które Stefan W. oglądał w więzieniu. Co do nienawiści to www.wprost.pl/kraj/10147945/atak-na-biuro-posla-pis-wulgarny-napis-na-elewacji-budynku.html , dorzeczy.pl/kraj/71339/Kolejny-atak-na-biura-poslow-PiS-Tym-razem-wszystko-zostalo-nagrane.html , www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/jaroslaw-kaczynski-otrzymuje-pogrozki-pod-adresem-swoim-i-bratanicy,518222.html i wiele innych ------ Wie ktoś coś o potencjalnych kandydatach na prezydenta Gdańska? Mainstream rezygnyje z udziału w elekcji, ale może plankton stanie w szranki? Na razie wiadomo, że pomimo rewelacji o starcie JKM, obecnie działacze KORWINu deklarują wstrzymanie się od udziału w wyborach.

 • pawmak

  Tak, goście TVN na niego wpłynęli... Żeby chociaż TVN24. A z tymi linkami to widzę, że ktoś tu do pracy reportera TVP aspiruje :P
  Narodowa kandydatka tylko nie poparła Adamowicza w II turze z jego kontrkandydatów. Jeśli już, to może ona, a może LOS się obudzi i wystawi Podjackiego, a może RN kogoś.

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  Temat Gwiazdowskiego grzeje w środowiskach klasycznych liberałów i wielu zaczyna pokładać w nim duże nadzieje. Ponoć są jakieś rozmowy z Bezpartyjnymi Samorządowcami.
  Bardzo mnie ciekawi jaki jest jego rzeczywisty potencjał i czy myśli o wyborach do PE. Kasę z ZPP ma. Zaplecze eksperckie jakieś pewnie ma (oprócz siebie heh). Charyzmy i dykcji za grosz nie ma.

  Partia Wolność wróciła do nazwy KORWiN.

 • marecki384

  @Pawmak Tusk był w Kongresie Liberalno Demokratycznym a tam byli liberałowie.
  Więc co nagle stał się chadekiem ??
  Czemu mamy odczepić się od duchownych ??

 • kazimierzodnowiciel76

  Gwiazdowski informuje iż już 12000 osób zapisało się wyraziło zainteresowanie jego inicjatywą. JKM zaś poinformował iż przesuwają się propagandowo bo nie programowo na kierunek narodowy a kampania do PE ma być za UE lub przeciwko UE.
  Pojawiła się również informacja o startowaniu znanej osoby należącej do Prawicy RP z list koalicji.
  Tusk nie jest ani nie był żadnym chadekiem a dla mnie osobiście jest największym rozczarowaniem gdyż nic z tego co głosił nie zrealizował zaś jego pro niemieckie nastawienie aby nie rzec wchodzenie w cztery litery zapewniło mu stanowisko robione kosztem naszego interesu państwowego czyli mówiąc inaczej sprzedał NAS wszystkich za swoją karierę. I jedyne miejsce tego polityka powinno być w więzieniu a nie w czynnej polityce jak chciałyby niektóre osoby.
  Prezydent Tyszkiewicz krytycznie o pomysłach Biedronia www.facebook.com/wadimnowasol/posts/2496647190554393?__tn__=K-R

 • pawmak

  Ciekawe, za co miałby do tego pierdla iść. A dobre relacje z Niemcami są w jak najlepszym interesie Polski. W ujęciu europejskim Tusk i PO to chadecja, a od doktrynerstwa liberalnego z czasów KLD Tusk odszedł dawno. Tusk w przeciwieństwie do Schetyny w życiu by nie wyrypał Biernackiego z partii.

  Z list koalicji KORWiN-RN? Ja czytałem, że Piotrowski może z niej startować, ale ktoś z PRz?

  Duchowni to najporządniejsza grupa z założenia (dlatego ci, którzy zachowują się niegodnie tej funkcji są najbardziej widoczni, ale to nie jest podstawa do generalizacji).

  Sojusz Gwiazdowskiego z BS byłby w sumie sensowny. Kukiz'15 do tego też, chociaż mogą być różnice, np. K'15 jest za ujawnianiem zarobków w NBP, a Gwiazdowski jest temu przeciwny.

 • karmon90

  Biedroń bez zaskoczenia. Niektórzy myśleli, że usadowi się na pozycji bardziej liberalnej, ale emerytura obywatelska 1600, płaca minimalna na poziomie 60% średniej krajowej, aborcja, równość małżeńska, sytuują go na lewicy.

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  Biedroń to lewica, a jak krytykujecie kościół rubcie to merytorycznie i podawajcie dowody a nią jazgot.

 • ropeng1

  Gwiazdowski w Poznaniu mówił, że jego ugrupowanie będzie tworzyć ZPP oraz Bezpartyjni Samorządowcy. Chyba wreszcie pojawiła się racjonalna partia koliberalna. Programem trochę przypominają Polskę Razem Gowina z 2014, ale na szczęście teraz jest trochę inna sytuacja polityczna, populizm się znudził, a PO odcięła się od resztek konserwatywnych wartości. Jeśli Gwiazdowski zrobi z BS dobrą kampanię to może zgarnąć całkiem ładny wynik.

  Grzegorz Braun będzie kandydatem na prezydenta Gdańska

 • pawmak

  No to albo bezpartyjni albo partia ;) Chyba że montuje tylko koalicję. K'15 chyba chciał z BS startować, więc ciekawe, co teraz. Teraz nomen omen, bo jeszcze Petru zabierze część tego skrawka elektoratu, który miał.

  Nie tylko Braun, także nieco mniejszy, ale też prawacki radykał kandyduje:
  300polityka.pl/live/2019/01/25/#post-450809
  Kiedyś w partiach Gowina (nawet zgłaszali go na kandydata na kandydata w normalnych wyborach), ale potem to już ostrzejszy od PiS-u. Startowały takie nazwiska jak Wałęsa i Płażyński, to teraz startuje Walentynowicz.

  Jurek podtrzymuje chęć startu do PE z AW ChKS i mówi też o rozmowach z K'15 i FdR, ale Kukiz z Jakubiakiem w jednym komitecie to niekoniecznie do pogodzenia teraz może być.
  www.polsatnews.pl/wideo/marek-jurek-jestem-przygotowany-na-wybory-do-europarlamentu_6734247/
  No a ostatnio w imieniu PRz poprawkę w Senacie zgłaszał... nie Żaryn - a Libicki (po uzgodnieniu z WKK) ;)
  twitter.com/i/status/1088104832169320449

  Biedroń może odżegnywać się od słowa lewica, ale lewakiem będzie.

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  Siedzę trochę w tym środowisku i ruch Biedronia to ma być taka szeroka platforma od socjaldemokratów po liberałów.

  Tylko kto realnie chce z tym Jurkiem pójść? Wie ktoś co z RPE Piotrowicza, czy faktycznie planują wgl start? Czy temat umarł tak szybko jak się pojawił?

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. W Gdańsku o prezydenturę będzie walczył także exradny PiS Piotr Walentynowicz, który powołuje w tym celu KWW 'GDAŃSK DLA MIESZKAŃCÓW'---- Nie wiedziałem, że materiały TVN i Wprost to przepustka do pracy w TVP, ale co ja tam wiem. Nawiasem pisząc "Newsweek" też "hejtował" ś.p. Adamowicza za życia.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. O przepraszam nie zaktualizowałem strony i nie zorientowałem się, że pawmak już przekazał informacje o Walentynowiczu, ale zgłosił się jeszcze Andrzej Kania szerzej nieznany Wiceprezes Fundacji Świadomi Wolni Obywatele, Kandydat na Prezydenta Miasta Gdańska

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  www.youtube.com/watch?v=ax0TS0cvwLA

  pieknie Braun zaczyna, od mowy nienawisci!

 • marecki384

  Braun z Piotrem Walentynowiczem zostaną rozjechani w wyborach.
  Może gdyby KLD dostało sie do parlamentu w 1993 to teraz prawdopodobnie byłaby spora liberalna partia.

 • pawmak

  Akurat w tym nomen omen spocie nic nie mówi... Ale innej mowy używać nie jest w stanie, przynajmniej kandydując.

  Każdy nawet głupek mam nadzieję wie, że co innego każdy materiał z osobna, a co innego ich zestawianie w tefałpowskim stylu ;P Także każdy przysłowiowy głupek (tyle, że znający język) wie, co znaczy słowo "hejt".

  Piotrowskiemu już 2 razy odrzucili wniosek o rejestrację partii, ale się nie poddaje. Być może w ramach ChKS wystartują Prawica Rz., RPE i FdR. A o woli sojuszu Kukiza z Bezpartyjnymi i Gwiazdowskim już całkiem oficjalnie mówi Rzymkowski.

  Biedroń to chyba po prostu chce utworzyć Ruch Palikota bez Palikota. Może gospodarczo lewacki nie będzie, ale w tej kwestii Biedroń się bardziej z lewicą niż Palikot (który też siebie nazywał socjaldemokratą). Obyczajowo również, tyle że u Biedronia (mimo jego początków u Palikota, jak np. debaty) może się obejść bez chamstwa.

  Zieloni rozmawiają o starcie z PSL-N-SLD-UED, a UP konsekwentnie współpracuje z Partią Razem. Ciekawa zamiana pozycji...

  Ciekawe, czy w Brauna w Gdańsku poprą partie będące z nim w eurokoalicji. RN daje do zrozumienia, że tak. Liroy nie popiera decyzji o jego starcie.
  Walentynowicza to nie wiem, chyba LOS najwyżej może poprzeć. Aczkolwiek spora część elektoratu PiS może na niego zagłosować.

 • marecki384

  Pawmaku moim zdaniem Biedroń to lajtowna wersja Palikota.
  Na fejsie się śmieją że Walentynowicz będzie próbował wygrać metoda na wnuczka.
  Aha jak ta partia Gwiazdowskiego ma się nazywać ??

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  Walentynowicz to kandydat pisu, tylko taki nieoficjalny

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. To jednak zdumiewające jak bardzo można nie widzieć fali hejtu ze strony anty PiSu. Kilka materiałów prasowych to przykłady niereprezentatywne, ale jeden tragiczny atak szaleńca, to już element masowego zjawiska? Łatwo też przychodzi zwymyślanie innym od "głupków" tych, którzy po prostu odnotowują że opozycja nie jest bez winy. O notkach "Newsweeka" można rzeczywiscie pisać jako o hejcie wyłącznie w cudzysłowiu (były to po prostu teksty mocno krytyczne). Za to już hejt w czystej postaci fakty.interia.pl/polska/news-lech-walesa-pomoze-politykom-pis-wyskakiwac-przez-okna,nId,2293556 , https://www.google.com/search?ei=J41LXKDSBcmysQGg4LHIAw&q=frasyniuk+wyklety&oq=frasyniuk+wyklety&gs_l=psy-ab.3...2069.4340..4615...0.0..0.138.795.4j4......0....1..gws-wiz.......0i67j0j0i22i30j33i160.866kGccF-PY , twitter.com/lis_tomasz/status/876171905157541893

  A oto bardziej kompleksowe ujęcie problemu nienawisci tysol.pl/a28418-Centrum-Badan-nad-Uprzedzeniami-Zwolennicy-opozycji-bardziej-nienawidza-zwolennikow-PiS-niz-odwrotnie

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. "Walentynowicz to kandydat pisu, tylko taki nieoficjalny" Jeśli PiS rzeczywiscie toleruje, lub nieoficjlalnie wspiera tę kandydaturę to strzela sobie w kolano. W Gdańsku miałoby sens wystawienie kandydata bardzo umiarkowanego. Walentynowicz może jedynie rozbudzić niezdrowe emocje, które są ostatnim czego PiS potrzebuje. Swoją drogą ciekawa, czy doczekamy się jakiegoś kandydata z innej niż skrajnie prawa części sceny politycznej.

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  @pawmak gdzie Rzymkowski tak mówił? I tak samo interesuje mnie źródło informacji o Zielonych.

  Ciekaw jestem, co wg was się stanie jeśli centrum się nie dogada i N-PSL-SLD-UED(-Z) pójdą razem a PO osobno. W ogóle nie potrafię sobie wyobrazić kto miałby być adresatem takiej koalicji, elektorat centrowy zmęczony Platformą raczej będzie się skłaniał ku Biedroniowi, zaś różnice w tych partiach są tak duże, że ich tradycyjne elektoraty się mogą na nich obrazić. W dodatku reprezentują 3 różne partie europejskie (a z Zielonymi to 4).

  Zielonych bym widział raczej na listach Biedronia, pasowaliby tam. A lewicy rekomendowałbym najpierw pójście do PE w formie koalicji a do sejmu z list Partii Razem, żeby mieli próg 5%, bo nie wierzę że dobiją do 8% bez SLD lub Biedronia. I aż się prosi o nazwę dla komitetu "Lewica Razem".

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Tu Rzymkowski mówi o możliwej współpracy z BS i Gwiazdowskim www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/2250693

 • pawmak

  Mówił o tym też w "Forum" w TVP Dezinfo - w tym też programie o tych Zielonych wspomniał Sawicki. Do Partii Razem i UP też Zieloni by bardziej pasowali. No PSL to by się kupy nie trzymało w takiej koalicji bez Platformy, bo pozostałe w niej partie jednak są od niej na lewo, a ono teraz na prawo (nie tak, jak jeszcze parę lat temu można było przyjąć). O ile PSL mogłoby zgarnąć przy samodzielnym starcie trochę elektoratu konserwatywnego, o tyle w sojuszu z samymi libertynami większymi niż PO nie jest to już prawdopodobne. Chociaż byłoby ono tam najsilniejszą partią, ale jednak słabszą niż pozostałe łącznie.

  Walentynowicz się z PiS-em poróżnił, tylko część elektoratu tej partii może go poprzeć (choć może i spora).

  Co do badania, to jednak są bardziej ambitne artykuły niż ten z Tysolu.
  www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24392516,zwolennicy-pis-kontra-przeciwnicy-kto-kogo-mocniej-nienawidzi.html
  Hejt jest z każdej strony (może poza PSL-owską, na pewno z niej najmniejszy), ale z jakich środowisk politycznych i powiązanych z nimi wylewa się największy, to jest oczywiste dla każdego, kto nie jest przyślepiony. Wyborcy to trochę co innego niż elektorat, a opozycja to zawsze opozycja niezależnie kto w niej jest. Teraz jest w niej m.in. Kukiz'15, którego wyborcy, jak kiedyś inne badania pokazały, hejtują najwięcej. Co potwierdzałby przykład m.in. z tego forum ;P Chociaż sam Kukiz zachował się bardzo porządnie po zamachu.

  A to, że ktoś tu kogoś wyzywał od głupków, to tradycyjne już mitomaństwo - każdy widzi, co jest dokładnie napisane. A cytaty z mordercy przywołałem, aby ukazać prymitywizm propagandy pt. "psychol i koniec tematu". A do piętnowania nienawiści (o której stopniu decyduje góra) każda okazja jest dobra i słusznie podchwycili to na pogrzebie abp Głódź i o. Wiśniewski.

 • pawmak

  Wyborcy trochę co innego niż politycy (i utożsamiający się z nimi dziennikarze) oczywiście miało być.

 • kazimierzodnowiciel76

  Wejście Gwiazdowskiego do gry stwarza nowe możliwości zwłaszcza dla Kukiza gdyż Gwiazdowski również opowiada się za brakiem subwencji dla partii politycznych więc nić porozumienia mogłaby być plus BS to mogliby razem powalczyć o 12-15 % poparcia. W wypadku gdyby Kukiz poszedł jednak oddzielnie to mogłoby się zakończyć totalna klapą dla tych 3 sił. Dodatkowo jeśli sam Paweł Kukiz byłby negatywnie nastawiony do tego porozumienia wtedy mogłoby się to zakończyć podziałem kluby gdyż UPR-owcom bliżej do Gwiazdowskiego niż do Kukiza i dla partii UPR jak i dla jej parlamentarzystów może to być szansa na zachowanie mandatów poselskich. Dodatkowo M.Jakubiak ze swoją federacją bardziej pasowałby do Gwiazdowskiego niż do Korwina i Narodowców.
  Dla Koalicji Korwin-RN może oznaczać kłopoty gdyby takie porozumienie powstało ale nieoczekiwane wybory prezydenckie w Gdańsku mogą dać wiatr w żagle dla koalicji jeśli Braun uzyska dwucyfrowy wynik, jeśli nie wtedy wybory do PE będą być albo nie być dla tych formacji.
  SLD ma coraz większy problem sondaże poniżej 5 % działaczy przejmuje Biedroń z lewej strony naciska Razem i ciągle nie wiadomo w którą stronę pójdzie partia czy będzie budowała blok lewicowy czy też zdecyduje się na wasalizację względem PO. Gdyby do tego doszło to część działaczy niezadowolona z takiego obrotu sprawy może zasilić Biedronia oraz Ci bardziej na lewo Razem a to oznaczałoby koniec SLD. Pójście zaś w koalicji Lewicowej nie gwarantuje mandatów ale zachowuje podmiotowość partii przed ostatecznym sprawdzianem wyborów do Sejmu. Ciekawe jaki wariant się zrealizuje.
  PSL jak przed każdymi wyborami dokonuje takiego odświeżenia obecnie to polityka miłości i zapewne znowu im się uda przekonać wyborców i dostaną tak z 6-7 % w wyborach do PE pytanie czy to wystarczy na Sejm ?
  Tak długo jak króluje nam POPiS który zgarnia 70 % poparcia tak długo wszelkie ruchu powstające kończą się porażką. W tych wyborach do PE będziemy mieli kolejną próbę przełamania tego duopolu ale możliwe iż tym razem będą to aż 3 kierunki:
  Biedroń lewica i centrolewica odbiera poparcie PO
  Gwiazdowski Kukiz BS centroprawica + centrum odbiera poparcie i PO i PiS
  Koalicja Korwin-RN-Braun prawica odbiera poparcie PiS-owi
  i jeśli udałoby się zbić w tych wyborach poparcie dla POPiS-u w okolice 50 % wtedy byłaby szansa na przewietrzenie naszego Sejmu i zakończenie POPiS-u. Jeśli nie to czekają nas kolejne 4 lata jałowych sporów o za przeproszeniem dupę Maryni bo do tego sprowadza się obecna debata. Kto komu za ile gdzie itp nie ma dyskusji o idei przez co następuje znudzenie i apatia u ludzi i to zapewnia paliwo dla POPiS-u i tylko dla nich.

 • pawmak

  Na zachowanie mandatów? Ugrupowanie Gwiazdowskiego bez Kukiza też nie wejdzie, nawet z Jakubiakiem. No, Jakubiak gdyby wystartował razem z Jurkiem, to by były jaja, bo z jednego komitetu z Jurkiem kandydowałby wówczas także młody Bartyzel... No i Liroy też nie bardzo pod szyldem czegoś takiego jak ChKS. Ciekawe, czy Kukiz przełknąłby Jakubiaka i Liroya w komitecie, w którym byłby jego ruch. Tak czy inaczej żadne prawicowe ugrupowanie poza PiS-em nie przekroczy progu przy takim rozdrobnieniu.
  W Gdańsku prawactwo też się rozdrabnia, bo ten Kania to też zdaje się podobna orientacja. Startuje z ramienia zarejestrowanej 16 listopada partii Alternatywa Społeczna.
  Co do SLD, to to wszystko jest od jakiegoś czasu oczywiste.
  A spór PO z PiS nie jest o "dupę Maryni", tylko o fundamentalne sprawy, nie to co w 2005 roku. Inna kwestia, jak te partie go prowadzą.

  Co do jeszcze Gwiazdowskiego, to od przedwczoraj 8 lat temu napisałem na planktonie, że mógłby stanąć na czele zjednoczonej UPR (w której byli jeszcze korwiniści - tyle że już bez samego JKM):
  "Może jakiś łączący prezes by się przydał? Z partii ew. Popiela albo Maurer, ale mam chyba lepszy pomysł. Gwiazdowski - był w UPR, ciągle ma z nimi jakieś kontakty, jest znany, dość umiarkowany, poglądy pewnie podziela, szanują go w obu frakcjach, zapraszany do mediów. Jakby chciał to pociągnąć, to by coś może było z tego."
  planktonpolityczny.blox.pl/2011/01/Palikot-ze-skrzydelkami.html
  Chociaż czy był członkiem UPR, to nie jest potwierdzone - na pewno na nią głosował w 1991.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Nie ma po pisu jest pro demokratyczne po i autorytety pis.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  Oto średnia sondaży za styczeń (opracowana przez Palade). Nowoczesna ora o dno, SLD zniżkuje (to zapewne efekt Biedronia). PSL stabilnie, Kukiz za bycie Kukizem takoż.


  @pisorgpl 43% (+1)
  @Platforma_org 29% (-1)
  @Kukiz15 8% (+1)
  @nowePSL 7% (+1)
  @sldpoland 5% (-1)
  @Nowoczesna 2% (-1)
  @_Wolnosc 2% (0)
  @partiarazem 2% (0)

  @P Obrażasz mnie, a potem twierdzisz, że to ja hejtuje, choć po prostu prezentuje inne od Twoich poglądy (nieobrzucając Cię epitetami, w czym nie moge liczyć na wzajemnosc). PS. Tok fm ambitniejsze niż TySol? Co kto lubi. Chciałem wkleic link do "Rz", która też pisała o tej ankiecie, ale chyba tekst usunieto.

 • pawmak

  Trzeba było porównać artykuły, to byś zauważył różnicę (choćby po samej objętości - w jednym nie ma żadnej analizy, w drugim jest dużo). Ja nikogo nie obrażam, a jeśli ktoś się zachowuje jak mitoman, to to po prostu dostrzegam. Jeszcze co do cytatu z L. Wałęsy - no wielki mi hejt z tym dowcipnym (choć nieco grubym) stwierdzeniem... Co do Lisa, nie znam kontekstu. Frasyniuk nikogo nie shejtował, tylko przedstawił spiskową teorię, na pewno nie gorszą niż pt. zamach w Smoleńsku (nikt ważny zresztą jej chyba nie podzielił). Zresztą nawet pochwalił on zachowanie Brudzińskiego po zabójstwie.

 • pawelooss

  Ale określanie kogoś mianem mitomana to już jest zachowanie oceniające. Dostrzegać można fakty, natomiast wywodzenie na ich podstawie czyichś cech to już wyrażanie subiektywnej opinii. A ta może być skrajnie różna dla różnych stron sporu.

  Przykład: Ja nie obrażam nikogo z biurw i celników, że to złodzieje (choć w mojej opinii nimi są), ale fakty są takie, że zabierają ludziom część ich pieniędzy. :)

  PS Skłaniałbym się do pisowni "zhejtował", rezerwując przedrostek s- na bezdźwięczne ch.

 • kazimierzodnowiciel76

  Właśnie jestem po lekturze książki Niebezpieczne związki Donalda Tuska - polecam każdemu ją przeczytać gdyż już po lekturze Niebezpiecznych związków Bronisława Komorowskiego wyłaniał się obraz Polski jako kraju gdzie służby pociągają za sznureczki ale ta książka idzie o krok dalej bo ukazuje iż za politykami z pierwszych stron gazet stoją służby ale nie nasze polskie tylko ościennego kraju.
  prawie jak historia pierwszej RP gdzie większość posłów ministrów łącznie z ostatnim królem była na żołdzie państw ościennych polecam przeczytać. Naprawdę otwiera oczy

 • Gość: [pytek] *.dynamic.chello.pl

  Przecież wiarygodność Sumlińskiego jest zerowa.
  Jak można wierzyć, że to o Tusku bądź Komorowskim - skoro to wszystko przepisane jest z innych książek (żeby była jasność: beletrystyki).

 • kazimierzodnowiciel76

  Gdyby było jak mówisz to nie wygrałby 23 spraw sądowych przeciwko niemu, dodatkowo ta książka jest pisana razem z byłym majorem UOP później ABW Tomaszem Budzyńskim i wszystko jest sprawdzane z kilku źródeł więc jeśli by sobie to wymyślili wtedy już dawno by siedzieli a jakoś nikt się nie kwapi z założeniem sprawy cywilnej ani były prezydent ani były premier ani żaden z byłych ministrów parlamentarzystów którzy są wzmiankowani w książkach. Polecam przeczytać i wyrobić sobie własną opinię na temat osoby Donalda Tuska.

 • pawmak

  Jeśli występują kłamstwa, to trudno na ich podstawie wyrabiać opinię... A myślę, że tak jest.
  natemat.pl/143061,ksiazka-o-komorowskim-i-wsi-wydawniczym-hitem-kampanii-atrakcyjnie-podane-klamstwo-bywa-fascynujace
  Myślę, że Tomasz Piątek jest bardziej wiarygodny odnośnie do wiceprezesa PiS Macierewicza. A za co Tusk miałby iść do pierdla, to dalej nie wiem.

  @ pawelooss
  Ci, o których piszesz, wykonują swoją pracę. A jeżeli ktoś uparcie pieprzy bzdury, np. że Trzaskowski nazwał "nazistami" uczestników Marszów Niepodległości (i to wszystkich), albo że ja na niego zle piszę z powodu poglądów i różne inne bzdury (głównie chodzi mi o te na planktonie - ale choćby tu i teraz było pisanie, że ja nazwałem kogoś głupkiem - chociaż każdy widzi, co napisałem), to trudno się nie wnerwić i tak nie pisać. Ten człowiek ma tutaj bana, nic sobie z tego nie robiąc i tylko ze względu na innych niezalogowanych nie ustawiłem komentarzy tylko dla zalogowanych, ale jeśli się zdeklarują o zalogowaniu, to tak zrobię (a jak nie, to prędzej czy pózniej pewnie też).

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Jestem tu tylko ze względu na atrofie blogu o planktoanie i zwyczanie lubię dzielic się ingormacjami o polityce, zwłaszcza tymi niszowymi. Informajcjami zatem się dzielę innych uczestnikó nie obrażam, a niegrzeczne uwagi ad personam znoszę (ot zbójeckie prawo autora). Co do Czaskowskiego, to nigdzie nie napisałem "Prezydent Warszawy nazwał wszystkich uczestnikow marszu nazistami". Napisałem jedynie, że jego słowa obrażają wszystkich uczestników, a to nie to samo. O ile po moim pierwszym wpisie można było mieć cień wątpliwości, co miałem na myśli, to dokładny cytat z kolejnego wpisu mojej skromnej osoby brzmi "(Czaskowski) poparł decyzję HGW mówiąc, że "nie ma zgody na faszyzm w Warszawie" (lub coś bardzo podobnego). Jak w tym momencie miały się przepraszam poczuć dziesiatki tysięcy normalnych uczetników, planujących kulturalny przemarsz z biało-czerwonymi flagami?".

 • pawelooss

  Członkowie mafii czy kapo w obozach też tylko wykonywali swoją pracę. Czy ktoś ich jednak o nią prosił? Bo ja się czuję, że biurwy działają wbrew mej woli. Tak więc też mogę wygłosić taką oceniającą opinię (ale już nie fakt, tylko jego interpretację), że są złodziejami, tak jak ty o kimś mówisz, że to mitoman. :)

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Sumlinski = ugo

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Sumlinski = ufo

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Pawelos idź swoje fustracje wylewać gdzie indziej bo jesteś nudny hak 5 latek

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  PSL w końcu zyskuje poparcie kosztem sld

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  Sumliński, Wielgucki, Braun to chorzy psychicznie ludzie. ja w maju nie głosuję, albo oddam głos na Razem, bo to jedynie ludzie, którym zależy na ekologii

 • marecki384

  @Spot masz racje Braun ma coś nie za bardzo z głową :)
  Macierewicz też

 • pawmak

  Zależy, o jakich urzędnikach mowa, bo jakby w ogóle ich nie było, to byłby pewnie niezły burdel. Jest jakiś kraj bez urzędników?

  Mitoman to ktoś, kto lubi posługiwać się nieprawdą i przypadek tego użytkownika niestety taki jest. I to naprawdę tęga bezczelność z pisaniem o "znoszeniu" z jego strony uwag ad personam, bo właśnie na nich (i ogólnie na niewymuszonej napastliwości) buduje on swoją dyskusję ze mną. Jeśli ktoś chciałby wiedzieć, jak się zaczęło, służę linkami.
  Co do konkretnie Trzaskowskiego, już podaję link z cytatem:
  karuzelapolityczna.blox.pl/2018/11/Po-skompletowaniu-prezydentow-miast.html
  "HGW na zakónczenie kadencji postawnowiła zachować się naprawdę obrzydliwie. Chcąc wywowołać zamieszki zabroniła świętowania niepodległości w stolicy. Jak się okazuje w imię doraźnych politycznych interesów można niszczyć piękną polską tradycję. A oto jeden z nazistów, o których mówił Czaskowki popierając decyzję HGW. Mój siednmioletni syn i żona to także zostali zelżeni od nazistów. Wstyd"
  Przypomnę raz jeszcze (samemu nie będąc przekonanym o słuszności decyzji władz Warszawy - choć to inna sprawa niż to kłamstwo), że ów "obrzydliwość" poparła Z. Romaszewska, a filmik stop faszyzmowi nagrała grupa weteranów AK.
  A blog o planktonie działa i można tam pisać.

  @ Spot
  Raz karzesz głosować na KO, raz popierasz Biedronia, raz piszesz coś takiego, ech...

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Nie rozumiem, zarzut polega na tym, że nie przytoczyłem dość wiernie Czaskowkiego? Przecież jego wypowiedź jest powszechnie dostępna, a ja i (nie tylko) czuję się nią obrażony. Podobnie czułbym się urażony jako Polak, gdyby np. zakazano wjazdu Polakom do Londynu pod hasłem "w Londynie nie ma miejsca na brud i złodziejstwo" (pomimo faktu, że jakaś cząstka Polaków odwiedzających Londyn rzeczywiście jest niedomyta i kradnie). Serio to powód, że się wściekać i obrzucać mnie epitetami? Co do powstańców, to warto odnotowąc, że film był przeciw faszyzmowi a nie przeciw marszowi jako takiemu. ----- Prognoza M Palade dot. wyborów parlamentarnych (mandaty)

  pis 232
  PON 154
  Kukiz15 31
  Biedron 25
  PSL 17
  Niemcy 1

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. powinno być "każesz", no chyba że głosowania na KO miałoby być formą kary, z czym nawet gotów się jestem zgodzić :-) (wtedy istotnie "karzesz")

 • pawelooss

  @Banach, naucz się wpierw posługiwać składnym językiem polskim i nie robić 5 byków w jednym wyrazie, które musisz poprawiać w 3 kolejnych komentarzach pod sobą, a dopiero później może pogadamy. :)

  @pawmak, chodzi mi głównie o funkcjonariuszy zdzierających nadmierne podatki, bo w mojej etyce jest to zachowanie niemoralne, ale niektórzy próbują je usprawiedliwiać takim konstruktem jak umowa społeczna. Państwo (jako organizacja, bo kraj to bardziej określenie terytorium) całkiem bez urzędników się nie obejdzie, chyba że mikronacje jak Liberland czy Sealandia.

  Jednak ku meritum i skracając: jak najbardziej masz prawo do określania kogoś jakimkolwiek mianem czy nawet odmawiać mu prawa pisania na swoim własnym blogu. Miej jednak na uwadze, że Ty określisz go siak, on się na tę opinię oburzy i prawdopodobnie pozostaniecie przy swoich zdaniach. Zaprotestowałem jedynie przeciwko zrównywaniem takich określeń ze stwierdzaniem faktu. Żeby nie robić kurtyzany z logiki i nie mieszać faktów z opiniami. :)

  "Jeśli ktoś chciałby wiedzieć, jak się zaczęło, służę linkami."
  Akurat czytałem na bieżąco wszystkie Wasze dyskusje jeszcze na PP i niestety nie była to najlepsza lektura (ciągłe, wręcz trollerskie powroty do zamkniętych wątków i maglowanie tych samych argumentów). Co więcej, uważam, że @abizabi prowadził nieporównywalnie bardziej napastliwą retorykę, natomiast od czasu przerwania dyskusji na PP trochę ona zelżała i tutaj zdaje się nieco miarkować. Chciałbym uwierzyć, że będzie tak już na stałe, ale do tego to obydwie strony musiałyby trochę odpuścić. Czyli nie odkopywać już starych spraw (bo i tak nie dojdziecie w nich do porozumienia), a jednocześnie zrezygnować z wzajemnie przykrych określników.

  Miało być krótko - nie było, przepraszam. Ale mam nadzieję, że po tym apelu nic więcej w tej sprawie nie będę musiał dodawać. Bo cieszę się i niezwykle merytorycznymi wpisami @pawmaka, i także jak @abizabi w dobrej wierze czasem coś od siebie dorzuci. Fajnie by było utrzymać taki stan wzajemnej tolerancji, może nawet czasem przecięty ostrzejszą, choć merytoryczną dyskusją na jakiś temat, ale tak, by na koniec jednak odstawić te noże na haki, żeby jednak nie latały sobie bez przerwy w powietrzu. :)

 • pawmak

  Dziękuję. A o podatkach nie decydują urzędnicy, tylko rządzący. A jak ktoś sporo razy skłamał, to chyba można go jakoś określić - ale ok, powiedzmy, że nie wiem i się nie znam. A jeśli czytałeś, no to wiesz, kto ciągle wracał od czapy do tych samych tematów i wsadzał kija w mrowisko.

  @ ab.
  Przeciw faszyzmowi - czyli ktoś go jednak uprawiał (a TRZaskowski powiedział tylko "nie ma miejsca na faszyzm w Warszawie"). Chodziło o używanie falangi, a tej używa główny organizator, czyli ONR i jakie były transparenty w 2017, każdy pamięta. Ja epitetów (przynajmniej nieuprawnionych) nie stosuję, a kto zastosował typowy hejt na HGW i RT (i brnął w obronę tego, co napisał), to chyba widać. A co do pomyłki w wyrazie, to jesteś ostatnią osobą do wytykania tego, bo popełniałeś takie wielokrotnie. Koniec proponuję.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Pawelos sory ale pisłem w pośpiechu a co do meritum powtarzam nie psuj bloga łajnem swoich fobi.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Spot idź na wybory najlepiej na zielonych jak zależy ci na ekologi lepsi w tym od Razem, a razem też w tych sprawach ok tylko idź n wybory.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Abizabi po prostu pogadajmy na planktonie a nie tu .
  jak masz coś merytorycznego do napisania albo na twiterze.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Nadal uważam decyzję HGW i słowa RT za skandal (w najlepszym razie przejaw złej woli) i mam do tego prawo i jak dla mnie naprawdę nie ma co ciągnąć wątku. Osoby niosące dwa lub trzy, bo tyle ich było, paskudne transparenty na marszu w 2017 należy ukarać i o tym też pisałem. Co do falangi, to warto pamiętać, że tym symbolem posługiwali się niektórzy powstańcy warszawscy w czasie walki. O wytknięcie błędu się nie obrażaj bo ani nie uważam go za straszliwą przewinę, ani nie zwróciłem uwagi złośliwie a swoich literówek jestem świadom.

 • Gość: [killvr] 194.145.103.*

  Kaja Godek dołącza do szurkoalicji, tzn do Koalicji Propolskiej (XD). Niezła strategia wyborcza polegająca na jednoczeniu się najgorszych elementów polskiej polityki. Nie wiem kto jeszcze mógłby tam dołączyć, może Jerzy Zięba, Justyna Socha albo Król Sanjaya z Lechii.

 • Gość: [killvr] 194.145.103.*

  A dziś także Jurek z Jakubiakiem mają ogłosić sojusz wyborczy. No to wszystko się na razie ładnie układa.

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Abizabi nie chcesz ciągnć wątku to ciągnij podaj lepiej jakiś ciekawy news o planktonie

 • kazimierzodnowiciel76

  Koalicja RN-Korwin-Braun ostro się zabiera za pozyskanie elektoratu PiS-owskiego będą anty UE ale w przeciwieństwie do PiS-u będą bardziej wiarygodni w tym temacie a obecna decyzja o przyjęciu twarzy ruchu Prolife Godek na swoje listy stawia pod ścianą PiS który pokazał iż ten temat dla nich nie jest "ważny" a wręcz przeciwnie trzeba i należy go zamiatać pod dywan czyli albo uwalać w głosowaniach sejmowych albo przetrzymywać w komisjach gdyż elektorat centrowy jest za kompromisem aborcyjnym i nie chce wojny o to. I obecne powstanie bloku na prawo od PiS stawia tą partię w sytuacji sprawdzam co może zakończyć się dla niej niewesoło.
  Jeśli Jakubiak faktycznie dogada się z Jurkiem odnośnie wspólnej listy do PE to już po Jakubiaku będzie bo obaj panowie byliby świetnymi dodatkami do czegoś czy to Koalicja RN-Korwin czy też nowy projekt Gwiazdowskiego ale start tylko ich dwóch nie wróży niczego gwarantującego wejście do PE. Natomiast w obecnej sytuacji dla Jurka i jego ruchu ( nie wiem czy Jurek dalej decyduje za PR czy też tylko za swój projekt ) naturalnym sojusznikiem i partnerem wydaje się Koalicja Korwina i Winnickiego. Ciekawe jak to panowie rozegrają ale gdyby udało się przyciągnąć Jurka do tej Koalicji wtedy PiS zostałby postawiony pod ścianą

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  Moim zdaniem błąd. Polacy, którzy chcą wyjścia z Unii to margines, większość spośród eurosceptyków (których też jest znacznie mniej niż pro-europejczyków) jest przeciwna "dyktatowi Brukseli" tj. wcinaniu się w polskie sprawy itp. Oni wolą zmieniać Unię a nie ją opuszczać (a taki postulat proponuje nacjokoalicja). Dlatego prędzej wybiorą PiS (bo jest najsilniejszy i jego głos będzie też najsilniejszy), ChKS (w dodatku panowie Jurek i Jakubiak są merytoryczni i opanowani, co jest na plus i są też wiarygodni) lub ewentualnie Gwiazdowskiego+BS / Kukiza ale w tym przypadku tu jest wymiar stricte gospodarczy.

  Bo dla mnie rysują się takie postawy:
  PiS: Europa jest zepsuta lewactwem i chce nas pouczać, w dodatku Niemcy chcą nas sobie podporządkować i stworzyć państwo federalne, a my chcemy Europę Ojczyzn
  ChKS: to samo co PiS tylko jeszcze "PiS jest za miękki, niekompetentny, zawodzi w aborcji"
  Gwiazdor/Kukiz: Unia to ogrom niepotrzebnej biurokracji, głupich przepisów, krępujących polską gospodarkę
  Korwin-RN: Europa to lewactwo, krępuje gospodarkę, musimy ją jak najszybciej opuścić i będziemy bogaaaci i niezależni, a tam u głupków powstanie kalifat

  I uważam że dominuje podejście że Bruksela się wpie**ala i sodomia ale chcemy hajs i przywileje. W dodatku przy takich komitetach przy RN-Korwin zostaną tylko ci najbardziej radykalni, umiarkowany elektorat RN prędzej wybierze Jurka, a umiarkowany elektorat Korwina prędzej wybierze Gwiazdowskiego (o ile wystartuje do PE).

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Mój brat były korwinista zawchycony gwiazdowskim takich jest więcej.

 • kazimierzodnowiciel76

  To są podobni ludzie którzy wcześniej byli zachwyceni Jakubiakiem który miał scalić plankton, ja też początkowo spoglądałem na Jakubiaka z nadzieją że wreszcie może uda się dzięki Jakubiakowi ale Prawica się dogadała a Jakubiak obecnie szuka uzasadnienia swego istnienia więc dla tzw kolibrów wolnościowców antysystemu to przestaje być wiarygodny.
  Obecnie Ci sami ludzie spoglądają na Gwiazdowskiego w ten sam sposób ale on od początku mówi iż tworzy swój ruch dla tych co nie głosowali do tej pory więc od razu ustala się w innej pozycji i w zależności ot tego co zrobi czy będzie działał sam czy też dogadywał się z kimś, wtedy w zależności kto się tam znajdzie ludzie zaczną podejmować decyzje kogo poprzeć coś nowego co nie wiadomo do końca jak się zachowa czy też na sprawdzone partie JKM Winnicki Braun.
  Wyjście z UE popiera zbyt mały elektorat i POLEXIT dawna KNP idzie właśnie w tym kierunku, ale Koalicja JKM-Winnicki-Braun idzie szerzej więc potencjał jej przy pozytywnych wiatrach może wynieś tak max 15 % pod warunkiem iż JKM nie odpali protokołu 1 %. Koszmar Kaczyńskiego czyli powstanie siły na prawo od PiS właśnie się realizuje.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. @killvr Pryncypialnie antykatolicki Król Sanjaya chyba nie zmieściłby się w środowisku, którego część przedstawicieli to katoprawica (zresztą już samo przekonanie koalicjantów o kulistosci Zeimii mogłoby przepłoszyć Króla :-). Zresztą Król w koalicji moze byc tylko jeden. Tak serio, to chyba nie ma powodu do hejtu na p. Godek, której na pewno nie można zarzucić hipokryzji, skoro zdecydowała się urodzić i wychowywać synka z zespołem downa (a nie oddać pod nóż w fazie prenatalnej). Sam pomysł połączenie elektoratór libertaroińskiego i narodowo-katolicko-radiomaryjnego moim zdnaime skończy się niewypałem. To trochę kopia mariażu LPR-PR-UPR z 2007, tak jak wówczas, tak i tu poparcie koalicjantów będzie się odejmować zamiast dodawac.. Rozumiem, że teoretycznie uniowybory to najlepszy czas na łączenie eurosceptyków z różnych bajek, ale animozje elektoratów są chyba za silne i prywatne sympatie pomiedzy politykami jednoczących się środowisk nie zminiaja tego faktu. Czas pokaże czy miałem rację, ale obecnie wróże RN-K max 3,5.

 • pawmak

  Zdawałoby się, że Godek bardziej pasuje do ChKS, ale widocznie jest radykałką polityczną, a nie tylko obrończynią życia. Natomiast sojusz Jakubiaka z Jurkiem to też trochę dziwna sprawa. Jakubiak zdecydowanie jest za kompromisem aborcyjnym (którego narzucanie zarzucał mu w K'15 Winnicki) i jest "wierzący, ale bez przesady". W dodatku filarem jego ugrupowania jest Bartyzel jr - ateusz i libertyn popierający parady równości, były palikotysta (który zresztą nawet z Nowoczesnej odszedł, bo weszła w sojusz z PO, wg niego zbyt konserwatywną)... Jego śp. matka była w partii Jurka, ale ona miała całkiem inne poglądy, raczej zbieżne z Bartyzelem seniorem. No i wówczas Liroy jednak byłby w konkurencyjnym komitecie do Jakubiaka (a zdawało się, że zaczęli współpracować).

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Godek znana z pryncypialnie antyaborcyjnych poglądów (konsekwetnie realizowanych także w prywatnym życiu) najwyraźniej uznała, że lepiej związać się ze srodowidkiem, które teoretycznie ma szanse na sukces bo ma struktury i znane nazwiska. Pewnie KG faktycznie liczy na mandat, albo uznała, że na listach RN-K jej głos będzie lepiej słyszalny niz u Jurka. Trudno dociec co pani Kaja sądzi na tematy inne niż aborcja, wśród przeciwników przerywania ciąży są zarówno wolnorynkowcy jak i etatyści, ateizm i pryncypialny antyklerykalizm też da się pogodzić ze sprzeciwem wobec aborcji. Natomisat sojusz Jakubiaka z MJ da się chyba wytłumaczyć bieżącą strategią. Jakubiak rozstał się z KUkizem a z RN-W najwyraźniej nie dogadał. Może programowo to nie Prawica Rz, ale jego medialny wizerunek jest taki, jakby był częścią tego środowiska. Wystarczy spojrzeć jak właśnie w oparciu o stereotypy przedstawiono Jakubiaka w Uchu Prezesa www.youtube.com/watch?v=RNqeIFZXEKg (od. 1:40). Dla słabiutkiego Jurka znany browarnik to zaś cenne wsparcie (w tym finansowe).

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  Raz karzesz głosować na KO, raz popierasz Biedronia, raz piszesz coś takiego, ech

  nic nie kaze, jakis problem by poszli razem?

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Jak nietrudno zgadnąć Żółtek został prezesem partii Polexit, która ma już biedniutką witrynę partiapolexit.pl/ i jak dotąd wyraźnie skupia wyłącznie cżłonków KNP (to w zasadzie rebranding KNP). Polexitowcy twardo deklaruja start w wyborach do PE i nie wykluczają szturmu także i na parlament krajowy. Zabawna była przy tym uwaga Żółtka, że partia odniosła pierwszy sukces, bo jej nazwy wyszukiwało ostatnio pół miliona internautów. Tyle, że gdyby nazwać partię "Wyniki Lotto", to nazwę ugrupowania w wyszukiwarkę wpisałoby miliony Polaków.

 • kazimierzodnowiciel76

  Z dużej chmury mały deszcz tak można skwitować sensacje Gazety Wyborczej. Owszem pewnie poparcie lekko opadnie dla PiS po tym ale nie jest to sensacja która może zatopić Rząd PiS-u.
  Kornel Morawiecki ma raka trzustki podano.
  A co do chwalenia się Żółtka to co może innego robić skoro partia nie odnosi żadnych sukcesów i nawet nie ma pewności czy uda się zarejestrować listy.
  Co sądzicie o protestach rolników z Agrounii i ich liderze Michale Kołodziejczaku ?

 • Gość: [Banach] 78.10.204.*

  By zatopić pis wystrczy spadek poparcia w okolice 35 % więcej jest nierealne a to się raczej uda.

 • pawmak

  Mały deszcz może nie, ale średni, jak to Libicki napisał. Zależy od mediów w sporym stopniu. Nie wiem, czy będzie teraz pewien spadek, czy może spadek będzie następował powoli. W każdym razie rzeczywiście PiS nie musi przegrywać wyborów, żeby nie móc zbudować większości.

  KNP to mała partyjka, a Polexit to jakiś jej klon, nie wiadomo po co. Samemu list chyba i tak nie wystawi. Jest komitet będący za polexitem, ale tworzony przez skłóconych z KNP korwinistów. Jest też komitet bliższy ideowo i mentalnie KNP (ChKS), ale on nie chce polexitu (i głównie to go odróżnia od koalicji KORWiN-RN), tym bardziej nie chce polexitu Kukiz'15 (z którym KNP mógłby chyba jakoś w stanie współpracować). Ogólnie co jedne wybory, to bardziej ostatnio się mieszają ideowo te wszystkie komitety. Domyślam się, czemu Godek startuje ze skrajnej prawicy, a Jakubiak z Jurkiem, ale to są właśnie na to jedne z przykładów.

  Ta Agrounia to takie działanie w krótkich gaciach i tyle. Elektorat rolniczy i tak raczej wybiera między PiS a PSL, a dla mocno buntowniczych niedobitków zawsze jest Samoobrona - która pomimo znanego szyldu i tak mało kogo przyciąga.

  @ Spot
  Nie wiem, o kim piszesz, ale mam nadzieję, że PSL rzeczywiście dogada się też z PO, a nie tylko partiami na lewo od niej.

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  Pawmak możesz pokazać wypowiedź libickiego

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  Czy średni czego oczekiwałęś więcej elektorat pisu nie zostawi nawet jak by strzelaili do ludzi. dobrze że są ludzie nie chodzący na wybory i to nadzieja opozycji. Na koniec życzę zdrowia kornelowi Morawieckiemu

 • kazimierzodnowiciel76

  Jakubiak się za kiwał miał być "zbawcą" na prawicy a koniec końców nie wiadomo nawet czy uda mu się wystawić listy z Jurkiem . Wg informacji które dostępne są w internecie Jakubiak zrobił sondę wśród aktywu partyjnego i tam większość opowiadała się za koalicją z RN-Korwin a tylko 4 % była za koalicją z PR więc ruch Jakubiaka to taki strzał w kolano i czas pokaże ile szabel udało mu się przekonać. Jak dla mnie obecnie Jakubiak idzie na przyszłe listy do Sejmu jako przystawka PiS-u bo do tego to się sprowadzają jego dyplomatyczne odpowiedzi tyczące się ewentualnej koalicji z PiS-em. Szkoda iż tak głupio wybrał ale może się jeszcze opamięta i zawrze koalicję bo na prawo od PiS jest tylko 1 miejsce które może być skutecznie zagospodarowane a co by nie mówić Panowie Jakubiak i Jurek nie mają takiej charyzmy aby samodzielnie przewodzić jako generałowie co innego jako pułkownicy wtedy świetnie obaj się sprawdzą.
  A przyszły Sejm jeśli nawet PiS nie osiągnąłby samodzielnej większości wcale nie musi oznaczać iż straci władze gdyż Biedroń jako podstawa do rozmów koalicyjnych zapowiedział rozmowy nad liberalizacją prawa aborcyjnego I tu PSL może okazać się takim pomocnym koalicjantem PiS bo raczej trudno mi sobie wyobrazić PSL popierający ten projekt więc nic nie można tak do końca przewidzieć jak to się wszystko potoczy.

 • pawmak

  Co? Ani Biedroń, ani PSL w życiu nie wejdą z PiS-em w koalicję. Potencjalni koalicjanci PiS to Jakubiak i Jurek, może od biedy RN (ale bez KORWiN-u). Jakubiak i Jurek nie mogą być w skrajnie prawicowej koalicji, bo jest zbyt skrajna. Jakubiak faktycznie się zakiwał i przerosły mu ambicje, a Jurek próbuje być trochę pryncypialny i trochę skuteczny i jedno z drugim wychodzi średnio. Nie ma teraz dla niego dobrego wyjścia (podobnie jak dla SLD i chyba dla Kukiza).

  @ Banach
  Na blogu JFL oczywiście tak pisze. Sprawa jest bez dwóch zdań obciążająca co najmniej wizerunek Kaczyńskiego, ale podniecanie się przed faktem w połączeniu z tym, że PiS (z silną pomocą Gowina - no tak, taka liberalna partia to teraz skarb dla PiS-u w jego klubie) ma na jakich słowach budować narrację (choć też fakt, że mocno arogancką) o super uczciwości Kaczora i przy tym, jak ta sprawa jest mało zrozumiała dla przeciętnego obywatela, powodują, że dużych strat Partia nie poniesie (chyba że jeszcze coś za tym pójdzie i ruszy jakaś lawina).

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  michnik powinien siedziec, jego gazeta kolejny raz zameiszcza nagrane nielegalnie rozmowy
  to skandal tak jak falenta

 • kazimierzodnowiciel76

  @pawmak Nie piszę iż Biedroń byłby koalicjantem PiS-u, tylko że dla Biedronia warunkiem przystąpienia do koalicji rządowej byłaby liberalizacja ustawy aborcyjnej, czyli dla PSL gdyby chciało wchodzić w koalicję anty-PiSowską musiałaby poprzeć taki projekt stąd też może się okazać iż PSL w takich okolicznościach zdecyduje się do wejścia do rządu PiS coś co dzisiaj może wydawać się mało prawdopodobne ale nie takie rzeczy widziała polska polityka ;)

 • pawmak

  Na szczęście ma porządnego prezesa i zbyt wiele się wydarzyło. Byłby rząd mniejszościowy, ale też mi się nie wydaje, żeby Biedroń z powodu takiej głupoty nie wchodził do rządu (a już zwłaszcza, jeśli jasną alternatywą byłoby utrzymanie PiS przy władzy). A może mówił tylko o koalicji wyborczej? No a jeśli to jest dla niego priorytetowa sprawa, to w ogóle może sporo wyborców go odrzuci, wahając się uprzednio.

 • ropeng1

  Dlaczego PSL miałby nie wchodzić w koalicje z PiS? Jeśli cała opozycja nie potrafiłaby się dogadać to czemu PSL miałby skazywać Polskę na chaos? Albo tym gorzej popierać liberalizację ustawy aborcyjnej? Poza PSL ewentualną koalicję PiS mógłby zawrzeć z Kukizem lub z Gwiazdowskim i BS.

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  W prawicowym plantonie zapawa, a co planuje Teraz wie ktoś

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  Bzdury koalicja pis biedroń realne w sprawach społecznych swiatopoglądowych pis psl ogólnie rząd mniejszościowy niestabilność jk w latach 90, prezydent z po do ego senat opozycji super będzie.

 • pawmak

  Petru teraz nomen omen mówi, że trzeba koniecznie zjednoczyć opozycję. Pewnie - czego ma szukać, jak ma góra 1%...

  @ ropeng
  Nie ma ani jednego powodu, żeby wchodzić. A Biedroń też ma jakiś olej w głowie. Jeśli koalicja Kukiz-Gwiazdowski-BS faktycznie przekroczyłaby próg, to ciężko by było im wejść w koalicję, a jeśli by weszli, to luzno i na krótko.

  PO też za kij nie poprze liberalizacji aborcji. I co, też ma wchodzić z PiS w koalicję? :D

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  Biedrń to dywersant opozycji i robi wszystko by rzdził pis chos murowany. Liczę na mega mobilizacje opozycji i odsunieiie pis ale to muszą byc afery .

 • kazimierzodnowiciel76

  Ja widzę Petru jako balast a nie dodatni aktyw więc na miejscu czy to PO czy też Biedronia bym go nie brał na listy. Czas Petru już minął i nic tego nie zmieni.

  Obecnie to Biedroń jest na topie a wielką niewiadomą jest projekt Gwiazdowskiego i dla Petru miejsca nie ma.

  Na Prawicy zaś walka między Koalicją Korwin-RN a Jurek-Jakubiak o wyborców PiS i częściowo Kukiz'15 i będzie ciekawie bo dla Koalicji to być albo nie być natomiast Jakubiak i Jurek zawsze mogliby się podłączyć pod PiS więc ich determinacja jest mniejsza aczkolwiek liczę iż jednak panowie pójdą do rozum do głowy i jednak się porozumieją i dołączą do Koalicji.

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  PSL nie pójdzie na koalicję z PiSem ze względu, na to jak PiS ich traktuje. Od lat próbują zniszczyć PSL bo to potencjalny elektorat, co widać było mocno w nagonce propagandówki w TVP przed wyborami samorządowymi. I trochę się udało. Dlatego koalicja z PiSem to poniekąd wasalizowanie się wobec PiSu. A alternatywą jest "Kosiniak Kamysz - kandydat na premiera zjednoczonej opozycji (tej parlamentarnej)", czemu mocno kibicuję.

 • kazimierzodnowiciel76

  a w Gdańsku 8 komitetów zarejestrowanych ciekawe ile z nich zbierze podpisy.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24408773,wybory-prezydenckie-w-gdansku-zglosilo-sie-osiem-komitetow.html

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  psl sld nowoczesna idą razem

  czyli co po zostanie sama?

 • pawmak

  Myślę, że razem z PO.

  PSL raz że traktowanie, a dwa i może przede wszystkim zasadnicze różnice dot. stosunku do praworządności, języka itd.

  Petru zawsze jakieś ułamki by odbierał, więc lepiej dla PO i innych pot. koalicjantów, żeby tego nie robił. Pewnie jakaś "2" dla Scheuring-Wielgus do PE wystarczy.

  Biedroń chce PiS rozliczać.
  wiadomosci.wp.pl/biedron-rozliczy-pis-zapowiada-powolanie-komisje-prawdy-i-pojednania-6342272490551425a
  Zaszkodzić może, jeśli nie przekroczy progu do Sejmu.

 • Gość: [Mag] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A ja myślę, że PSL, SLD i Nowoczesna pójdą jednak bez PO. Po co być przystawką Platformy skoro można zrobić niezły wynik wyborczy bazując na:
  a) popularności Kosiniaka
  b) odgrywaniu roli "trzeciej siły", szerokiej alternatywy dla POPiSu (co będzie bardzo kłopotliwe dla Biedronia, który sam chciałby być taką siłą)

  Umiarkowany, proeuropejski elektorat zmęczony PO chętnie mógłby na taką listę zagłosować. Ewentualny sukces mógłby wybić Kosiniaka nawet na premierostwo po jesiennych wyborach. Z drugiej strony PSL i SLD to już bardzo zużyte partie, a Nowoczesna jest w rozsypce, więc ciężko ocenić realne szanse takiego projektu.

 • Gość: [Mag] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ciekawa też byłaby sytuacja Razem. Z jednej strony zostają na lodzie bez SLD jako koalicjanta, ale z drugiej mogą się znowu przedstawiać jako "jedyna prawdziwa lewica" (skoro SLD idzie z liberałami z Nowoczesnej i konserwatywnym PSL)

 • kazimierzodnowiciel76

  pawmak to chyba rekord komentarzy na Twoim blogu a jeszcze zostało trochę do końca miesiąca ;)

  Brutalna prawda o wyborach do PE jest taka iż można ćwiczyć różne warianty tak aby optymalnie wystartować do Sejmu na jesieni. Dlatego też nie jest wykluczone iż PO zostanie na lodzie dzięki a może przez rozwalenie klubu Nowoczesnej. Z jednej strony byłoby to pokazanie PO iż sama nie jest w stanie dorównać PiS-owi i potrzebuje reszty partii do koalicji ale już na gorszych dla siebie a lepszych dla pozostałych uczestników warunkach albo też partie te podbijają stawkę chcąc uzyskać jako jeden blok lepsze miejsca w obecnych wyborach do PE i to PO będzie doproszona do koalicji a nie te 3 partie.
  Biedroń nie może wchodzić w koalicje bo inaczej jego "świeżość" się rozpłynie i nie będzie odgrywał wymarzonej przez siebie roli ale dla niego te wybory do PE to sprawdzian czy ma szansę na samodzielny byt czy też będzie musiał zmienić swoją retorykę i nastawienie co do szerszej formuły.
  Paradoksalnie ruch Gwiazdowskiego może podebrać wyborców Biedroniowi gdyż jest grupa wyborców która głosuje z przekory na coraz to nowe byty więc oprócz docelowych wyborców oba ruchy mogą liczyć na właśnie takich wyborców "protestu" więc będzie ciekawie już gdy zobaczymy komu uda się zarejestrować listy a kto padnie.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Odnowiciel bredzisz wyborcy gwiazdowskiego A biedronia to przeciwieństwo . Biedroń jest lewakiem Gwiazdowski liberalem

 • kazimierzodnowiciel76

  Wybory 2011 roku pokazały to już wtedy KNP nie został dopuszczony do rejestracji list we wszystkich okręgach i elektorat jego poparł Palikota. Przed datą rejestracji praktycznie oba ugrupowania szły łeb w łeb tzn ocierały się o próg wyborczy, takie były sondaże ale z chwilą braku list ogólnopolskich KNP gdzieś Ci wyborcy poszli i poszli do Palikota. Więc podobny mechanizm może i tutaj zajść.
  Zresztą jest też przykład z wyborów prezydenckich 2005 gdzie kilka % wyborców Tuska z pierwszej tury zagłosowała na Kaczyńskiego po odkryciu dziadka z Wermachtu więc w polskiej polityce wszystko jest możliwe i ludzie mają taki mętlik w głowach że mówienie o tradycyjnym podziale lewica prawica staje się przestarzałe i nie oddaje prawdziwego widzenia polityki przez zwykłego zjadacza chleba.

 • mlodylew

  Paradoksalnie pójście SLD z Nowoczesną, PSL, UED, Zielonymi, PO i osobny start Biedronia jest najlepszym rozwiązaniem dla Razem. Po pierwsze nie dojdzie do kolejnego sporu czemu z SLD a nie z Biedroniem ( i odwrotnie). Po drugie nie muszą iść na niewygodne kompromisy ideowe z SLD dla których są za bardzo radykalni światopoglądowo i dla liberałów od Biedronia dla których są za radykalni ekonomicznie. Na lewicy najprawdopodobniej będzie Lewica Razem w skład której wejdą RSS, UP, WiR, PPS i część związkowców pod patronatem Anny Grodzkiej która dokonała nie możliwego.

  Zieloni grają ostro i mogą się przelicytować. Brak ich w powyższej koalicji jest wynikiem zapewne sporu o jedynkę we Wrocławiu. Tak samo jak Zieloni zerwali rozmowy w samorządowych we Wrocławiu. Promują ostro swoich przewodniczących, zresztą sam Kossakowski nie pasowałby do lewicowej koalicji, jest bardziej centrolewicowy i bardzo zżyty z liberałami.

  Ugrupowanie Biedronia możemy podzielić ja trzy frakcje. Feministyczna, Liberalna, Lewicowa. Feministyczna skupia się na kwestiach obyczajowych, gospodarczo może być różna choć przeważają liberałowie gospodarczy. Liberałowie składa się z byłych członków platformy i nowoczesnej, tacy progresywni jak to Biedroń mówi. Lewicowa czyli jajsłapsza składająca się głównie z byłych członków Razem. Są słabi bo są biedni, obie wspomniane frakcje mają kasę. Lewica może być szybko zmarginalizowana. Nie są to oficjalne frakcje tylko nakreślenie i pogrupowane osób według poglądów.

  AgroUnia może sporo namieszać. Ten ich przewodniczący jest inteligentny i może w przyszłości sporo namieszać. W tych wyborach są bez szans, ale za cztery lata mogą wejść do sejmu. Umiejętnie budują struktury, a rolnicy nie są tak biedni jak lubią się przedstawić. Są tam osoby które stać na kampanię.

  WKK idzie na premiera, przed nim ciekawa kariera.

 • Gość: [killvr] *.play-internet.pl

  Potwierdzam, znam już sporo przypadków osób które aktualnie popierają Biedronia ale rozważają poparcie Gwiazdowskiego jeśli wystartuje. A to dlatego, ze elektorat Biedronia jest głównie... liberalny.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Kazimierz odnowiciel bzdury opowiadasz elektorat palikota mocniej korelowal się z pis jak knp . Wyborcy palikota to przyszli wyborcy pis zacheni socjalem a nie bunt. A teraz to co innego gwiazdowski to liberał najblizej mu do kukiza i korwina a Biedroń to lewica palikot bis i mówienie że nie jest lewicą jest lgarstwem

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  A Biedroń jest bardzo lewicowy gospodarczo płacą minimalną 60 procent średniej jest i emerytura 1500 minimalną i podnoszenie Śląsku zdrowotnej dla liberałów lepszy już pis .

 • pawmak

  Mimo wszystko Biedroń dość jednoznacznie kojarzy się z lewicą - ale rozumiem, że jego ugrupowanie jest na tyle szerokie, że z Partią Razem (i m.in. UP) nie pójdzie. Aczkolwiek jednak Palikot kojarzył się bardziej z liberalizmem, dlatego korwinowy elektorat przejął, a co do 2005 roku, to jednak wtedy jeszcze obowiązywał POPiS i elektoraty tych partii bliskich sobie wówczas ideowo były mocno przemieszane. Partia Razem i UP bez ani SLD ani Biedronia są skazane na niebyt parlamentarny, więc oni powinni jednak chcieć iść z Biedroniem. I Gierek miałby nie startować z biorącego miejsca? Chyba że już nie chce kandydować.

  Dziwne by jednak było, gdyby PO z IP (i tam KPEiR, może Teraz!) startowały osobno, a PSL z neoLiD-em (tak to można nazwać - choć bez SDPL i UP) osobno. Dwa centrolewy i żadnej atrakcyjnej oferty dla konserwatystów. Biernacki ciągle jest posłem PO, ale dzisiaj w radiu w zasadzie tę partię tylko krytykował, a gdyby przeszedł (jak Libicki) do PSL, to znalazłby się w koalicji, w której większość stanowiłyby osoby na lewo od PO. Rozumiem, że pierwszy centrolew miałby atut bycia najsilniejszym antyPiS-em, a jedynym atutem drugiego byłby sam Kosiniak-Kamysz jako lider. Dobrze, że tak mogłoby być prawdopodobnie tylko na wybory europejskie, ale mimo wszystko to wg mnie poronione (i może mieć złe skutki w parlamentarnych) - ani komitet skupiony wokół PO nie wygrałby tych wyborów (i tracąc głosy na rzecz centrolewu WKK, przegrałby z PiS-em jeszcze wyżej, co dałoby PiS-owi nieco wiatru w żagle), ani PSL nie stałoby się wiarygodną chadecją, idąc jedynie z postkomunistyczną lewicą i mało znaczącymi centrowymi liberałami gospodarczo-obyczajowymi - właśnie kolejny przykład mieszania się ideowego komitetów, o którym pisałem przy okazji prawaków. No a Biedroń - to jeśli bez razemitów bo zbyt liberalny, to byłby jeszcze trzecim centrolewem...

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Jeszcze apropo wyborów w Gdańsku, poniżej lista znanych dziś kandydatów:

  Dulkiewicz (oczywisty), Braun (nawet nie udaje samorzadowca, wyraźnie ide fixe jego kandydatury to byc po prostu Braunem), Walentynowicz (wnuczek Tej Walentynowicz), Kania (mocno prawicowy radykał grający na patriotycznej nucie), Marek Skiba (programowo UPR, liberał z wyrźnie konserwatywnymi poglądami gospodarczymi) gospodarczy, Adam Stankiewicz (niewiele o nim wiem, poza tym, że jest dość ekscentryczne czemu dał wyraz rozmowami, które prowadził z przechodniami odziany w strój pirata). Pozostała dwójka pretendentów na razie się nie ujawnia (ale komitety zarejstrowała).
  Zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy forumowicze podzielą mój pogląd, ale naprawdę szkoda, że nie uda się przewietrzyć stolicy Pomorza. Gdyby Gdańszczanie chcieli zmian, to mieli okazję dać temu wyraz w trakcie ostanich wyborów. Ponadto wśród pretendentów do prezydentury nikt nie ma nawet teoretycznych szans na nawiązanie równorzednej walki z Dulkiewicz. Co do koalicynych ukłądanek, to zgadzam się z forumowiczami wyrażającymi zrozumienie dla trójporozumienia PSL-SLD-N. Silny blok "wszyscy przeciw PiS" mógłby (choć niekoniecznie) dać nawet więcej mandatów mnieszym partiom, jednak z drugiej strony dla tych ostatnich nadchodząca elekcja to byc może ostatnia szansa na zaznaczenie podmiotowości i uniknięcie losu przystawki pożartej przez Schetynę (ostatecznie N. już została obgryziona).

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  Elektorat knp przejeło po a nie palitot gdzieś 60 do 40

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  Nowoczesna ma 30 radnych sejmikowych każdy marzy o takim ogryzieniu gdyby opóscili ko po traci parę województw i prezydenta wrocławia a ilu radnych sejmiku ma kuiz kolego abizabi.

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  nowoczesna nie istnieje, moze jedynie sie przyczepic do kogos
  na miejscu poslow nowoczesnej spieprzalbym do klubu Spoko po reelekcje

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Nie rozumiem po co te niepotrzebne złośliwości. PO omal nie pozbawiła N. własnego klubu parlamentarnego i to nie był raczej gest przyjaźni. Opuszczenie radnych N. koalicji z PO to oczywiste political fiction (przecież koalicji z PIS nie zawrą, choć może Kałuża ustanowił tu precedens wyprzedzając swój czas :-). K"15 niestety skutecznie sam pozbawił się szans na sejmikowe mandaty, ale to już zupełni inna historia.

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  Jak nowoczesna nie istniej jak istnieje spot nie kłąm, i będzie istnieć w sejmie lub po za nim

 • pawmak

  A co z jej istnienia poza Sejmem? Zdobędzie mandaty, ale niewiele, tylko się gdzieś przyklejając. Co do sejmików, to z koalicji wychodzić powodów nie ma, ale ze wspólnych klubów już by mogła. No ale jeśli we wszystkich (14, gdzie ma radnych) jest we wspólnym, to pewnie szanse na wspólną do PE listę PSL-u, neoLiD-u (jeśli SLD koniecznie chce w to wejść) i PO są spore.

  W Gdańsku pełnomocnikiem KWW Normalny Kraj (KWW, więc nie jest to komitet partii o tej nazwie) jest Maksymowicz-Czapkowska, która startowała w ostatnich wyborach, więc może kandyduje ponownie (no jak nie, to ktoś z jej środowiska). Ciekawe, na co komu w tych wyborach tak rozdrobnione prawactwo.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Dorota Maksymowicz-Czapkowska? Racja pełnomocnik wyborczy nie ma zakazu kandydowania. Czapkowska zasłynęła organizując marsz przeciw przyjmownaiu eimigrantów i chyba politycznie rzeczywiscie sytuuje się po prawej stronie. Gdybym mieszkał w Gdańsku, chyba oddałbym głos na Marka Skibę. Wynik jednak może być chyba niestety jeden i to już w pierwszej turze.

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  Wyliczyłem coś ciekawego mit kukizowcy dali wygraną dudzie obalony zadecydował mobilizacja okregów pisowskich kukizowcy głosowali podobnie jak wyborcy inych kandydatów i nieobecni w pierwszej turze.

 • Gość: [banach] 78.10.204.*

  Abizabi a w eurowyborach na pis czy na coś innego

 • kazimierzodnowiciel76

  Widzieliście wywiad z Kopacz gdzie mówi iż ludzie walczyli z dinozaurami hehehe
  www.youtube.com/watch?v=-jIStvxKSVo

  to prawie tak dobre jak stawianie loda ministrowi ...
  www.youtube.com/watch?v=YTaSnPahy7k

 • Gość: [Spot] *.centertel.pl

  W biblii jest napisane nie morduj, nie klecz przed balwanami i czcij szabat i prawie nikt tego nie przestrzega
  podstawa jest likwidacja wszelkich armii i broni, a lud zi e którzy dalej chca nienawidziec niech sie bawia w ustawki na wlasna odpowiedzialnosc
  przyklady mma boksu i alpinizmu na sile dowodza, ze ludzie maha w dupie boga i zrobia wszystko dla slawy. Tak patrze na tych alpinistow to tam w ogole ktorys pracuje? Bo to tak jakbym kazal sobie placic za to, ze spaceruje

 • kazimierzodnowiciel76

  Schetyna ma twardy orzech do zgryzienia bo PO sama nie pokona PiS to jest jasne dla każdego obserwatora polskiej sceny politycznej. Wielka koalicja PO PSL SLD Nowoczesna UED IP plus Teraz i co tam jeszcze się nawinie ledwie pokona PiS czy też Zjednoczoną Prawicę jak nazywa się ten obóz polityczny. Zapowiedzi samodzielnego startu przez Biedronia powodują iż kierownictwo PO musi podjąć decyzję czy pozwolić na powstanie małej koalicji PSL SLD Nowoczesna UED która będzie nastawiona na konfrontację z Biedroniem w nadziei iż oba bloki ledwo przekroczą próg lub też mała koalicja pokona Biedronia co by spowodowało iż wtedy PO odzyskałoby zdecydowaną hegemonię w obozie opozycji i szans na powstanie wtedy Wielkiej Koalicji czyli wszyscy przeciwko PiS. I wtedy tylko wynik 231 posłów zapewni władzę bo jeśli nie uzyska taka koalicji 231 posłów wtedy możliwe iż PiS dogada się z blokiem który przekroczy próg 5 % i wejdzie do Sejmu ( może to być ruch skupiony wokół Gwiazdowskiego czy też Koalicja RN-Korwin jeśli przetrwa do wyborów do Sejmu ). Stąd też zapewne te długie rozmowy gdyż PO podobnie jak i PiS dąży do całkowitej wasalizacji Nowoczesnej ( co praktycznie już jest faktem ) jak i SLD ( która po wyborach samorządowych znajduje się w pozycji tracącej poparcie ) Jedynie PSL zachowuje własną podmiotowość a nawet osiąga małe zyski w poparciu więc nawet gdyby startowała z PO to i tak zachowuje swoją podmiotowość i paradoksalnie to PSL może najwięcej posłów zyskać na takim wariancie.

 • Gość: [Mag] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Decyzja w tej chwili należy do WKK. Jeśli PSL nie pójdzie z PO to nie zrobi też tego ani .N, ani UED, ani SLD. Natomiast jeśli zdecyduje się na koalicję z PO, to to samo będą musiały też zrobić UED i Nowoczesna (nieco inna jest sytuacja SLD).
  Ale według mnie pójście z PO stwarza dla PSL ryzyko utraty podmiotowości. WKK od pewnego czasu buduje wizerunek ugodowego polityka, różniącego się od "totalnej opozycji" i PSL dzięki temu wyraźnie zyskał w sondażach (w pewnym momencie byli już widocznie poniżej progu wyborczego). Głupio byłoby teraz zaprzepaścić ten kapitał idąc do wyborów jako wasal PO - bo tak to będzie odbierane.

 • pawmak

  Ale Nowoczesna, SLD i zwłaszcza UED to też jest tzw. totalna opozycja (abstrahując od słów Schetyny, który niepotrzebnie tak nazwał Platformę). Być może dla PSL najlepszy byłby wariant, jakiego chciał Sawicki, ale zdecydowano się (być może niestety) na bliższą współpracę z liberałami z Nowoczesnej i UED i ich ratowanie na siłę (pewnie pod wpływem ciężkich osobowości z UED, na który byli skazani, jeśli już powstała współpraca przy ratowaniu klubów sejmowych). SLD też niepotrzebnie chyba się w to pcha. Jedynym sensem tego sojuszu byłoby wspólne zdobycie pozycji w koalicji wyborczej z PO i zjednoczenie całej liczącej się centrowo-lewicowej opozycji poza Biedroniem (bo trudno mówić o radykalnej Partii Razem jako o liczącej się). Nie wiem, czy dla Kamysza jest aż o tyle lepiej być liderem (doraznej zresztą, bo tylko wyborczej) egzotycznej koalicji powiedzmy 12%-owej niż tylko (choć być może otwierającej się na pewnych prawicowców i organicznie budującej wiarygodną chadecję) partii 7-8%-owej. PSL powinno iść albo samo (czy prawie samo) albo z PO (niezależnie od tego, kto jeszcze będzie w tej koalicji), inaczej to bez sensu. Wielu liberałów odstraszy sojusz z takimi partiami jak SLD i PSL, środowiska wiejskie i konserwatywne sojusz z liberałami i lewicowcami, a wyborców SLD to libertyńskich PSL, a socjalnych Nowoczesna.

  Boks i alpinizm to sporty, a sport to rodzaj pracy. Katolicyzm nie opiera się na Starym Testamencie...

  Kopacz? O jeny, a Mazurek powiedziała, że PiS walczy z uczciwością w życiu publicznym... A lody się stawia jak każdą inną rzecz, którą się daruje (np. browara), więc?

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  wchodzenie na gorke i sprawianie komus krzywdy to rpaca
  no kurwa serio
  wlasnie dlatego tak to wyglada jak wyglada
  to ja prosze o przelew, bo codziennie spaceruje

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  nie obchodzi mnie katolicyzm tylko dekalog

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  testament to ostatnia wola zmarlego
  jak juz to stare przymierze, chociaz i to nie oddaje tego co tam jest
  po prostu tora, prorocy i pisma

 • Gość: [Mag] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Przede wszystkim wydaje mi się, że jest coraz większa grupa ludzi, która ma dość wiecznej wojny między PO i PiSem i oczekuje pojawienia się silnej trzeciej siły. Chce to wykorzystać Biedroń, ale on wyraźnie kojarzy się z lewicą, więc siłą rzeczy jego możliwości są mniejsze niż Kosiniaka, który może pozyskać szerszy elektorat stając na czele koalicji PSL-SLD-N. Elektoraty poszczególnych partii składowych nie musiałyby się zniechęcić, gdyby potraktowały tę koalicję pragmatycznie, a wręcz przeciwnie - koalicja jako całość mogłaby pozyskać nowy elektorat. Koalicja PO-PSL-SLD-N prowadziłaby do pogłębienia polaryzacji, której wiele osób ma serdecznie dość. Gdyby powstał taki komitet, ja sam zagłosowałbym pewnie na Biedronia. Na PSL nigdy nie głosowałem i na samodzielny komitet tej partii raczej też bym nie zagłosował, natomiast na koalicję PSL-SLD-N - nie wiem, być może tak.

 • kazimierzodnowiciel76

  Dla polityka najgorszą rzeczą jest to iż się z niego śmieją dlatego też Petru nigdy już nie zostanie liderem poważnej siły politycznej bo go między innymi załatwiło 6 króli, Morze Azorskie itp
  Stąd też opozycja która sama się podkłada to tylko prezent dla PiS-u gdyż nie musi nic robić a PO zaora się sama, a prawda jest taka iż była Premier do lotnych osób nie należy co wielokrotnie udowodniła w różnych wywiadach w TV. A jeszcze jeden taki wywiad i łatka śmieszności do niej na stałe przylgnie i będzie drugim Petru a nie łatwo go pobić bo się facet stara.

 • pawmak

  To ciekawe, gdzie jest wspomniana Mazurkowa, Kaczyński z nieprzekonaniem że czarne jest czarne a białe białe, Suski, Szydło z datą wejścia do Unii albo Jaki z różnymi głupotami z kampanii. Ale to naprawdę największy bezsens oceniać polityka po lapsusach (zwłaszcza typowych przejęzyczeniach jak u Petru).

  @ Mag
  Gdyby tak wiele osób miało dość, to by taka polaryzacja nie występowała, np. w II turze w miastach. Teraz jest szczególna sytuacja i zjednoczenie opozycji jest dość racjonalnym krokiem (choć osobny start każdej z partii będących pewnymi przekroczenia progu też by nie był zły, zwłaszcza w eurowyborach - tu pewność nie musiałaby być stuprocentowa). Nie wiem, o jaki elektorat miałaby być poszerzona ta koalicja bez PO z silnym udziałem postkomunistów Czarzastego (jeśli już o lewicy mowa, ale odstraszanie byłoby z każdej strony). Ja to od 4 lat na PSL głosuję i czy wystartują sami czy z PO, to bym zagłosował (no, jak z PO to nie jest powiedziane, że na pewno nie na kandydata PO, no ale na tę listę w każdym razie), a na komitet z tak silnym udziałem SLD (nawet przymykając oko na .N i UED) nie zagłosuję.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Ludzie mają dość polaryzacji to wyjaśnicie wzrost po???????

 • halinvonhalin

  Dla mnie jako potencjalnemu wyborcy PSL jest niedopuszczalny sojusz z PO, ponieważ w moim okręgu głosując na p. Siekierskiego mogę zapewnić mandat p. Thun. To jest moja osobista opinia. Natomiast znam wielu członków PSL oraz sympatyków i dla dużej części kolicja z PO jest do zaakceptowania (wiekszość wolałaby samodzielny start) to N-SLD jest totalnie niezrozumiała. Jeden znajomy z samorządowiec z PSL powiedział, że jeśli tak będzie to niedługo będą się szukać przez czerwony krzyż.

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  PO z przystawkami zblokowała się z dinozaurami polskiej polityki, tj. byłymi premierami i szefami MSZ i idzie do wyborów jako "Koalicja Europejska". Czyli albo PSL-SLD-N-UED pójdą razem w kolejnym bloku albo się rozpadną na inne warianty. Generalnie skoro nie ma "zjednoczonej opozycji" i nie będzie, to Biedroń ma duże szanse na tym sporo zyskać. Zwłaszcza, że KE ma słaby wizerunek (dinozaury, zwłaszcza po wczorajszych mądrościach Kopacz), zobaczymy jaki program przedstawi jego partia pojutrze.

 • pawmak

  Prawdopodobnie .N, PSL, SLD i UED pójdą też w ramach KE. I nie tylko dlatego na to wygląda, że Miller już tam jest.
  twitter.com/jprusinowski/status/1091306782109126656
  Chyba że PSL pójdzie osobno i Nowoczesna też osobno - ale raczej nie.

  Polaryzacja oczywiście w I turze była, bo w II to już siłą rzeczy :P Ale chodzi m.in. o to, że wyjątkowo często II tury nie było.

 • Gość: [Mag] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Pawmak, odnośnie Twojego wczorajszego komentarza:

  Nie przeczę, że jest silna polaryzacja, cały czas piszę, że to miałaby być TRZECIA siła, która mogłaby zgarnąć jakieś kilkanaście procent. Wydaje mi się, że jest spora grupa ludzi zniechęconych zarówno do PiSu, jak i do PO, którzy jednak są rozbici, bo reprezentują szerokie spektrum poglądów. Szeroka koalicja pod przywództwem umiarkowanego Kosiniaka mogłaby ich zjednoczyć.

  Ale po dzisiejszych niusach taka koalicja chyba rzeczywiście nie miałaby większego sensu. Przy takich nazwiskach na listach PO mogłoby się to skończyć klapą.

 • kazimierzodnowiciel76

  Dla PSL-u wejście razem z innymi podmiotami w koalicję z PO w wyborach do PE nic jej nie daje bo PSL swoje weźmie tak czy owak co innego Nowoczesna i SLD. Dla byłej partii Petru tylko na listach koalicji czy to z PO czy to z PSL SLD daje jej jakieś szanse na mandat bo na więcej bym nie liczył. SLD zaś zostawiło trochę postawione pod ścianą przez Millera i Cimoszewicza więc obecnie ich decyzja jest uzależniona od PSL. To PSL decyduje obecnie czy będzie jedna wielka koalicja czy też nie. Bo pójście PSL samodzielnie powoduje iż SLD nie może iść w koalicji z PO, gdyż oznaczałoby to podporządkowanie partii na rzecz silniejszego partnera czyli podobny status jaki miała UP w koalicji z silnym SLD.
  Schetyna dzisiejszą konferencją z byłymi premierami i ministrami SZ próbuje wywrzeć taki nacisk ( szantaż ) na PSL i SLD ( Nowoczesna się nie liczy jest tylko takim listkiem figowym i niczym więcej ) aby powstała Wielka Koalicja bo tylko w ten sposób będzie się próbowało zachować zmodyfikowany POPiS. W innym wypadku gdyby poszły trzy bloki PO oddzielnie PSL oddzielnie i SLD razem z Razem wtedy istnieje szansa na dobry wynik Biedronia co samo w sobie nie musiałoby być złe ale za silny Biedroń to kłopot dla dominacji PO więc może się okazać iż PO będzie musiała poświęcić te wybory do PE celem wasalizacji SLD bo o tą partie obecnie toczy się rozgrywka.
  Natomiast ludzie są zmęczeni jałową walką PO-PiS bo widzą iż do niczego to nie prowadzi ale ze względu na brak do tej pory realnej alternatywy ta sytuacja trwa już dobre 12 lat. Ale obecne wybory do PE mogą być początkiem końca dominacji PO-PiS-u. I jeśli obie partie uzyskają ok 50 % głosów to może być właśnie ten początek. Dla przypomnienia w wyborach do PE obie partie uzyskały razem prawie 64 % a w wyborach do sejmu w następnym roku 61.5 % więc jeśli by obie partie razem uzyskały podobny wynik jak w 2005 czyli 51 % lub niżej wtedy byłaby duża szansa na koniec tej jałowej wojny Polsko-polskiej.

  Gwiazdowski w wywiadzie mówi o planach na przyszłość
  https://polskatimes.pl/robert-gwiazdowski-partia-nie-bedzie-miala-mojego-imienia-w-lutym-oglosze-czy-wystartuje-w-wyborach-konwencja-na-poczatku-marca/ar/13852954?fbclid=IwAR2G5vrWsx-6p3Z9dPHI1EbmR9fnpgi8Rhe6TFkliKnlzFyu0oip-g8V24o

 • pawmak

  Red. Ociepa z Polsatu: "Z nieoficjalnych informacji wynika, że SLD skłania się do wejścia do Koalicji Europejskiej, nawet bez ludowców. Przewodniczący Czarzasty czeka jedynie na konwencję 16 lutego".
  Jeśli PSL by nie weszło w tę koalicję, to wtedy zostaje mu start albo z Nowoczesną, albo bez niej. Bez SLD ten pierwszy wariant odpada i rzeczywiście Nowoczesna bardziej by pasowała do dużej koalicji i chyba by chciała, Rabiej chwali dzisiejszą konferencję. Teraz! zresztą zapewne też by się przyłączyło. Tylko co z UED? Też jak ulał pasuje do tej koalicji, ale wtedy mógłby wystąpić zgrzyt między nimi a PSL (ale niech ci dwaj z UED wyjdą z klubu, bo tylko szkodzą wizerunkowo, a PSL może mieć klub i bez nich, skoro np. Biernacki mówi o PO to, co mówi) - no i kwestia, czy eurodemokraci są się w stanie odpowiednio dogadać ze Schetyną.
  No nic, przynajmniej już de facto wiem, że zagłosuję na listę z udziałem PSL-u.

 • ropeng1

  Pawmak dasz link do tych rewelacji?

  Szanowałbym gdyby PSL wystartowało wspólnie z Jurkiem i Jakubiakiem jako PSL-ChKS. Szczególnie, że Jurek mówił dużo o dogadywaniu się z ludowcami, a Jakubiak jak był jeszcze w K'15 też zawsze wypowiadał się cieplej o PSL (i chyba się przyjaźni ze Zgorzelskim). Wtedy zamiast klubu PSL-UED mógłby powstać klub PSL-ChKS lub PSL-Prawica.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Odpowiadając na pytanie Banacha, łatwiej wymienić listy, na które nie zagłosuje. Z pewnością nie poprę KO/PSL/KOPSL(pamięć o ośmiu latach rządów), Biedronia, RazemZielonych SLD (lewica gospodarcza i obyczajowa), RN-K-P (nie do końca moja bajka i nie przepadam za liderami). N. (neoUW ostanio odchylone w lewo) Jakubiak/Jurek/Polexit/Gwiazdowski nie będą się liczyć. Zostaje mi PiS i Kukiz i pomimo zastrzeżeń pewnie wybiorę kogoś z tego zestawu.

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Zawsze nie byłeś za pis więc może kukiz

 • pawmak

  @ ropeng
  http://300polityka.pl/stan-gry/2019/02/01/obraz-dnia-pochanke-dwie-wieze-pokazaly-dwie-twarze-ociepa-sld-sklania-sie-do-wejscia-do-koalicji-europejskiej-nawet-bez-psl-wiadomosci-publikacje-gw-mialy-wzmocnic-po-przed-powolaniem-ke/
  No jeśli Jurkowi i Jakubiakowi nie będzie przeszkadzało, że PSL jest partią jednoznacznie prounijną i antypisowską, to w pełni popieram, żeby taki sojusz powstał. Ale wątpię. Jednakże PSL nie musi tworzyć z nimi klubu, żeby mieć własny - to i tak ewenement, że Libicki i Tomczak już tyle czasu są w różnych klubach, a Sawicki z Biernackim już dawno rozmawiał - jeśli PSL miałoby startować tylko z .N/SLD/UED, to nic dziwnego, że Biernacki się nie decyduje przejść, ale jeśli ten wariant odpadnie, to czemu miałby przynajmniej nie zmienić klubu.

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  RN-K-P (nie do końca moja bajka i nie przepadam za liderami

  co to za koalicja??

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  nie rozumiem tez czemu kukiz, gwiazdowski, rn i wolnosc nie pojda razem po 15 %

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  + bezpartyjni zapomnailem

 • rewkons

  Jeśli chodzi o Gdańsk to bardzo prawdopodobne jest że będzie jedynie dwóch kandydatów - Dulkiewicz i Braun.

 • pawelooss

  > nie rozumiem tez czemu kukiz, gwiazdowski + bezpartyjni, rn i wolnosc nie pojda razem po 15 %
  Może dlatego, że dwie ostatnie grupy chcą wyjścia Unii Europejskiej z Polski i tworzą generalnie dość niestrawną katonacjololo Szuralicję, natomiast pozostali to już tak niekoniecznie, chcąc pozycjonować się jako pozytywistyczni reformatorzy (także w aspekcie UE), przejmując niejako miejsce Polski Razem z ubiegłych uniowyborów.

  Osobiście największe nadzieję wiążę właśnie z Gwiazdowskim, choć nie obraziłbym się, gdyby przeprosił się z Kukizem i w trójkę z BS wystawiliby jednak wspólne listy. Bo żeby głosować na Szuralicję, to - zwłaszcza po ostatnich dołączeniach i rozmywaniu wolnorynkowych postulatów na rzecz radykalizmu światopoglądowego - musiałbym chyba (cytując Korwina) jakiś gwóźdź wbić sobie w mózg.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. krótko: Ósmy kandydat to Słowomir Ziembiński w ostatnich wyborach reprezentujący WiS, radny jednej z gdanskich dzielnic. Ciekawe, komu uda się zebrać podpisy. ----RN-K-P (RN-Korwin-Pobudka)----Połączenie Kukiz-Gwiazdowski-BS bardzo by mnie ucieszyło, ale niestety jest niezbyt pradopodobne.-----To, co paweloos pisze o RN-K-Braun jest przesłanką za tym żeby sądzić, że ten sojusz nie będzie opłacalny wyborczo.

 • pawelooss

  Nie no, w najbliższych uniowyborach może jeszcze będzie jakkolwiek opłacalny... Wszak wszystkie strony łączy nienawiść do Unii Europejskiej. Ale nie widzę możliwości kontynuacji tej współpracy aż do wyborów parlamentarnych, bo wówczas w grę wejdą jednak skrajnie duże różnice programowe.
  Tak samo klasycznych kolibrów czy elektorat buntu to porozumienie może jeszcze zadowalać - ja po prostu jestem libertarianinem, więc wymykam się prostemu podziałowi na lewicę i prawicę i drażni mnie radykalizm obyczajowy, stąd ta niechęć do narracji katonacjololo, która niestety po dołączeniach antyaborcjonistów (a co to ma do spraw UE?!) jeszcze bardziej zaczęła tam przeważać.

  Liroy-Marzec apeluje: Czekamy aż do nowej koalicji przyłączy się Paweł Kukiz.
  A Liroy jednak niezmiennie trwa w porozumieniu, choć ostatnio równie często widać go u Jakubiaka na piciu nocnych Ciechanów, więc można było dywagować, czy nie zmieni frontu. A może to właśnie Jakubiak zawiązał sojusz z Jurkiem, aby wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną i pozyskać jakieś "wiano" przed ostatecznym dołączeniem, żeby nie wyszło, że jako wielki samozwańczy zjednoczyciel prawicy nikogo jednak nie potrafił pożenić? :)
  Bo Jurek już spokojnie mógłby się w tej Szuralicji zmieścić. Skoro nawet swoją własną antyaborcjonistkę tam mają, to by się na pewno dogadali. No i jeszcze partia #PolExit do kupy, by się niepotrzebnie nie rozdrabniać. A cały komitet poświęcony kropidłem Rydzyka. Nie może się nie udać. :)

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  szuralicja? co to za slowo? pierwszy raz je widze

 • Gość: [killvr] *.dynamic.chello.pl

  Podpowiem - koalicja szurów. Szur - od "szurnięty", osoba która w myśleniu popełnia błędy poznawcze i jest podatna na spiski, neguje wiedzę naukową, np. neguje globalne ocieplenie (i kluczową rolę człowieka w nim), wierzy że szczepionki powodują autyzm (i nie przyjmuje do wiadomości, że aby szczepionki były skuteczne ok 95% społeczeństwa musi być zaszczepione, dlatego obowiązek szczepień jest konieczny), w skrajnym wypadku nie wierzy w kulistość Ziemi. W myśleniu kieruje się "logiką" i "chłopskim rozumem" (co powoduje zniekształcony obraz rzeczywistości), wierzy w proste rozwiązania skomplikowanych problemów ("są zamachy albo niepokoje wśród ludności muzułmańskiej w Europie? Zamknąć szczelnie granice, nie wpuszczać muzułmanów to nie bedzie problemu" - podpowiem że będzie)

 • pawmak

  Koalicja - kryptonim Szur Alicja :D

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  wiedza naukowa haha co to wlasciwie jest i kto ma w tym interes
  ja sobie zadaje pytania kiedy chodze na spacery
  i jestem przekonany na milion procent, ze ziemia nie zapieprza 1500 na godzine, bo bym to w jakis sposob odczuwal, a gratwitacja to nic innego jak ciezar

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  pameitam jak w szkole na biologii uczyli mnie, ze czlowiek pochodzi od malpy
  Braun obraza pedalow i zydow, to jest cienias, w dodatku wyglada z ta broda jak zwykly menel

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  globalne ocieplenie to jest cos o czym marze. niestety patrzac na ostatnie 2 miesiace ciezko mi uwierzyc
  a bylo fajnie jak 2 listopada bylo 15 stopni i w krotkich spodenkach cisnalem

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  granice nalezy zlikwidowac i paszporty, kazdy wolny czlowiek powinien moc bez problemu z uzyciem technologii podrozowac, Jahwe stworzyl ziemie nie po to by jakis kretyn robil problemy i zamykal granice

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Pawelos utyskuje na Brauna, Winnickiego i Kaje Godek (którą akurat szanuję), za to dla sympatyków środowisk katoprawicy i prolife niestrawni będą odpowiednio libertarianie i sam JKM z jego wypowiedziami o niepełnosprawnych. Pomysł na koalicje RN-K-P przypomina trochę koncept sojuszu radykalnych komunistów, turbonacjonalistów i umiarkowanych konserwatystów pod hasłem przywrócenia kary śmierci, którą wymienione środowiska popierają. W zeszłym sezonie KNP zgromadził antysytem, który teraz zagarnie Kukiz (dobrych parę procent, nawet gdyby miał nie przekroczyć progu) i częściowo Biedroń. Mająca w założeniu zapewnić wynik minimum 8% koncepcja sklejanie skrajnie różnych elektoratów pod hasłem "Wszyscy przeciw UE" moim zdaniem zwyczajnie się nie uda.

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Spot z tym ociepleniem to udajesz mam nadzieje, nikt normalny nie neguje ocieplenia z przyczyn człowieka.

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Ale dobra idziemy zima w Polsce była zawsze ta jest dość łagodna, rok temu był rekordowo ciepły Kwiecień , maj i lato , ostatni zimny okres względem norm w polsce to marzec 2018 bez ocieplenia statystycznie 10 ciepłych mięsięcy pod rząd jest niemożliwe. A na ziemi to w ogóle nie ma o czym gadać. A 15 C na 2 listopada jest objawem agw moze i przyjemnym, natomiast pożary w grecji już mniej.

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  A w ogóle spot to pogadajmy na twiterze a nie tu. albo na fb.

 • Gość: [banach] *.net.intersiec.net.pl

  Ja mam inne zdanie sojusz prawicowy przy pozorowanym pójściu do centrum pis moze dać 5 %

 • Gość: [Spot] *.dynamic.chello.pl

  zdefiniuj normalnosc
  i po czym sadzisz ze globalne ocieplenie jest badz go nie ma?
  ja nie wierze we wszystko co w telewizji powiedza
  sam obserwuje
  skasowalem twittera

 • pawelooss

  @killvr, bardzo ładnie wyjaśniłeś, co miałem na myśli. Dziękuję. :)
  Odnośnie szurów to jeszcze trochę kręciło się ich wokół Kukiza (np. stowarzyszenie Stop NOP), ale to pewnie z uwagi na największą "obywatelskość" tego ruchu i możliwość podnoszenia argumentów w debacie publicznej czy włączania się w proces legislacyjny przy pomocy jego członków.
  Mam nadzieję, że do już nikt taki nie będzie chciał się przyklejać. :)

 • pawelooss

  *do Gwiazdowskiego

  > pod hasłem przywrócenia kary śmierci, którą wymienione środowiska popierają.
  Kategoryczny zakaz przerywania ciąży również. Tak samo jak mój ulubieniec powyżej. :(

  Ach, i mój nick prosiłbym zapisywać przez podwojone "o" i "s". ;)

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Proste po danych meteo z tysięcy stacji pomiarowych które potwierdzają wzrost

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Spot od nosnie ocieplenia to jeszcze topienie lodowców i zmiany stref klimatycznych

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Biedroń zaprezentował swoją druzyną. Oprócz Gawkowskiego jest tam trochę przedstawicieli środowiska akademickiego raczej nieznanych z mediów (może poza Gdulą). Jest Paulina Piechna-Więckiewicz była warszawsk radna wywodząca się z SLD. Jest też Karolina Hamer pływaczka paraolimpijska i Łukasz Kohut, który był rozważany jako jedynka na liście KO w ostatnich wyborach do sejmiku, ostateczne jedynke otrzymał ... Wojciech Kałuża

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Uśrednione sondaże z lutego (opracowne przez Palade)

  @pisorgpl 38%
  @Platforma_org 26%
  @wiosnabiedronia 14%
  @Kukiz15 7%
  @nowePSL 6%
  @sldpoland 6%

  R11L ofcijalnie zaproponował koalicje wyborczą środowisku Radia Maryja. --Ale odjazd twitter.com/cezarygmyz/status/1094708942050074625

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  Po mojemu sytuacja na dziś:
  1) Biedroń w końcu powinien przestać opowiadać bajki o socjalu. Jego elektorat to zasadniczo progresywne skrzydło elektoratu PO. Raczej niewierzące, że pieniądze się bierze z garczka na końcu tęczy. Na razie działa premia za nowość, ale w końcu Biedroń zacznie swoich zwolenników żenować.
  2) Schetyna pewnie żałuje, że nie poszedł bardziej w lewo. Teraz jest już za późno, straconych wyborców Wiośnie nie odbije. Zapewne spróbuje powtórzyć manewr z Petru, czyli Biedronia przeczekać. Jeśli się to nie uda, pozostanie mu skręt w prawo, żeby dopasować się do elektoratu.
  3) Teraz opozycja się przepycha w walce o procenty, ale do parlamentarnych pewnie powstanie jakaś wspólna lista PO-W-PSL-SLD-N-UED.
  4) Gwiazdowski okaże się niewypałem. Będzie powtórka z niezależnego Gowina.
  5) Wielka skrajnie prawicowa koalicja może dociągnie do eurowyborów. Ale w końcu Winnicki da w mordę Braunowi, bo ma być dyktatura a nie monarchia, Korwin trochę zgwałci Kaję Godek, a Liroy zwyzywa wszystkich od genitaliów. I tyle będzie szurni z grzybnią.
  6) Entropia w PiS będzie rosnąć, JK obdarty z mitu świątobliwego ascety znacznie straci na autorytecie. Ale do wyborów raczej niewiele z tego wyniknie.
  7) Kukiz może przepaść.

Dodaj komentarz

© Karuzela
polityczna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci