Menu

Karuzela
polityczna

Podsumowanie po sierpniu

pawmak

Trzeba by podsumować sierpień. Być może ze względu na wakacyjny okres, ponownie nie działo się na tyle dużo (pomimo kampanii wyborczej), aby z łatwością wskazać odpowiednie partie do nagród. Przynajmniej jeśli chodzi o liczące się ugrupowania, toteż nagrody otrzymały mniejsze.

Partią miesiąca została:

Partia Chłopska

Pomimo, że ów powstała już kilka miesięcy temu partyjka nie jest w ogóle aktywna w internecie, informacje o jej działalności obiegły szereg najważniejszych mediów. W dodatku przy znanych z klubu poselskiego Samoobrony kontrowersyjnych nazwiskach, udało się temuż ugrupowaniu porozumieć w sprawie wspólnego startu w wyborach z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Inna sprawa, że jest to trudno zrozumiałe, biorąc pod uwagę przeszłość polityczną działaczy PCh po odejściu z Samoobrony RP.

Antypartią miesiąca zostali:

Wolni i Solidarni

Wypowiedzi szefa ugrupowania Kornela Morawieckiego także przebiły się do mediów, jednak za sprawą szkodliwej retoryki proputinowskiej. Poza tym poprzez wejście tej antykomunistyczno-prawicowej partii w sojusz wyborczy z lewicową i jednak postkomunistyczną niesławną Samoobroną, ewidentnie został naruszony polityczny wizerunek Kornela Morawieckiego. Partia de facto zrezygnowała też z szans na mandaty radnych wojewódzkich, zrywając wręcz oczywisty sojusz Prawem i Sprawiedliwością.

Podsumowanie zmian:

A Radzie Ministrów ani w żadnym parlamencie nie było zmian. Nie kojarzę też żadnych sierpniowych zmian we władzach partyjnych - choć zauważyłem, że Grzegorz Dębski zastąpił Mirosława Ciechanowskiego na funkcji skarbnika LPR (nie wiadomo, kiedy). Na jaw wyszła też przeprowadzona w marcu całkowita zmiana kierownictwa Polski Patriotycznej. Wcześniej jej przewodniczącym był Ryszard Jarznicki, wiceprzewodniczącymi Marian Frądczyk, Zdzisław Jankowski (o ile łączył to z członkostwem w Związku Słowiańskim) i Zbigniew Witaszek, sekretarzem generalnym Mieczysław Drygała, a skarbnikiem Ryszard Boreczek. Obecnie przewodniczącym partii  jest Paweł Ziemiński, wiceprzewodniczącymi Grzegorz Czuryło, Dariusz Kosiur i Nabił Malazi (pełniący tę samą funkcję w Zmianie), sekretarzem generalnym Jarosław Jużyczyński, a skarbnikiem Dorota Wierucka. Jeszcze aneks do podsumowania maja: z WiR odszedł wiceprzewodniczący partii Szymon Niemiec.

Komentarze (115)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Lepsza Nowacka w po jak po za sejmem i Biedroń z Nowacka 40 procent. Licze że po ją zmarginalizuje A Biedroń nie przebije wyniku po.

 • Gość: [domin] *.dynamic.chello.pl

  nie ogarniam, partia chłopska, czyli była samoobrona idzie z sld - plus
  wis idzie z samoobroną - minus

 • pawmak

  PCh to nie była Samoobrona, tylko niektórzy jej dawni działacze. Jak nie ogarniasz - dla Samoobrony to może jest i plus, że idzie z WiS, ale dla WiS jest to sojusz obciążający (dla SLD sojusz z PCh trochę też, choć na pewno mniej).

  I kolejny, który tak mówi/pisze - Nowacka nie jest w PO, tylko co najwyżej w KO (wynik to też KO będzie mieć, a nie PO). I jakie 40%, litości... A jak Biedroń miałby mieć wysokie poparcie, to miałby i bez Nowackiej. A szanse ma maksymalnie na kilkanaście procent.

 • mlodylew

  Biedroń leci do Paryża na spotkanie z przedstawicielami partii Macrona. Poparł też trzy osoby w wyborach: Marta Lempart ( kandydatka na prezydentke Wrocławia, Wrocław dla Wszystkich), Elżbieta Jachlewska ( kandydatka na prezydentke Gdańska, Lepszy Gdańsk), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ( startuje do sejmików, Partia Razem).

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Wolę w nowacką w ko by odbić wyborców lewicy.

 • karmon90

  KNP rezygnuje ze startu w wyborach do sejmików wojewódzkich.

  Oświadczenie:
  knp.org.pl/oswiadczenie-knp-w-sprawie-wyborow-samorzadowych-2018/,

  Głupie tłumaczenie, a prawda jest taka, że nie ma struktur, ani ludzi i start byłby takim niewypałem jak start do sejmu w 2015.

 • Gość: [domin] *.dynamic.chello.pl

  czyli mam rozumiec, ze zlaczona pare lat temu samoobrona znow sie podzielila?
  to w sumie moglby byc sojusz sld z wis, skoro wis nie chce z pis
  a czemu nie?

  to mi sie podoba w koalicji obywatelskiej, ze kombinuja i sie lacza, mimo ze zadnej z tych partii nie lubie

 • Gość: [domin] *.dynamic.chello.pl

  tlumaczenie knp idiotyczne, ale fakt nie startowania jest jedynym slusznym, bez sensu byl ich start juz ostatnio, bez januszka nikogo nie interesuje ta partia

 • marecki384

  Generalnie spoko że Nowacka ze swoją Inicjatywą Polską wchodzi do KO.
  Ale brakuje mi Palikota ( Parę razy już to pisałem )
  WIS czytaj Oldboy Kornel to sam już nie wie do kogo się ma przykleić

 • Gość: [domin] *.dynamic.chello.pl

  Palikot jest niestety przegrany na zawsze w polityce, mimo ze inteligencja przewyzsza wszystkich. swego czasu byl atakowany i przez pis i po, teraz to juz jest niewybieralny, cos jak Korwin, chocby powiedzial cos najmadrzejszego to zaraz bedzie Grodzka, wibrator, swinski ryj

 • Gość: [domin] *.dynamic.chello.pl

  sld spokojnie moglo wbic w ko, ale tam jest Czarzasty, czlowiek z przerosnietym ego, co ani z po ani razem sie nie potrafi dogadac.

  sld po prostu liczy na koalicje i z po i z pisem w zaleznosci gdzie i jakie procenty wyjda

 • pawmak

  Bzdura, z żadnym PiS-em SLD nie pójdzie (Czarzasty jest tak nieprzejednany, że chyba nawet na poziomie gmin wyklucza taki sojusz). Z Partią Razem nie dogadają się, choćby nie wiem jak chcieli, bo ona nie po to powstała. Biedroń może współpracować zarówno z SLD, jak i z Razem, ale nie naraz (chyba że obie partie zgodziłyby się na jego absolutne przywództwo w takiej koalicji, ale też pewnie nie).

  Samoobrona się nie łączyła nigdy (tylko formalnie połączono Samoobronę RP i Samoobronę, ale to było de facto to samo). Założyciele PCh odeszli z SRP w 2007 roku albo jeszcze dużo wcześniej i nigdy do niej nie wracali. Ostatnio Samoobrona Odrodzenie miała wejść do Samoobrony podobno, ale nic nie wiadomo.

  Swoją drogą nie wyjaśniło się, co z tym trzecim koalicjantem WiS i Samoobrony.
  A Samoobrona z SLD mogłaby od biedy iść, ale WiS to już bez przesady...

  KNP mógłby startować jedynie z list Kukiz'15, ale pewnie ich to nie interesuje. Start samodzielny byłby kompletnie bez sensu.

  Do Macrona to Biedroń chyba średnio pasuje, bardziej Petru. Macron poszedł do centrum, a Biedroń lewicowości nie porzuci.

  A za dużo tych wyborców to lewicy KO nie odbije dzięki IP. A jeśli Nowacka obiecała Śpiewakowi, że nie poprze Trzaskowskiego, to jest po prostu nieuczciwa (miasto to co innego niż sejmiki).

  Jeszcze tu przytoczę, niezmiernie słuszny (choć będący wołaniem na puszczy) apel LPR (która wcześniej opowiedziała się w wyborach do sejmików za odpowiednimi kandydatami PO):
  www.lpr.pl/2018/09/10/zg-lpr-z-waznym-apelem-do-opozycji/

 • Gość: [Banach] *.static.ip.netia.com.pl

  Co ma wspólnego macron z biedronień petru nie dla mnie polski macronem mógłby być. Trzaskowski rok temu gdyby odszedł z po.

 • kazimierzodnowiciel76

  Ciekawe dwa sondaże został ostatnio opublikowany jeden CBOS drugi Kantar MB ( ewybory.eu/sondaze/ ) są ciekawe gdyż oprócz PiS i PO wszystkie pozostałe ugrupowania są na granicy progu i tak SLD 5 i 4; PSL 4 i 4; K'15 - 4 i 7; N. 3 i 7; Razem 4 i 2; Wolność 5 i 2.
  Wybory samorządowe mogą oznaczać początek końca Ruchu Kukiza wynik bez mandatów przyspieszy ruchy odśrodkowe które mogą spowodować iż K'15 utraci klub. Dla JKM może to być ostatnia szansa na zaistnienie w przyszłym parlamencie albo na gruzach Kukiza albo w sojuszu z nim. Słaby wynik PSL to bardzo realna możliwość iż PSL nie wejdzie do przyszłego parlamentu. Razem nie ważne od wyniku pewnie będzie szło własną drogą więc dla SLD może oznaczać to niepewny powrót do Sejmu tym bardziej iż PO idzie w lewą stronę właśnie a baza post PZPR-owska pomału wymiera a nowego elektoratu nie widać lub jest zajęty przez socjalny PiS więc dla SLD nie ma racji bytu.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Sld wyjdzie do sejmu dzięki socjalnym wyborcą zabranym pis. A psl uzyska dobry wynik w samorządzie czy ci się to podoba czy nie zyczę moi sojusznikom powodzenia. Do rady powiatu psl ma mój głos.

 • pawmak

  Tym bardziej, że na kolejne wybory jeszcze dojdzie Biedroń, który może też przejąć z SLD trochę struktur. Chyba że SLD zdecyduje się na współpracę z nim, ale warunki mogą być nie do przyjęcia.
  Kukiz'15 jakieś mandaty zdobędzie, tylko nie wiadomo, czy w jakimkolwiek sejmiku wystarczy na klub.
  PSL nie będzie raczej mieć słabego wyniku, w skali kraju do sejmików będzie to kilkanaście procent. A jeśli będzie grozba, że nie wejdzie do Sejmu samodzielnie, to po prostu się przyłączy do KO (kto wie zresztą, czy już nie w eurowyborach - chociaż tam może jeszcze sobie nawet pozwolić nie wejść).
  A owe sondaże są mało wiarygodne. CBOS to z zasady, a w ogóle PO i Nowoczesna powinny być już uwzględniane razem. Wyniki PSL zaś są zupełnie nieadekwatne właśnie do tego, co będzie w wyborach do sejmików - choć rozumiem, że to sondaż parlamentarny, jednak mylący przed tymi wyborami.

  A propos Partii Chłopskiej, to chyba Dębicki w niej jest - były poseł Samoobrony i RLN, z którego chyba właśnie z Filipkiem odszedł i z nim zakładał Samopomoc RP. Jest bowiem na liście SLD LR do sejmiku (a kandydował w przeszłości już z PiS i z PJN). PCh ma już swoją stronę, ale jeszcze nic na niej nie ma (tylko że ciąg dalszy nastąpi - w dodatku teraz coś nie działa). I na twitterze są już z półtora tygodnia, ale tylko 6 obserwujących. Tweetów jeszcze mniej - głównie antyPSLowskie, ale też antyPiSowskie.

 • pawmak

  Odnosiłem się oczywiście do wypowiedzi ko76 :) Do Sejmu to SLD może już nie mieć wyjścia i wystartować w ramach KO.
  Ja na PSL do sejmiku zagłosuję, na niższym szczeblu nie.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  A na kogo głosujesz na niższym szczeblu.

 • pawmak

  Na lokalny komitet, centroprawicowy. Do rady powiatu wystawia własne listy, inne niż komitet związany z PO (z którą 4 i 8 lat temu to stowarzyszenie tworzyło ten komitet), ale akurat w okręgu będącym moją gminą ten platformerski nie ma listy, a członkini PO startuje właśnie z tego (ale na nią nie będę głosować). Do rady gminy mój tata się stara z tego komitetu o trzecią kadencję. Co ciekawe, do rady gminy z tego komitetu (mimo jego gminnej współpracy z PO) startuje m.in. członek PiS - ale ze względów personalnych (należy do koła w innym powiecie), bo PiS wystawia własnych kandydatów, choć nielicznych, bo jest tu słabe (i stoi za nim w gminie mocno nieciekawy radny).

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Rozumiem ja mam do wyboru starostę z Wis/Samobrona jana puchałe z nimi lokalnego komitetu ze skompromitowany ludźmi od prawa do lewa działajmy wsólnie pis i psl najwolę psl.

 • pawmak

  Z WiS nie musi wszędzie Samoobrona startować. Zależy, gdzie ma struktury. Założyła też własny komitet, ale do sejmiku startuje z list WiS. Choć na Podlasiu widzę jej wiceszefa na liście SLD LR, więc albo jest niezgodny z linią, albo przeszedł do PCh.

  U mnie starosta jest z PSL, ale niestety w koalicji z lewicą (schowaną pod lokalnym szyldem, ale jest - może dzięki temu - bardzo silna w powiecie). Jeszcze 4 lata temu PO i PiS startowały do rady powiatu z tego samego komitetu, ale teraz to już niemożliwe (chociaż w 2006 i 2010 PiS startowało samodzielnie do rady powiatu i się nie dostawało). A 8 lat temu to w sumie PO też miała własny partyjny komitet, ale nie wszędzie i z tym stowarzyszeniem też współpracowała.

 • kazimierzodnowiciel76

  Kiedy będzie losowanie nr list i czy wiadomo ile mniej więcej komitetów zarejestruje listy we wszystkich województwach ( i mam na myśli tylko wybory do sejmików wojewódzkich )

 • pawmak

  Losowanie chyba w środę. We wszystkich województwach listy ma 9 komitetów (PiS, KO, Kukiz'15, PSL, SLD LR, Wolność - jako WwS, Partia Razem, RN i Zieloni). Co nie znaczy, że wszyscy muszą mieć we wszystkich okręgach. W większości województw listy ma też WiS. Nie wiem, czy będą mieć ogólniaka, ale senior sam mówił, że nie będą we wszystkich okręgach. Tak czy inaczej szykuje się rekordowa liczba ogólniaków, bo nigdy nie było ich więcej niż 7.

  Największa niespodzianka to chyba Zieloni. Spokojnie mogli iść czy to z SLD, czy to z Partią Razem, w dodatku zawsze mieli problemy z podpisami, no i nie wiem, czy mają więcej niż kilkuset członków. Ale mogą coś ugrać przed przyszłorocznymi wyborami, jeśli chodzi o miejsca na innych listach. Co do RN, a nawet Wolności, to też nie było oczywiste, że się tak uda.

  Zauważmy, że to pierwsze wybory od 20 lat, w których nie ma komitetu PO ;) A także od tyluż samorządowe bez list Samoobrony do sejmików.
  A co do Dębickiego, to potwierdziło się, że jest z PCh.

 • karmon90

  Pisałem jakiś czas temu, że Zieloni będą mieć komitet ogólnopolski i nie myliłem się. Choć w moim województwie na 5 okręgów mają 1 listę z małą ilością osób na tejże liście, oraz z osobami nieznanymi, które pewnie były z tzw łapanki. Ciekawe z jakim poparciem skończą.

  Bezpartyjni nie mają komitetu ogólnopolskiego?

  Kolejność % typuje:
  1. PIS
  2. KO
  3. PSL
  4. SLD
  5 K'15
  6. Razem
  7. WwS
  8. RN
  9. Zieloni

  Jeśli bezpartyjni mieliby ogólniaka to stawiam ich w okolicy K'15, albo nawet przed.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Nie chodźi mi by starosta startował z partyjnego komitenu tylko niech nie kłamie że jest bezpartyjny jak jest członkiem wis niech temu nie zaprzecza.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Bezpartyjni na pewno nie mają w całym kraju są u mnie tak jak jeden lokalny. W moim okręgu Nie ma wisu i zielonych . RN i Wolność nie wiadomo. Nie będe udawał głosuje i Mocno popieram KO . A o staroście dodam że moze być u kogo chce i startować skąd chce byle nie kłamał i nie zaprzeczał faktom.

 • pawmak

  Aa właśnie, zapomniałem - BS też mają we wszystkich województwach - czyli 10. Nie wiem, czy wejdą gdzieś poza dolnośląskim - choć i tam jest konkurencyjny komitet Dutkiewicza... Najprędzej na lubuskie bym stawiał, jakby mieli gdzieś wejść.

  Co do kolejności, do jednak Wolność powinna być przed Partią Razem, bo ostatnio ewidentnie zyskuje w sondażach...

  A Zieloni to na upartego nawet z KO by mogli startować. Niedawno widziałem ich aktywnych na kodowskim marszu (jedynym, który widziałem na żywo; w sumie to nawet byłem można powiedzieć) ze środowiskiem PO.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Zielonych w KO nie chcę wolę PSL. Ty byłeś to kodowskim marszu ?

 • karmon90

  Bezpartyjni powalczą o mandaty na dolnym śląsku, w lubuskim, zachodniopomorskim, na Mazowszu. Wszędzie indziej będzie bardzo ciężko, a na wschodzie podejrzewam, że bez szans.

 • pawmak

  W zach.-pom. mieli 4 lata temu 1 mandat, na Mazowszu MWS nie weszła (to jej środowisko tam startuje - choć na liście jest też Witaszek, czyli nie wiem, czy że niby nie jest ani w Polsce Patriotycznej, ani w Samoobronie). Teraz jest ordynacja surowsza, więc mogą i tam nie wejść, zresztą polaryzacja ogólnopolska chyba też większa. Teraz Wielkopolska zdobyła 2 mandaty w 2014, ale jeszcze nie sprawdzałem, czy to jej środowisko tam startuje - zresztą Grobelny od 4 lat już nie jest prezydentem.

  Zieloni poglądy chyba nie gorsze niż IP, walka o środowisko jest potrzebna. Chociaż w wyborach do PE ich komitet był najbardziej lewacki ze wszystkich, no ale jak Grodzka potem do nich dołączyła, tak rok później odeszła.
  Włączyłem się trochę w trakcie w marsz będący elementem niepaństwowych obchodów Sierpnia.

 • pawmak

  No to już wiadomo, skąd WiS ma listy w większości województw :P
  www.tvn24.pl/partia-wolni-i-solidarni-rejestrowala-liste-z-podpisami-zmarlych,870138,s.html
  No nieźle... Senior odsunął zdecydowaną większość pełnomocników partii. M.in. właśnie Puchałę (tylko złe imię podali), kandydata na prezydenta Krakowa Gorczycę czy Wojciechowską van Heukelom. Zostało tylko 6 na cały kraj (w tym jeden na ledwie 3 powiaty), to masakra dla partii.
  wolniisolidarni.pl/udzielenia/

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Nowackiej również nie lubie i nie neguje ochrony przyrody. A reszta wpisu pełna zgoda.

 • kazimierzodnowiciel76

  No to ładnie WiS a w zasadzie Morawiecki popłynął ...
  ale analizując tak tą sytuację to nie zdziwiłbym się gdyby stały za tym służby które dostały nakaz skompromitowania rodzącej się konkurencji na prawo od PiS-u, bo kto poważny obecnie zechce się związać z Morawieckim seniorem ? Jak to mówi stara rzymska zasada sądowa- zobacz kto na tym zyskał ? a kto zyskał ... ?
  A kto garnie się do małych partyjek ? ja widzę tylko dwa rodzaje ludzi ideowców wierzących w ideę oraz agentów służb aby kontrolować partię. Za Napoleona Bonapartego jego szef tajnej policji Fouché mówił - tam gdzie 4 ludzi się spotyka 3 z nich to moi ludzie. I nie sądzę aby było inaczej obecnie, każda władza musi mieć swoich agentów aby wiedzieć czy ktoś im nie zagraża albo aby udawać koncesjonowaną opozycję tak jak w Rosji jest obecnie.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  abizabi Kilka newsów ze świata planktonu. Wolność oprócz stolicy wystawia też kandydatów na prezydentów Łodzi, Lublina oraz Bielska Białej. ----WiS wystawiając sejmikowe listy w dużej mierze bazował na niewielkim, ale wciąż aktywnym środowisku Adama Słomki można sobie (zestawić sobie kilka faktów).----Zgodnie z zapowiedziami na sejmikowych listach K'15 jest sporo Prawicy Rz, która z tego słyszałem była jedną z najlepiej zorganizowanych uczestniczących w tym starcie. PS Napisałem powyższe, choć dla autora bloga jestem persona nog grata (jego prawo). W powyższym wpis zwierał jednak informacje bez śladu moich ocen i opinii. Widzę jednak, że część forumowiczów planktonu się tu przeniosła. MAM PEWIEN POMYSŁ, KTÓRY JUZ KIEDYŚ PREZENTOWAŁEM. Skoro autor bloga planktonpolityczny ewidentnie stracił nim zainteresownie, może pozwoliłby zamieszczać na nim teksty innych (oczywiście zaakceptowane i zgodne z jego generalana wizją). Wielu z nas ma coś ciekawego do powiedzenia i raz na dwa miesiące mogłaby napisać dłuższy tekst (lub częściej oczywiscie, ale bądźmy realistami). To niewiele, a z pewnością przywróciłoby życie blogowi na, którym obecnie teksty są coraz rzadsze. Poza tym, może namówiłbym też do publikacji kolegę, który zawodowo bada min. historię planktonu międzywojennego. Nie wiem jak wam, ale mnie szkoda bodaj jedynego jeszcze do niedawna tętniącego życiem miejsca w sieci, w którym ludzie o tak niszowym hobby jak polski plankton mogli dzielić się informacjami i opiniami. Co o tym myślicie?

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  korekta: oczywiscie "Powyższy wpis zawiera"

 • ropeng1

  Popieram ten pomysł. Byłoby bardzo smutne gdyby tamten blog zanikł, a skoro partię planktonowe często łączą się w jeden silniejszy plankton to nie widziałbym problemu gdyby blog pawmaka połączył się z planktonempolitycznym (plus dodanie jeszcze z jedno lub dwóch adminów). Czytuje tamten blog od 2014, a jak pamiętam wtedy wpisy były duże częstsze (często ponad 2 na miesiąc).

  Co do planktonowych wieści to w Lublinie kandydat na prezydenta to Jakub Kulesza, którego komitet tworzą Wolność i Kukiz'15. Podobnie jest w Szczecinie, tam też Wolność i Kukiz mają wspólnego kandydata. Partia Wolność poparła bodajże kandydatów PiS na prezydentów Gdańska, Gdyni i Bydgoszczy (i chyba mają swoich ludzi na listach do rady miasta). No i oczywiście jest Liroy w Kielcach (i jest to jedyna osoba ze środowiska wolnościowego, która ma szanse załapać się na drugą turę). W Radomiu z list Kukiza startuje była posłanka Marzena Wróbel (która chyba się związała ze środowiskiem Prawicy Rz).

 • Gość: [Obserwator] *.play-internet.pl

  A ONR startuje w ramach lokalnych komitetów w Piasecznie i Pruszkowie, pewnie gdzieś indziej też, tylko się nie wychylają, żeby GW albo Razem nie atakowało. W sejmikach chyba popierają Ruch Narodowy, tak jak i Młodzież Wszechpolska. Pewnie dlatego RN znowu startuje w całym kraju.

 • pawmak

  A na radną Bydgoszczy startuje (to nie plankton, ale to nie jest blog o planktonie pamiętajmy - choć wątki jego dotyczące są najciekawsze) z listy PiS była posłanka SLD, SDPL i PO Ciemniak (już pomijam, że od 1976 w PZPR). Czyli przypadek podobny do Kika (deklarującego się jako zwolennik rządu).

  Do autora planktonu można po prostu napisać e-mail i on opublikuje tekst, już się tak zdarzało. Chociaż niektórzy powinni tam dostać bana, a nie zamieszczać teksty... Inaczej nie ma nawet sensu tam komentować (a prostować fakty z wpisów nieraz trzeba ;)). A admina tamten blog może mieć tylko jednego, zresztą czasem też coś jeszcze zamieszcza.

  Liroy jest nawet kandydatem Wolności (komitetu WwS). Ale czy ma szansę na II turę, to mocno wątpię. Oczywiście na prezydenta Krakowa kandydata też Wolność wystawia. A w Bydgoszczy to jej działacz też startuje (Sypniewski), tylko jako niezależny. W Gdańsku to czy Wolność nie wiem, ale KNP popiera Płażyńskiego. W Gdyni owszem, ale tam Horałę popiera też niejaki WiS ;)

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Abizabi daj nam spokój. Nikt nie zamierza czytać twoich pisowskich wywodóch

 • ropeng1

  Widziałem sondaż w którym Liroy zdobył trzecie miejsce. W Kielcach Liroy jest bardzo popularny (szczególnie wśród młodzieży), a elektorat antypisowski dzielą kandydaci KO, PSL, SLD i jeszcze Bogdan Wenta europoseł PO, który startuje przeciwko kandydatowi PO. Przy odpowiednim podziale elektoratów Liroy może zostać prawicowym odpowiednikiem Biedronia z 2014 roku. echodnia.eu/swietokrzyskie/kto-prezydentem-kielc-na-kogo-glosuja-mlodzi-na-kogo-starzy-kogo-lubia-kobiety-szczegoly-sondazu/ar/13467942

  Chodziło mi raczej by kilka osób zamieszczało wpisy na planktoniepolitycznym. Wojenka o pierdoły między tobą i abizabim mnie zupełnie nie interesuje (podobnie jak zdecydowaną większość osób udzielających się na tamtym blogu). Jeśli możesz napisać do autora planktonu to fajnie by było gdybyś to zrobił.

 • pawmak

  Moje teksty kiedyś też zamieścił, ale nie tylko. Każdy może napisać maila ze swoim tekstem, to chyba opublikuje autor. Ja to tam od kwietnia nawet w ogóle nie wchodzę w komentarze przez tego trolla (a tu było: "Bez obaw to już naprawdę ostatni post" - właśnie widzimy...).

  No to Liroy w tym sondażu nie ma nawet połowy głosów Wenty (i Lubawskiego). Choć z Gieradą wygrywa, ale też minimalnie. To widzę Wenta popularnością rozbija tam duopol, a nie wulgarny raper startujący de facto od Korwina (a młodzi to tylko pewna część elektoratu).

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Wenta pewnie wygra ma głosy wszystkich po za pis w drugiej turze i z szacunku za to co zrobił ludzi nie chodzących na wybory. Chodź wierzę że wejdzie gierada.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Antysystem nie będzie rosnoł w kielcach jest zbyt mało młodych to miasto emerytów, jak większość . Ludzie którzy po wojnie szli z biednej wsi do miast teraz są armią emerytów a młodzi uciekli za granicę i do warszawy po wejściu do ue.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  abizabi Mój tekst też kiedyś znalazł się na planktonpolityczny. Możnaby jednak uczynić publikację zewnętrznych tekstów Naprawdę coraz mniej chce się odwiedzać bloga, na którym ciągle jest "pierwszy dzień lata".-----Co do kandydatów informacje. W Lublinie jest wspólny komitet K'15 i Wolności, ale jest nim poseł Kukiza. W Łodzi też jak widzę, koncepcja się Wolności (mają tam własną listę) zmieniła. Zamiast Grabarczyka kandyduje Lipczyk. Tak nawiasem pisząc, gdyby kogoś ciekawiło co porabia ekscentryczny eksposeł Piotr Misztal. to kandyduje na prezydenta Łodzi z własnego komitetu.-----"niektórzy powinni tam dostać bana"-nie dam się sprowokować.----Pozwoliłem sobie zamieścić właśnie tu, ponieważ widzę wpisy kilku dyskutantów z planktonpolityczny. Druga część wpisu zawierała już tylko suche fakty bez JAKICHKOLWIEK ocen lub komentarzy. Jak rozumiem kol. ropeng jest za przedstawioną propozycją. Komuś jeszcze pomysł się podoba? ----"admina tamten blog może mieć tylko jednego" Nawet powinien, aby charakter bloga został utrzymany. To on zatwierdzałby teksty.-----"Nikt nie zamierza czytać twoich pisowskich wywodóch" Hech. Kilka planktonowych newsów, którymi podzieliłem się przy okazji też jest "PiSowskich"? To dość zdumiewające. Co ciekawe, na innym forum jakiś fanatyk PiS zwymyślał mi od "płatnych trolli Tuska", tylko dlatego, że krytycznie oceniłem warsztat jednej z dziennikarek TV Republika (sic!). Tu za to jak rozumiem nawet, fakt że w najbardziej politycznych sejmikowych wyborach na PiS nie zamierzam głosować, nie przekona niektórych, że nie jestem jakimś fanatycznym zwolennikiem obecnej władzy.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  oczywiście "Możnaby jednak uczynić publikację zewnętrznych tekstów stałą praktyką"

 • pawmak

  To na planktonie już w ogóle nikt nie komentuje? Bo jeśli ktoś komentuje (mówiłem, że nie wchodzę, to nie wiem), to prowokacją jest, że tu piszesz (niezależnie co - a to, że to co piszesz ogólnie, choć każdy wie że akurat nie pod tym postem, jest odbierane jako pisowskie, to już doskonale wiesz dlaczego, zresztą fakt, że ja od ładnych już paru lat nie głosuję na PO też jakoś nie wystarczył na wielokrotne okładanie mnie atakami na tę partię...), a nie zdanie o banie, które było tylko wykazaniem paradoksu.

  Wróbel chyba nie jest związana z PRz (choć nawet chciała do niej wstąpić, jak powstawała).
  wiadomosci.wp.pl/marzena-wrobel-wraca-do-polityki-startuje-z-listy-kukiz15-6297299834435714a

 • pawmak

  Na powstrzymanie się od okładania, miało być oczywiście. A na planktonie to nawet jak dawno nie było komentarza, to też lepiej tam pisać (jeśli już publicznie) o takich pomysłach, bo jednak ludzie wchodzą, a już na pewno autor to zauważy prędzej czy pózniej. Ale nie wiem, czy kilka osób by się znalazło chętnych.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Abizabi na kogo głosujesz do sejmików ja na KO.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Wróbel jest bardziej socjalna od prawicy rzeczpospolitej.

 • marecki384

  Banach ja też swój głos oddam na KO
  Tymczasem w Słupsku PIS poległ
  gp24.pl/pis-nie-zarejestrowal-swojej-listy-wyborczej-w-powiecie-slupskim/ar/13508347

 • pawmak

  W powiecie słupskim, zresztą także jeszcze w paru innych miejscach. Żeby tylko bezprawnie się nie rejestrowali, bo zdaje się próbują...

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  abizabi "banach" Wyszukam jakiegoś członka Prawicy RP na listach K'15. Z czystej ciekawości. Zagłosujesz na PO. .N czy ludzi Nowackiej?---marecki384 W Przemyslu (matecziku Kuchcińskiego) nie zarejstrowano połowy list miejskich PiS. Kiedyś przez niefrasobliwość PiSowców zabrakło podpisów potrzebnych do rejestracji Jana OLszewskiego jako kandydata do Senatu----"tylko bezprawnie się nie rejestrowali, bo zdaje się próbują..." Masz coś konkretnego na mysli?

 • pawmak

  Oczywiście. Chociażby to: twitter.com/KasprzakMiecz/status/1043549049037705217
  Albo to, właśnie z Przemyśla: nowiny24.pl/wybory-w-przemyslu-posel-bakun-zawiadomil-policje-o-mozliwosci-popelnienia-przestepstwa-w-zwiazku-z-rejestracja-list-kandydatow/ar/13511326

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  PiSowcy sami są sobie winni. To wstyd, żeby działacze tak dużej partii przynosili podpisy w liczbie niewiele przekraczającej minimum. Z tego co wiem jednak Komisarz Wyborczy odwołanie PiS już odrzucił. Jeśli kogoś takie niuanse interesują, to w 2011 r wydano preredensowy wyrok, zgodnie z którym błędy w danych osób na listach poparcia (literówki w nazwikach, błedne adresy itp.) nie mogą stanowić podstawy do odrzucenia podpisów, o ile osoby podpisujące są identyfikowlane, co de facto oznacz, że na upartego możnaby zamieścić wyłacznie numer PESEL i własnoręcnzy podpis.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Na Jacka Gwożdzia z nowoczesnej.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Abizabi zagłosuj na KO lub PSL. Namawiam prawocowców do odnsunięcie populistystów z autorytarnymi zapędami od władzy.

 • pawmak

  Znasz poglądy tego nowocześniaka? Nie głosujesz na kandydata PO?
  Kukiz'15 też zabiera procenty PiS-owi, tylko mandaty na Mazowszu już niekoniecznie, bo nawet jeśli nieznacznie przekroczy próg, to może ich nie wziąć przy tej pisowskiej ordynacji.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Znam go dobrze i jego poglądy.

 • Gość: [Granattt] *.opera-mini.net

  Super że ten blog ruszył jako pewna alternatywa dla Planktonu, byleby tylko znów pyskówki nie stanowiły większość komentarzy... z tymi listami PiS to jakaś komedia bo coraz to słyszy sie o kolejnych problamach...

 • Gość: [Banach] *.static.ip.netia.com.pl

  Proponuje by pan abizabi nie pisał tu.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. @banach Na PO-PSL nie zagłosuję z powodów, o których nie będę tu pisał. Mogę wytłuszczyć je na innym blogu, bo tu jako persona non grata nie zamierzam zamieszczać opinii i komentarzy. Jedynowładztwo PiSu też mi nie odpowiada i tak oto jako prawicowcowi niewiele mi zostało do wyboru.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  @banach jak rozumiem, nawet informacja, że nie zagłosuję na PiS jest "PiSowska" :-). Z innej beczki ciekawostka. Porozumienie Jarosława Gowina wystawia kilkadziesiąt list kandydatów pod własnym szyldem (nie dotyczy to oczywiście sejmików), za to Solidarna Polska pomimo zarejestrowanego komitetu, nie zarejstrowała żadnej samodzielnej listy.

 • halinvonhalin

  Ja proponuję, żeby trochę odpuśić abizabi. Szczególnie, że teraz wypiowada się w miarę neutralnie i coś można z jego komentarzy można się dowiedzieć. W przeciwieństwie do komentarzy @banach, w których możemy się dowiedzieć tyle, że kogoś lubi, albo nie lubi.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Czyli mówisz że nie na PiS A nie powiesz kto kukiz 15 wolność ruch narodowy

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Halinvodvalin A co chcesz o dę mnie się dowiedzieć co cię interesuje?

 • pawmak

  Ale napisał, że na Prawicę Rz. na liście K'15. Natomiast jeśli "tak rozumie" (nie wiem, co), no to może nie dziwne postrzeganie wagi powodów...

  A właśnie to z Porozumieniem i SolPol też wczoraj zauważyłem. Dokładnie nie przejrzałem jeszcze tych komitetów, ale np. UED z partyjnego komitetu wystawia tylko 1 kandydata do rady gminy. Polska Patriotyczna jeszcze wczoraj była w identycznej sytuacji, ale teraz widzę, że ma 0. A w przeszłości wystawiała listy do sejmików.
  W ogóle kijowa ta wizualizacja na PKW w tych wyborach - nie ma podanej przynależności partyjnej nawet kandydatów na włodarzy (RODO, czy co, że nie ujawniają?), chociaż powinni w końcu zacząć podawać i na radnych (przynajmniej sejmików) - to nie, w ogóle tego zaniechali... Oby nie też w wyborach europejskich i parlamentarnych. Nie ma też wyszukiwarki kandydatów (podobnie jak z tą przynależnością, pierwszy raz od 2002 w samorządowych). A chyba nawet w tej wizualizacji z 2002 jest się lepiej poruszać.

  A propos UED, to ona w Gdyni z kolei poparła kandydata z SLD. W Warszawie z kolei to chyba Mich. Kamiński robi niezły PR Wojciechowiczowi - co rusz to kto inny mu udzielał poparcia, no i robi akcje konkretne. Z jego list startuje paru działaczy niewiadomoczyjeszczeistniejącej partii BC - choć jej szefowa startuje z komitetu Śpiewaka, T. Sybilski z KO, no a sam założyciel partii (obecnie w SLD) przecież sam kandyduje.
  SD natomiast coś na razie nie widać - tyle jedynie, że w Warszawie właśnie Rozenka popierają, a członkini (chyba...) partii Krzekotowska też startuje. No i jakiś kandydat z końca listy KO do sejmiku świętokrzyskiego (nie wiem, czy do jakichś jeszcze).

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Biało czerwonych chyba nie ma a wydawało się że mogli wejść do sejmu w 2015.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Lider SD Paweł Piskorski dołączył parę tygodni temu do Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, organizacji która w deklaracjach założycieli ma być przede wszystkim odpowiednikiem PiSowskiego Ruchu Kontroli Wyborów. Wśród członków znaleźć można cały panteon byłych członków UW, antyPiS swiata artystów (Olbrychski, Holland i jeszcze kilku) a także reprezentujących lewice Cimoszewicza, Nowacką i Borowskiego.------Gdyby to kogoś interesowało Marian Kowalski porzucił niedawno Ruch 11 Listopada, któremu przewodził o czym poinformował dość niespodziewanie na wizji w kilkusekundowym komunikacie. Później jako powód decyzji podał religijny charakter, który w jego ocenie nadał partii pastor Chojecki (liderujący zależnie od oceny małemu protestanckiemu kościołowi lub sekcie, która stanowi trzon organizacyjnyjny R11L). O prezydenturę Lublina MK walczy w ramach własnego komitetu.-----"Natomiast jeśli "tak rozumie" (nie wiem, co)," Kompletnie nie rozumiem tego komunikatu. Zapytano mnie na kogo oddam głos, to odpowiedziałem.----nie chcąc zaśmiecać tego bloga Pana @banach odsyłam do mojego ostatniego komentarza na plantkonpolityczny

 • pawmak

  Ciekawe, czy ów komentarz jest związany z planktonem ;P Co do rozumienia, to właśnie ja nie rozumiem, czemu jakieś info akurat pod tym wpisem miałoby być pisowskie, skoro nikt tak nie twierdzi.
  No Kowalski już miesiąc temu odszedł (faktycznie nie dodałem do wpisu). Co założy, to z tego odchodzi. A do KO przy Wałęsie (który nic nie ma wspólnego z listami wyborczymi) należą także zakonnicy - ojcowie Dostatni i Wiśniewski, sporo profesorów - m.in. Zoll, Biernat, Matczak i Markowski czy Niesiołowski, a także m.in. liderzy Koalicji Obywatelskiej. A Nowackiej tam nie ma (chyba że później dołączyła), jest za to Kalisz. Zresztą cały skład można zobaczyć: koduj24.pl/lech-walesa-reaktywowal-komitet-obywatelski/
  Z SD to o ile jeszcze są w tej partii, są w tym komitecie też bliscy współpracownicy LW, czyli B. Lis i K. Pusz. Pusz jest zresztą szefem jego fundacji.

 • halinvonhalin

  Jakichś ciekawych rzeczy dotyczącym nadchodzących wyborów. Takich jak na przykład piszę pawmak. Kogo ciekawego można znaleźć w poszczególnych komitetach itp.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Rozumiem abizabi daj mi spokoj ba innym blogu to moja sprawa co pisze ba Twitterze. Nie mam takich wiadomości jak wy o kandydatach.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Z ciekawszych rzeczy zastanawia mnie jak w ko mieści się prawica i lewica na jednej liście.

 • karmon90

  Wolność na listach swojego komitetu - Wolność w Samorządzie ma taki oto kwiatek:

  narodowcy.net/rusofil-damian-bienko-kandydatem-partii-wolnosc-na-radnego-warszawy/

 • Gość *.centertel.pl

  Numery list bezpartyjny samorządowcy 1 , psl 2 3 zieloni, 4 ko , 5 sld 6 razem 7 rn 8 kukiz 9 wolność 10 pis

 • pawmak

  Fajne losowanie ;) Na BS bym chyba głosował w dolnośląskim, gdzie indziej chyba nie, ale też dobrze życzę. A we wszystkich okręgach list nie mają, więc tam gdzie nie, to PSL będzie na pierwszej stronie.
  Śmiesznie było, jak Winnicki losował numer Zielonych. Winnicki startuje do sejmiku, ale to racjonalna decyzja. Do tegoż sejmiku startuje też inny poseł - Huskowski (z komitetu Dutkiewicza).

  To co ten szaleniec robi na liście Wolności, skoro popiera Potockiego, którego partia ma wszędzie listy w Warszawie? Zresztą tylko tam ma listy - do rady miasta, no i w osobie samozwańca kandydata na prezydenta. No ale jeśli kandydat chce pracować na konto Korwina, to proszę bardzo... A propos proruskich, to jednak wrócił ten jedyny kandydat Polski Patriotycznej na radnego. No a WiS jednak bez ogólniaka, ale i tak aż 10 ich, podczas gdy nigdy nie było więcej niż 7.

  Co do prawicy i lewicy, to o to powinno w KO chodzić, tylko problem w tym, że prawicy to tam nie ma za bardzo - ewentualnie część PO może mieć takie poglądy w bardzo umiarkowanym stopniu. Tyle że LPR takich kandydatów popiera. Ale w śląskim do sejmiku startuje komitet Polskie Rodziny Razem, czyli pod taką nazwą, jak związany z LPR komitet do Senatu w 2015. Ale nie analizowałem, czy na tych listach do sejmiku są działacze LPR.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. @karmon90 Kandydatem Wolnośic nie jestem specjalnie zaskoczony. Wokół JKM od zarania dziejów kręcili się radykalni narodowcy, a ryt prorozyjski zdaje się też panu Januszowi nie przeszkadzać. Z list historycznego UPR kandydowali kiedyś cżłonkowie Stronnictwa Narodowego, sekretarzem generalnym Wolności i Praworządnosci był eksczłonek NOP, a w ostanich wyborach jedną z wielkopolskich jedynek był narodowiec Przemysław Piasta.----@banach " to moja sprawa co pisze ba Twitterze" Skoro piszesz o mnie to jednak chyba trochę moja. Skoro jednak nie chcesz wytłumaczyć, dlaczego przypisujesz mi jakieś dziwne intencnje, trudno nie dowiem się.----KO z wyborami wspólnego ma tyle, że przynajmniej deklaratywnie ma je monitorować,

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  Ciekawa sejmikowa jedynka w zagłębiu. Witold Klepacz to eksposeł SLD a potem Ruchu Palikota. Obecnie otwiera listę PSL (zdaje się bez większych szans na mandat)--- Co do PSL, to pomimo mojej zdecydowanej oceny tej partii musże przyznac, że dawno nie widziałem tak dobrego spotu (może pomijając muzykę) www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/jakub-stefaniak-z-psl-wie-jak-naprawic-warszawe-oto-spot-wyborczy,114048.html

 • pawmak

  Klepacz był pod koniec kadencji z powrotem posłem SLD, ale go wyciulali z listy. Także były senator SLD i SDPL (choć też pózniej z powrotem był w SLD) Mirosław Lubiński startuje z PSL do sejmiku na DŚ. Dla odmiany wieloletni radny sejmiku podkarpackiego Maciej Lewicki (kolejno z ramienia PSL i PO, przy czym jako radny PSL kandydował do Senatu z SDPL) teraz startuje z PiS. A listę KO otwiera Szlęzak, który widocznie już nie jest w PSL (no on to fakt, prawica - podobnie jak były poseł Węgrzyn wyrzucony w 2011 z PO za opowiadanie żartu Czumy, a w 2014 organizujący do sejmiku komitet Gospodarne Opolskie, teraz też na liście KO).
  Piasta to nie radykał, z PJN był związany.

  Samoobrona z partyjnego komitetu wystawia tylko dwie listy do rady powiatu grudziądzkiego, a poza tym kandydatów do rad gmin w paru powiatach w kuj.-pom. i w łódzkim.

 • pawmak

  A jednak bez znaczenia losowanie, bo na płachtę padło ostatecznie. Ale słyszałem jeszcze niedawno, że ma być broszura - wahało się do końca widać.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  Co do Piasty to nie pisałem, że to radykał, choć fakt, czasami wzbudzał kontrowersje exemplum poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36001,18423258,przemyslaw-piasta-kpi-z-imigrantow-zarty-o-bawelnie-kebabie.html?disableRedirects=true ---- Węgrzyn natomiast ni to zażartował ni to stwierdził, że milczy mu widok dwóch nagich pań niż pary nagich panów a takiej uwagi polityczna poprawność nie wybacza. ---Jeśli chodzi o byłych palikociarzy w barwach PSL to do sejmiku startuje Tomasz Pacholski, a o fotel prezydenta Ostrołęki walczy Bartłomiej Bodio (obaj jednak zasilili ludowców jeszcze w trakcie minionej kadencji).

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Raz na zawsze daj mi spokój i oznaczają mojego nicki ani tu ani na planktonie.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  @banach "oznaczają mojego nicki"????----"daj mi spokój" No wybacz, ale jak na razie to Ty mnie ciągle zaczepiasz (między innymi pisząc jakieś dziwne rzeczy na twitterze na mój temat). Na tym kończę, bo zaraz wpisy przerodzą się głupawą awanturę.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  @pawmak Tak dla porządku, to o "płachcie" wiadomo od ponad miesiąca www.prawo.pl/samorzad/karta-do-glosowania-plachta-wybory-samorzadowe-2018,294887.html

 • pawmak

  Czyli od niedawna, a słyszałem chyba jak Hermeliński mówił o broszurze - ale to prawie 2 miesiące temu było (też niedawno, tylko dawniej). Na liście PSL do sejmiku to jeszcze Szymiec-Raczyńską widziałem. Dla wyjaśnienia - Pacholski ma na pierwsze imię Michał.
  A literówek to akurat niektórzy piętnować nie powinni... Tym bardziej, kiedy czytamy "milczy mu widok dwóch nagich pań niż pary nagich panów". Węgrzyn bądz co bądz jednak cytował Czumę, a PO na Opolszczyznie miała wówczas nie za ciekawego Korzeniowskiego za szefa.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  @pawmak " (też niedawno, tylko dawniej)" Niech będzie :-)----"literówek (...) niektórzy piętnować nie powinni..." ---- Nie piętnuję (bardzo doskwiera mi zresztą brak edycji komentarzy). Zwyczajnie nie zrozumiałem, co chciano mi zakomunikować.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Ogólnie w miarę spokojna kampania. Zadowenie ludzi powinno sprzyjać dotychczasowym samorządowców.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  Dla porządku sprostowanie. W Bielsku Białej kandydatem na prezydenta w ramach wspólnego komitetu jest jednak reprezentant K'15, a nie Wolności (coś nieaktualne informacje miał mój informator).

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Sądzac po nowym ibris pytanie nie czy Psl będzie miał 10 a ile ponad 10.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  polskatimes.pl/wybory-samorzadowe-2018-nasz-sondaz-jak-zaglosuja-polacy-w-warszawie-trzaskowski-wyprzedza-jakiego-wladza-w-miastach-bedzie/ar/13528732

  Prognozy wyborcze w kilkudziesięciu miastach ab.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. A to ciekawy sondaż z Gdańska (trochę inne wyniki niż te z "PtT" ). Trzech głównych rywali z niemal identycznym poparciem w okolicach 28 %. Dla Płażynskiego (o ile w ogóle znajdzie się w drugiej turze) najoptymalniej byłoby wlaczyć z Adamowiczem, którego niezrećznie byłoby spierać PO, która sama z niego zrezygnowała. radiogdansk.pl/wybory-2018/item/83278-trzech-kandydatow-ostro-walczy-o-gdansk-adamowicz-plazynski-walesa-z-niemal-rownym-poparciem-sondaz-rg-i-tvp

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Abizabi Prędzej pis weżmie wawę w 1 turze jak gdańsk.

 • pawmak

  W I turze nie może wziąć, tylko co najwyżej dostać najwięcej głosów. Ale w II turze ani Jaki, ani Płażyński szans nie mają. Choć pewnie Płażyński bardziej nie ma szans, nawet z Adamowiczem.
  No a dotychczasowy notoryczny kandydat PiS A. Jaworski zawieszony i ma wylecieć z partii za jego niepopieranie.

  A ciekawe to jest też podejście niejakiego Kukiza do polityki...
  wmeritum.pl/kukiz-uderzyl-w-jakubiaka-wybory/250107
  Inna sprawa, że zdumiewający ten wynik w sondażu Polska Presse, gdzie MJ zajmuje 11. (!) miejsce, przegrywając z Korwinem, a nawet Stefaniakiem, Ikonowiczem, Glusman i Krzekotowską... Choć jeśli chodzi o rozpoznawalność, jest w czołówce, a reprezentuje 3. siłę parlamentarną. Przypomina to casus Wierzejskiego z 2006 roku, tylko w jeszcze bardziej hardkorowej wersji.

  A propos LPR, to trudno powiedzieć, czy ten komitet PRR na Śląsku jest z nią związany. 3 lata temu był i jego pełnomocnikiem był Antoni Sosnowski, który teraz startuje ponownie, ale we władzach LPR już nie zasiada (podobnie jak żaden z kandydatów komitetu) i nie wiadomo, czy nie odszedł. Startuje też inny były poseł Zadora, który już w 2007 odszedł z LPR i startował z PiS, ale w 2010 znów startował z LPR. Potem był w JN, ale to już nieistniejąca partia.

  Z innych ciekawych rzeczy, jeśli chodzi o kandydatów do sejmików: Jedną z list WiS na Śląsku otwiera były wojewoda z rekomendacji PO (Litwa). Inną z kolei były poseł Samoobrony (Figlus), ale jako jej przedstawiciel właśnie (wrócił do niej jakiś czas temu po wieloletnim pobycie w PSL). Z PiS z kolei przeprosił się inny były poseł Samoobrony Cepil (jako poseł współtworzył RLN, ale szybko przeszedł do PiS, z którego po paru latach odszedł, ale otwiera jego listę). Inny były poseł Samoobrony Kiedos jest z kolei przedstawicielem Solidarnej Polski na liście PiS do sejmiku łódzkiego. Do sejmiku łódzkiego ciekawych kandydatów ma też Kukiz'15: wieloletniego komentatora skoków K. Miklasa, czy też byłego m.in. wiceprezydenta u Zdanowskiej oraz kandydata UPR do Sejmu w 1993 I. Jabłońskiego. Partia Razem wystawia tam z kolei m.in. wieloletniego prezesa Wikimedia Polska (którego zresztą były wiceprezes jest członkiem rady krajowej Razem). W małopolskim ciekawe kandydatury na listach PSL: była posłanka PO Bobowska, obecna radna PO (ostatnia kandydatka PO, na którą w ogóle przyszło mi głosować, nie licząc Senatu przy niewielkim wyborze) i bratanica kardynała B. Dziwisz /z listy PSL na Pomorzu z kolei startuje inny obecny radny PO Męczykowski/, były senator SLD (choć także kandydat OdS) Mąsior, czy ostatnia szefowa LKP w PRL Lęcznarowicz (parę lat temu wiceprez. Krakowa). Z listy KO z kolei startuje tam natomiast skoczek Jakub Kot (brat Macieja), z listy RN b. poseł LPR Papież (tak jak i inni - Murzyn z K'15, ale on w PRz od dawna, oraz B. Pęk, od dawna w PiS), a z listy PiS b. rzecznik rządu Bochenek /zresztą w zach.-pom. ponownie kandydują 2 najważniejsze osoby z Kancelarii Prezydenta H. Szymańska i P. Mucha - choć Spychalski w łódzkim już nie/. We wszystkich okręgach jest tam też m.in. komitet Wspólna Małopolska (myląca nazwa z dawnym komitetem Wspólnota Małopolska - której środowiska chyba nie widać, ale nie wiem), z list którego startują m.in. J. Mikuła (wiceminister w rządzie Tuska, a wcześniej jeden z liderów SD), czy M. Bień (dwukrotny prezydent Tarnowa).

  Wygląda na to, że KPEiR nie tylko na Podkarpaciu, ale i ogólnopolsko związała się z KO (co by znaczyło, że odeszła z SLD LR). KO obiecuje też nie podwyższać wieku emerytalnego - co krytykuje Petru (szef Liberalno-Społecznych - choć "Społeczni" to był chyba tylko wabik na lewicowców - który nie wypalił).

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Za to w Kielcach cąłkiem realna wydaje się zmiana włodarza. Popieranego przez PiS (tym razem) Lubawskiego wyprzedza bezpartyjny Wenta. Ten ostatni przekonał do siebie zwolenników zmiany w tym osoby młode i bardzo młode. Tym samym skutecznie zrobił to, co zamierzął zrobić Liroy, którego szanse na zwycięstwo są obencie raczej znikome (podobnie jak kandydata KO).---Co do Płażyńskiego, to moim zdaniem rezultat jego starcia z Adamowiczem nie byłby pewny. Czas pokaże, o ile oczywiście Płażyński w II turze się znajdzie.----Co do Figlusa, to warto wspomnięć, że w PSL co najmniej dwukrotnie liderował listom wyborczym (parlamentarnej a potem sejmikowej).----Aktywny niegdyś poseł Palikota, Artur Dębski, choć sam nie kanyduje, to wyraźnie sympatyzuje z Wojciechowiczem jako kandydatem na prezydenta Stolicy.---Kukiz po prostu musiął coś palnąć (potem delikatnie się wycofał). Jakubiak będzie miał moim zdnaiem jednak lepszy wynik (może z 4% uzbiera) niż kiedyś nielubiany w Wierzejski, który dodatkowo startowyał, gdy LPR rozpoczęła sondażowy zjazd.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Pytanie czy jakupiak zabiera głosy wojciechowicza, np Bartyzel czy jakiego stawiam na to 1

 • pawmak

  J. W. Bartyzel miałby głosować na Jakubiaka? Wątpię. 4% to MJ ogólnie powinien mieć, ale widać nie ma i po takiej wypowiedzi Kukiza będzie o to ciężko. K'15 zresztą też nie wiem, czy nie zaczyna zjeżdżać. Tak mało jak LPR w 2006 nie dostaną, ale też "startują" z wyższego poziomu i po nielicznych mandatach może zjeżdżać bardziej. Wątpliwe, by mieli w jakimś sejmiku klub.
  Dębski chyba jeszcze po posłowaniu trzymał z PSL, ale do Wojciechowicza pasuje jak najlepiej.
  Płażyński z Adamowiczem może by miał szanse (chociaż też nie wiem, bo młody wiek vs. doświadczenie), jakby był kandydatem niezależnym - tyle że gdyby nim był, nie miałby szans na II turę.

  No to o Wencie pisałem właśnie. Bezpartyjny, choć europoseł PO (ostatnio zgnojony zresztą przez pewnego durnia będącego posłem PiS). Lubawskiego PiS 4 lata temu też popierał, chociaż bliżej mu chyba z gowinistami. Wenta wystawia też listy do sejmiku, na których jest m.in. obecny radny z listy PO Świercz (od 2015 poza partią). Świętokrzyskie to w ogóle jedyny sejmik, w którym radni PO są niezrzeszeni, bo jest ich tak mało. I jeszcze głosy teraz rozbite. Tam to opozycja (wobec władzy centralnej) musi się skupiać wokół PSL.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  J W Bartyzel gdyby nie wojciechowicz poparł by jakubiaka t jest oczywiste. Ewentualnie korwina bo kogo niby innego.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  A elektorat kukiza w wawie w co najmniej połowie popiera jakiego

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  A słowa tarczyńskiego o tyle dobre ze zrażają konserwatywną inteligencje do pis cześć z nich poprze BS

 • pawmak

  Nie wiem, czy BS. I już wiele by ją zraziło. JWB chyba konserwatywnego endeka by nie poparł, skoro .N ze względu na sojusz z PO za bardzo w prawo dla niego... No Śpiewaka raczej nie, bo za bardzo lewacki jest jego komitet. Glusman i Krzekotowska nie wiem, jak gospodarczo. Ale jeśli nie liberalnie, to tym bardziej świadczy o niezłym potencjale Wojciechowicza.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Glusman na lewo od śpiewaka. BArtyzel popiera wolność edneków woli go od Rafała.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Coś czuje że jaki w pierwszej turze niestety wygra. np 50 do 30

 • pawmak

  Gdzie tam, są granice jaj.

 • karmon90

  Wiecie kiedy będą wybory do rad dzielnic? Co ile lat odbywają się? Czy w każdym mieście w tym samym roku są wybory, czy niekoniecznie? Gdzie szukać informacji o tych wyborach, na jakich stronach? Gdzie znajdę wyniki z ostatnich wyborów? Wiecie czy można startować do rady dzielnicy niezgodnie z miejscem zamieszkania? Tzn mieszkam w dzielnicy A a chcę startować do rady dzielnicy B, czy tak można?

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Pawmak pamiętaj nie wierzyłeś w zwycięstwo dudy.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Jestem za rafałem ale się boje.

 • pawmak

  Nikt nie wierzył, ale i Duda miał niecałe 35%, to gdzie mówić o 50 - zwłaszcza w Warszawie, gdzie zresztą kandyduje młody znany demagog, którego trudno było tak jak Dudę wykreować.

  Co do rad dzielnic, to w Warszawie się odbywają w ramach samorządowych i wyniki są na PKW. W innych miastach w różnym czasie, co 4 lata. Wyniki chyba powinny być na BIP-ie, ew. w jakimś artykule. Co do kwestii zamieszkania, to nie wiem, czy wszędzie jest tak samo, np. w Gdyni trzeba stale zamieszkiwać.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Warszawa ma swój własny ustrój uregulowany odrębną ustawą, a rady dzielnic są jego elementem. Wybory do nich odbywają się w ramach zwykłej smaorzadowej elekcji (w pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że w Warszawie Rada Miasta jest odpowiednikiem rady powiatu, a rady dzielnic to odpowiednik rad gmin). W pozostałych gminach rady dzielnic (ew. rady sołeckie) są nieobligatoryjnymi jednostkami pomocniczymi. Może je powołać rada gminy droga uchwały, która określa skład i ordynację wyborczą do rad dzielnic. Możesz się dopytać w swojej gmine, lub szukać na gminnych stronach BIP. Ewentualna uchwała będzie też w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym, ale tam trudniej ją znaleźć.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Pawmak czyli jakiego wynik sugerujesz ponizej 35%

 • pawmak

  Raczej nie powyżej (czy poniżej, to nie wiem, bo też nie ma takiego wyboru kandydatów prawicowych, jak był na prezydenta Polski), ale na pewno nie 50 nawet w II turze.

  Jeśli chodzi o sołectwo, to raz byłem na zebraniu i był zwykły wybór kandydatów do rady sołeckiej, zgłaszanych z sali. Radny gminy też może być radnym sołectwa.

 • halinvonhalin

  W Krakowie wybory do rad dzielnic 4 lata temu odbyły się tego samego dnia co wybory samorządowe. Chociaż były oddzielne komisje to mieściły się w tych samych budynkach. Dzięki temu frekwencja była doś wysoka. Niestety według nowej ordynacji wyborczej takie wybory nie mogą być tego samego dnia. Z tego powodu frekwencja będzie najprawdopodobniej bardzo niska.
  Nie znalazłem żadnego logicznego uzasadnienia dla takich przepisów.
  Moim zdanie PiS uważa, że niska frekwencja działa na ich korzysć. Z drugiej strony takie rady mają bardzo małe uprawnienia, więc czy warto było utradniać ludziom życie?

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Czyli paw jesteś pewny ze Trzaskowski wygra.

 • ropeng1

  W jednym z nowszych sondaży prezydenckich w Białymstoku wynika, że kandydat na prezydenta z popierany przez Kukiz'15 (były senator PO) Tadeusz Arłukowicz ma szanse wyprzedzić Jacka Żalka i trafić do drugiej tury z Truskolaskim. Obu kandydatów dzieli bardzo niewielka różnica głosów. ddb24.pl/artykul/bedzie-druga-tura-w/517226 Oczywiście Arłukowicz w drugiej turze będzie raczej bez szans, jednak wejście do niej na pewno będzie sukcesem Kukizowców.

  Jak już piszę o Kukizie to jest ciekawy wywiad z nim. Mamy w nim m.in. poparcie dla Pawła Tanajny w Warszawie zaraz po Jakubiaku, a także deklaracja, że szefem MSWiA powinien zostać wyrzucony z PO Marek Biernacki. www.rp.pl/Polityka/310019912-Kukiz-Moglem-dogadac-sie-z-prezesem.html Czy to znaczy, że trójka wyrzuconych konserwatywnych posłów Platformy dołączy do Kukiz'15?

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Paw mak moze mi podać meila mam ważną wiadomość której nie mogę podać publicznie.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  ab. Trudno porównywać kampanię warszawską z wyborami prezydenckimi. Trzaskowski nie jest raczej odbierany jako prosty kontynuator HGW (strategia PO "my tej Hanki nie znamy wyraźnie się powiedła). Wiceminister Jaki natomiast nie jest taką dziewiczą świeżynką za jaką był uważany Duda w 2015 r. PJ zdecydowanie lepiej od konkurenta odnajduje się w realiach kampanijnych (nie oceniam tu kompetencji, a jedynie umiejętnosć prowadzenia kampanii!), ale w Warszawie zapewne to nie wystarczy, żeby wygrać. Krótko pisząc, uważam, że Trzaskowski wygra w drugiej turze z minimum pięcioprocentową przewagą.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Jak tak będzię się upije z radości

Dodaj komentarz

© Karuzela
polityczna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci