Menu

Karuzela
polityczna

Podsumowanie lipcowe

pawmak

Nie działo się zbyt wiele na scenie partyjnej w lipcu, niemniej podsumujmy.

Nie było komu tak naprawdę przyznać nagrody partii miesiąca, z braku laku otrzymuje ją ponownie:

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Coraz bardziej liczący się gracz na scenie opozycyjnej i pomimo statusu pozaparlamentarnego stale obecny medialnie. Okazał się mieć pecha co do kandydatury Andrzeja Celińskiego w Warszawie, jednak był w stanie natychmiastowo wybrnąć z tej sytuacji, oddalając niebezpieczeństwo wizerunkowe. Średnia sondażowa ponoć najlepsza od kilku miesięcy.

Antypartią miesiąca zostaje:

Prawo i Sprawiedliwość

Nieustannie taranem obchodzi się z instytucjami prawnymi, wywołując protesty społeczne i również nieustannie prowadzi kłamliwą propagandę (w której rozsmakował się nawet premier Morawiecki). Wkurza też swoimi działaniami coraz więcej osób popierających do tej pory tę partię (notabene współpracę wyborczą zerwała z PiS nawet wasalna do tej pory partia ojca premiera Wolni i Solidarni). Okazało się, że nawet rozdmuchany program 500+ wcale nie przyniósł efektu demograficznego. Średnia sondażowa najgorsza od roku.

Podsumowanie zmian:

Mandaty objęli nowi posłowie PiS: Mariusz Trepka (za Konrada Głębockiego) i Tomasz Zieliński (za Adama Abramowicza). Członkami kolegialnego lidera (czyli zarządu krajowego) Partii Razem przestali być Magdalena Malińska, Michał Mierzwa, Mateusz Mirys, Justyna Samolińska i Mateusz Trzeciak, a zostali nimi Konrad Mostek, Katarzyna Paprota i Maciej Szlinder. Wyszła też na jaw kwietniowa rejestracja kolejnej po LSP lokalnej partyjki, Aktywni Samorządowcy (jest to ugrupowanie z Żarowa, którego prezesem jest Zygmunt Worsa, a wiceprezesem Marek Zywer). Jeśli chodzi o zarejestrowanych w maju, kierowanych przez Leona Swaczynę Ślonzoków Razem, to wiadomo, że zastępcą przewodniczącego jest Jerzy Bogacki, sekretarzem Andrzej Roczniok, a skarbnikiem Witold Berus.

 

Komentarze (59)

Dodaj komentarz
 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  Z podstawieniem Rozenka za Celińskiego to naprawdę był sprytny manewr. Pytanie czy coś z tego wyniknie. Bo coś czuję, że między Trzaskowskim a Śpiewakiem kandydat może zostać po prostu zmielony.
  Inna rzecz - pytanie na ile ostatnie sukcesy SLD są po prostu skutkiem słabości N.

 • karmon90

  Samoobrona będzie startować w wyborach samorządowych razem z Wolni i Solidarni i jeszcze jednym ugrupowaniem, którego nazwy jeszcze nie podano.

  Zieloni i Ruch Narodowy utworzyli formularze dla osób, które chcą startować z ich list, tak jak Kukiz 15, który zrobił taki formularz już dawno.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Kmat co ma sld do nowoczesnej inny elektorat ?

 • pawmak

  Nie tyle słabością, co po prostu brakiem samodzielnego startu. Gospodarczo elektorat inny, ale obyczajowo już praktycznie ten sam. Zresztą oba też opozycyjne, prounijne, prodemokratyczne i krytyczne (choć nie do imentu) wobec PO. Teraz korzysta na tym SLD, ale jeśli Biedroniowi albo Petru (bo pewnie nie będzie to jedna siła) uda się solidnie namieszać, to już SLD będzie mieć co najmniej kryzys.

  Wiadomo było, że PiS da Samoobronie kosza. A WiS to się teraz pewnie bez szemrania zdecydował, bo musi skądś ludzi na te listy wziąć. Obie partie socjalne i populistyczne, obie też z jednej strony propisowskie, a z drugiej proputinowskie. Chociaż korzenie różne i to trochę jednak wstyd dla takiego antykomunisty jak K. Morawiecki. Wizerunku syna też to nie poprawia. Ciekawe, jaki będzie ten trzeci koalicjant, bo najbardziej to pasuje Zmiana... Chyba że Partia Chłopska, ale chyba nie po to się tworzy - jej działacze mogliby spokojnie wrócić do Samoobrony po prostu. Ciekawe zresztą, co z tym połączeniem z Samoobroną Odrodzeniem i Polską Patriotyczną. Może np. PP będzie zamiast połączenia robić za tego trzeciego koalicjanta? :P Wszak listy do sejmików już kiedyś wystawiali. RN raczej to nie będzie, bo za duże antagonizmy z wisowskimi rozłamowcami (Andruszkiewicz-Chruszcz). Ruch 11 Listopada pewnie za bardzo wolnorynkowy (tworzą go byli działacze UPR). A inni ewentualni potencjalni koalicjanci Samoobrony są w sojuszu z SLD. Chyba że chodzi o innych srogich antykomunistów z KPN-Niezłomnych (kiedyś KPN-OP) Słomki, współpracujących ściśle z WiS... Chociaż to (jak i Zmiana) nieformalne ugrupowanie. Podobnie Przymierze dla Polski. Ewentualnie mogłoby być to jeszcze Stronnictwo "Piast".

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  @Banach
  Częściowo to się jednak ten elektorat pokrywa. Nie jest przypadkiem, że SLD poparcie urosło akurat wtedy, kiedy N zmalało. Ani SLD to nie jest do końca partia emerytowanych milicjantów, ani N liberalnych biznesmenów. Obie mogą być atrakcyjne dla "postępowej lewicy liberalnej". Tacy Biedroń czy Nowacka mogliby się spokojnie odnaleźć w obu i tak samo ludzie o zbliżonych poglądach.

  @pawmak
  Petru jest już spalony. A Biedroń to wielka niewiadoma. Po Nowackiej też wielu się sporo spodziewało, a wyszło jak wyszło.

 • karmon90

  Partia Chłopska w wyborach samorządowych będzie startować z list SLD, a jej lider Filipek ma być 1 do sejmiku z okręgu ostrołęcko-siedleckiego(Mazowsze).

 • strain

  Partia Zmiana to była moja pierwsza myśl w przypadku trzeciego koalicjanta obok Samoobrony RP oraz Wolnych i Solidarnych. Ale potem też przyszedł mi na myśl Ruch Społeczny RP. Nie wiesz @pawmak czy ten byt od Izdebskiego istnieje dalej?

 • pawmak

  Raczej istnieje, bo prowadzi profil na fejsie:
  www.facebook.com/pg/Ruch-Spo%C5%82eczny-Rzeczypospolitej-Polskiej-473262199517875/posts/?ref=page_internal
  Ale czy ma ambicje polityczne, to nie wiadomo. Izdebski to się ponoć ogólnie skompromitował, więc może niekoniecznie. Chociaż on się związał ponownie z Samoobroną Odrodzenie, a ta jak wiadomo, współpracuje teraz z Samoobroną (tylko nie wiadomo w końcu, czy się łączą, czy nie). Beger do tego roku była wiceszefową związku zawodowego Izdebskiego, ale już nie jest tam aktywna. Ona niedawno wychwalała PiS, więc w sumie nie wiadomo, czy będzie w tej Partii Chłopskiej.
  W ogóle z tym startem PCh z SLD (choć precyzyjnie rzecz ujmując, nie z list SLD, a w ramach SLD LR), to jakieś kuriozum... W ostatnich wyborach Filipek startował z list PiS (wcześniej współpracował też z Polską Razem), a Klukowski z listy... KORWiN. I gdzie tu wspólny mianownik z SLD?! Owszem, PCh wygląda na klon Partii Regionów, którą też założyli Filipek z Hojarską, ale woltę proeseldowską ona zrobiła już po ich odejściu... Filipek był już wtedy w RLN, no a Borysiuka w PCh nie ma (przynajmniej nic o tym nie wiadomo - jedynie tyle, że związek "Regiony" też jest w SLD LR, jednak Partia Regionów już nie istnieje). Kompletnie nie wiadomo więc, jakie poglądy mają działacze PCh, no bo:
  - socjalne? to na pewno nie KORWiN (Klukowski), ani PJN (Klukowski), ani Polska Razem (Filipek), w sumie także nie PO (Klukowski)
  - konserwatywne? wolnorynkowe? eurosceptyczne? to co robią z SLD... zresztą PO (Klukowski) też była daleka od eurosceptycyzmu, a Solidarna Polska (także Klukowski) od wolnego rynku
  - prounijne? to nie RLN (Filipek) ani Solidarna Polska (Klukowski)
  - antypisowskie? to z którą partią ostatnio blisko był Filipek i po co miałaby się koło nich kręcić Beger?
  - antyplatformerskie? to jednak byliby bliżej PiS niż SLD (zresztą kilka lat Klukowskiego w PO i późniejszy konsekwentny brak chęci współpracy z PiS, też by o tym nie świadczyły)
  - antypeeselowskie? to też nie jest jednak (może niestety) główna cecha SLD i jego sojuszników - też wówczas prędzej orientowaliby się na PiS i inne prawactwo
  - centrowe? chyba najprędzej, ale to też osobliwy centryzm, jeśli można startować z list zarówno prawicowych radykałów, jak i zdeklarowanych lewicowców...
  Ogólnie ŻADNEGO wspólnego mianownika - dlatego to ciekawa analiza. Zresztą symboliczną przewrotnością też jest to, że partia nazywa się "Chłopska", a siedzibę ma w Warszawie, na ulicy Szlacheckiej, a jej wiceszefowa (jak i zresztą związana z nią Beger) to w żadnym wypadku chłopem nie jest ;D

  @ kmat
  Nadal nie wiem, co Nowackiej nie wyszło, skoro nic realnie nie próbowała. Choć mam nadzieję, że rzeczywiście jest wydmuszką, zresztą czy to przy Petru, czy przy Biedroniu, nie ona będzie liderką (toteż zresztą nie wymieniłem jej nazwiska).

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Ile ma potencjał ta partia biedronie o kórej tyle sie mówi mówi moim zdaniem ponizej 20

 • pawmak

  W najwyższych porywach 10-kilkanaście. Stawiałbym jednak, że na razie raczej kilka (przynajmniej, gdy przyjdzie do wyborów z udziałem takiego bytu).

 • marecki384

  Ja w najbliższych wyborach zagłosuję albo na lewicę albo na PO.
  Nie interesuje mnie żadna Partia Chłopska ani żadnej inny wynalazek.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Paw mak te kilnaście procent biedronia to by było czyim kosztem ?

 • pawmak

  Głównie KO oczywiście, częściowo też SLD LR no i LS, jeśli byłaby to konkurencyjna partia. A Partię Razem to by to pewnie całkiem wyssało.

  @ marecki
  Przecież Partia Chłopska startuje w ramach lewicy - wszystko jedno, na jakich kandydatów się głosuje ;) PO zresztą też nie będzie miała własnego komitetu.

 • marecki384

  @Pawmak c ja poradzę że nie cierpię wszelakich ludowców (PSL, Partia Chłopska ,SKL, Partia Ludowo Demokratyczna ,Samoobrona ).
  Nurtuje mnie jedno czemu w wyborach samorządowych na listach ogólopolskich startuje 6-7 partii a nie tak z 12

 • pawmak

  Chodzi mi o to, że rozważasz głosowanie na listę, z której startuje Partia Chłopska (podobnie jak "Regiony"), czy Ci się to podoba, czy nie :) Ale nie cierpieć nie ma co, bo rolnicy to ogromna i bardzo ważna dla gospodarki grupa społeczna, w ogóle wieś to duża część narodu. I jako taka powinna mieć porządną reprezentację polityczną (oczywiście jedne ich reprezentacje są porządne, a inne nie).

  A w wyborach parlamentarnych czy europejskich startuje podobna liczba ogólniaków - mimo zresztą, że tam potrzeba mniej kandydatów na listy.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  U mnie na poziomie powiatu starosta jest z wisu i ma szorstką koalicję która z trudem przetrwała 4 lata jeden radny z pis się zbuntował. Dziwne że partia ojca premiera jest dalej od rządu niż się wydaje przynajmniej w powiecie limanowskim.

 • pawmak

  Albo na Pomorzu, jak wynika z nazwy grupy na fb...
  www.facebook.com/groups/1899198090347921/
  Tymczasem okazało się, że w marcu nastąpiło "prozmianowe" trzęsienie ziemi w Polsce Patriotycznej. Wstąpiło do niej wielu działaczy Zmiany, a jeden z jej wiceszefów został wiceszefem także w PP (Syryjczyk, ale nie Tadeusz, tylko z pochodzenia). Do programu Polski Patriotycznej włączono wiele elementów z programu Zmiany. Możliwa jest też zmiana nazwy partii na Zmiana (zapewne, gdyby ta "oryginalna" ostatecznie się nie zarejestrowała). Co ciekawe, całkowicie wymieniono prezydium partii (nikt się nie ostał ze starego). zmieniono także siedzibę z Piasków na Lubelszczyźnie na Łódź - z której jest połowa prezydium, w tym nowy szef. Który co ciekawe, nawet nie wie, że partia powstała w 2008 roku (no, w jakimś sensie zaczątkowo w 2006/2007) i twierdzi, że chyba w 2004. Można obejrzeć wypowiedzi liderów partii. Oficjalnie określają ją jako antysyjonistyczną i antyamerykańską - jednak nie chcą jednoznacznie nazwać jej prorosyjską (choć Putin jest ceniony). A na korzenie Samoobrony powoływać się nie przestali, więc całkiem możliwe, że to będzie ten trzeci koalicjant (czyli tak jakby Zmiana de facto nim była).
  pl.sputniknews.com/polska/201808098565465-Polska-Patriotyczna-partia-polityczna-Zmiana/
  Nie wiadomo, co z poprzednim kierownictwem, ale wiadomo, że jeden z niedawnych wiceszefów Witaszek współpracuje z Samoobroną, więc być może z jakąś grupą wstąpi.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  marecki 384 lepiej na Koalicję obywatelską niż na komunę.

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  Ogólnie to Zmianę założyli uciekinierzy z SO i dysydenci od Korwina. To co się dziwicie, że jakieś PCh lawiruje między PiS, KORWiN, PO i SLD :)

 • pawmak

  W kwestii skrótów: Wiem, że SO się nazywało Samoobronę, ale nie piszmy tak, bo SO to Samoobrona Odrodzenie.

  W kwestii merytorycznej: Nie wiem, czy w Zmianie są jacyś byli korwiniści (Rękas startował z listy, ale on też był w Samoobronie). Natomiast akurat oba te środowiska łączy prorosyjskość, antyunijność, antyplatformerskość, antypisowskość i ogólnie antysystemowość, więc gdzie tu PO (zwłaszcza), PiS i SLD...?

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Podpisać mogę każdemu plantonowi jeśli da się w necie zapraszam.

 • marecki384

  Ja chciałbym by znalazła się jakaś partia która
  - Opodatkowała by kościół
  - Wyprowadziła lekcje religii ze szkół
  -Wypowiedziała konkordT
  - Przywróciła gimnazja
  - Wprowadziła naukę od 6 roku zycia
  -Skonfiskuje majątek koscielny
  -Zrówna prawa kościelne z prawami obywateli

 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  Wykreślona z ewidencji została partia "Forum samorządowe" - EwP 73

 • karmon90

  Nowacka w KO?

  m.newsweek.pl/polska/polityka/barbara-nowacka-z-inicjatywa-polska-dolacza-do-po-i-nowoczesnej,artykuly,432184,1.html

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Ciekawy czy elektora antysystemu poprze bezpartyjnych samorządowców

 • marecki384

  Na wikipedii zauważyłem że jest jakaś nowa partia Kocham Polskę

 • pawmak

  Tak, dlatego Biedroń nie może założyć partii o tak komicznej nazwie. Jutro ma ogłosić tworzenie czegoś. Ciekawe, że bierze się za to jeszcze przed tymi wyborami. Powinni się do niego przyłączyć buntownicy z IP, którzy nie chcą iść w KO, jeśli IP w niej pójdzie. Partia Razem powinna iść razem z nimi, bo SLD raczej nie będzie brać w tym udziału.

  Jeszcze jest nowa partia lokalna, Inicjatywa Obywatelska. Która kiedyś robiła akcję... "Stop partiom w samorządach".
  www.inicjatywa-obywatelska.eu/aktualnosci/show/aktualnosc/23

  SD poparło w Warszawie Rozenka. Trochę dziwne, bo prędzej mogliby Wojciechowicza (jak ich główny sojusznik UED), Trzaskowskiego (bo też ma podobne do nich poglądy i wystawia go "zjednoczona opozycja", o którą jedni z pierwszych apelowali), czy Guziała (którego popierali 4 lata temu - i Guział od RSS się dystansuje, zresztą nie wiadomo, czy nie odszedł z tej partii, skoro założył KWW Bezpartyjni Piotra Guziała...), a może nawet Śpiewaka czy Glusman (bo to też środowiska bliskich im ruchów miejskich).

  UED ma tworzyć partię z Petru, ale to Petru nie powinien zbierać podpisów na LS. Pod nową partię szykuje się już grunt na Mazowszu - z byłych działaczy PO popierających Wojciechowicza (jak Jacek Kozłowski czy Lech Jaworski). Choć sam Petru pewnie popiera Trzaskowskiego - wszak sam ogłosił jego poparcie przez Nowoczesną (co przysporzyło mu przeciwników w partii) :P

  PS. Kościoły są opodatkowane, tyle że mniej.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Jeśli razem poprze biedronienia jak sugerujesz to nie przekroczą progu.

 • pawmak

  Kiedy i w jakim sensie poprze?

  A dzisiaj to jednak Biedroń nic nie ogłosił tak naprawdę - de facto to co wczoraj, tylko że w lutym ogłosi.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Wspólne listy razem z biedroniem osłabią biedronia.

 • pawmak

  Chyba akurat nie - elektorat ten sam.

  Zauważyłem, że za Biedroniem na konfie była Prokop-Paczkowska, czyli jedna z liderek TR. TR to by mógł się po prostu przerejestrować na partię Biedronia, skoro Palikot nie chce działać. Tyle że JP uważa, że się powinno wstępować do PO, więc może nie chcieć oddać partii Biedroniowi. W dodatku raz się wygłupił z nagraniem, że się na nim zawiódł.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Pawmak dzięki za otuchę już się bałem ze biedroń rozbije KO w puch w wyborach np biedroń 30 ko 5. Zwłaszcza że gadam z trolem biedronia. Druga sprawa da się z tobą pogadać na fb.

 • pawmak

  Wyniki prędzej będą odwrotne, enigmatyczne lewactwo nie ma szans na 30%... Elektorat oczywiście będzie szerszy niż Partii Razem (bo ludzie wiedzą, że ta ma małe szanse, a Biedroń uchodzi za mającego duże), ale kilkanaście procent to maksymalnie. Choć potencjał na pewno większy niż Petru, którego samodzielnych szans na przekroczenie progu nie widać. Ciekawa sprawa, jak ruch Biedronia wpłynie na SLD i jego poparcie.
  Na fb tak coś nie mam czasu za bardzo.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Szkoda na fb jest tyle grup politycznych

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Paw mak co sądzisz o tym by zagospodarować 12 procent niepiosowskiej prawicy bo tyle jest w sondażu oko pres ludzi prawicowych nie popierających pis i kto mógł by to zrobić.

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  Sondaż wśród niepisowskich wyborców prawicy koalicja obywatelska 23 procent

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  PSL i wolność około 20/23. Kukiz 17

 • Gość: [Banach] *.centertel.pl

  13 niezdecydowani biedron 3 procent inna partia 3 procent.

 • marecki384

  Ja się boję cudu nad urną czytaj PIS może coś zmajstrować.
  Brakuje mi Palikota.
  Ja w wyborach zagłosuję na 90% na Koalicję Obywatelską

 • pawmak

  To nie, ale już w ordynacji namajstrował.
  A Palikot jednak nie krytykuje Biedronia, tylko mu kibicuje i uważa, że ma szanse - więc faktycznie mógłby mu formalnie odstąpić TR - posiadający nadal subwencję (oczywiście przyjąłby on nową nazwę). Tymczasem okazało się, że partia Kocham Polskę jest jeśli nie związana z Biedroniem, to gorąco go popiera. To profil jednej z jej liderek: twitter.com/mgotlibowska
  Partia została zarejestrowana już jakiś czas temu, a pamiętajmy, że niedawno Biedroń zarzekał się, że na pewno jego ruch nie będzie się tak nazywał. Nie wiadomo więc, po co powstała taka partia.

  @ Banach
  Masz link do tego sondażu? Te wyniki, co podałeś, to spośród tych 12%?

 • pawmak

  A Scheuring-Wielgus z LS poparła w Warszawie Wojciechowicza, więc to 3-osobowe koło nawet w tej sprawie nie ma wspólnego zdania. Choć może to jakaś strategia (ale wątpię :P) - z jednej strony Petru chcący zjednoczonej opozycji ze wspólnym kandydatem, a z drugiej JSW sygnalizująca akces petrystów do środowiska (z udziałem UED) na poczet przyszłej współpracy w ramach nowej partii.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  To nie tyle osobny sondaż co moje amatorskie wyliczenia z oka pres jednak to pokazuje że przy ko jest 400/450 tysięcy wyborców prawicowych.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Przy wysokiej frekwencji a ludzi o poglądac prawicowych jest z 7 milionów 6% z milionów 420 tysięcy konserwatystów popiera po w tej liczbie ujazdowski giedrych staniszkis hall chyba kowal.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Uzupełnie że chodzi mi o ludzi o poglądach prawicowych a nie centro prawicowych tam KO przebija pis.

 • pawmak

  Ciężko tak wyliczać. Jest taki sondaż do PE, gdzie PO i Nowoczesna startujące bez PSL mają 30%, a z PSL... 29. Mimo, że PSL osobno ma 6. /a PiS w obu przypadkach 41/

  Petru jednak rozważa poparcie Wojciechowicza w I turze. Chociaż popierając Trzaskowskiego, wyszedł przed szereg .N, a niedawno tak ubolewał, że są różni kandydaci opozycji w dużych miastach (nawet w Gdańsku opowiedział się za wycofaniem J. Wałęsy i poparciem Adamowicza - jako członek chyba jedynej 'siły' ogólnopolskiej).

 • pawmak

  Chociaż w tym sondażu wyniki w pierwszym przypadku sumują się do 100%, a w drugim do 92 (nie wiem, czemu), więc to też nie jest tak do końca.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Wyborcy psl jak zobaczą nowoczesną pójdą na kukiza lub na nikogo. A sondaże są na małej próbie z ogromnym marinesem błedu.

 • pawmak

  Mogą też pójść na PiS. W samorządowych na 100% dobrze, że PSL startuje samo, ale wychodzi na to, że w europejskich też tak może być. Ale pod warunkiem gwarancji, że zdobędzie mandaty - jeśli nie, to powinno iść w KO. Ale przy wecie ordynacji gwarancja raczej jest.

  Nie wiem, jak liczna była ta akurat próba, ale to akurat nie ma specjalnie znaczenia. Wszystko zależy od wiarygodności pracowni. To jest w każdym razie IBRiS-u. Aha - ten pierwszy wariant uwzględnia "KP" (czyli pewnie chodzi o partię Biedronia). W tym drugim być może ją zjedzono w tweecie i to ona może mieć te brakujące 8% (w tym pierwszym ma 5).

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Mogą na pis ale chyba więcej z nich na kukiz 15 lub coś nowego. A psl niech zrobi taką kampanie by zabrać głosu pisu czyli zwykłych ludzi a nie elit.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Biedroń może mieć 8 ale zabierze głosy bardziej sld niż KO

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Czy nowacka pomoze KO ?

 • pawmak

  Niewykluczone, że wręcz zaszkodzi.

 • mlodylew

  Może pomóc, zawsze to jakieś kilka głosów dodanych. Niezbyt dużo, ale za to legitymizuje Koalicje Obywatelską jako bardziej "obywatelską". Zawsze lepiej to wygląda z Inicjatywą Polska niż sama Po i Nowoczesna. Po za tym warto mieć kwiatek do kożucha, a to jest główna funkcja Inicjatywy w tej koalicji.

 • pawmak

  No to właśnie taki kwiatek, co odstrasza osoby o antylewicowych poglądach (które mogą w jakiejś części nawet przejść na PiS), oszukane przez deklarującego konserwatywną kotwicę Schetynę. Lewaczka krzycząca za prawem do aborcji, brr. Ciekawe, co na to LPR, skłonna popierać PO ku odsunięciu PiS. Kto wie, czy to więcej głosów nie zabierze niż doda.

 • mlodylew

  Doda, część osób jest nastawiona mocno AntyPiS i doktryna Antypisizmu może dać powyżej 30 procent w wyborach.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Jako prawicowy wyborca po głosu nie stracą ale Nowacka mnie drażni.

 • pawmak

  IP ma elektorat żaden, a koalicja z założenia centrowa/centroprawicowa z lewackimi hasłami to się jednak gryzie. SLD to ma przynajmniej elektorat - choć on cały by na KO nie zagłosował, a i od KO antykomunistów część też by mogła odpłynąć. A IP zbyt niewiele znaczy na lewicy (gdzie jest i SLD, i Biedroń, i Partia Razem), żeby dla lewicowego wyborcy akurat KO miała od tego stać się atrakcyjna...

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Jestem antykomunistą ale sld od ko mnie nie odstraszy tylko troche niesmaku i nic.

 • Gość: [Banach] *.net.intersiec.net.pl

  Jestem antykomunistą ale sld mnie nie odstraszy od ko tylko trochę wykrzywi twarz i nic po za tym

Dodaj komentarz

© Karuzela
polityczna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci