Menu

Karuzela
polityczna

Podsumowanie marca

pawmak

Pora na podsumowanie polityczne kolejnego miesiąca, czyli marca.

Partią miesiąca ponownie została:

Platforma Obywatelska

Przez cały czas potrafi dyskontować potknięcia PiS, co skutkuje wyraźnymi wzrostami sondażowymi.

Antypartia miesiąca to także ponownie:

Prawo i Sprawiedliwość

O ustawie o IPN słuch powoli zaginął, natomiast inne kwestie (przede wszystkim premiowo-nagrodowe) spowodowały ogromne spadki sondażowe. Także totalną porażką okazał się bubel w postaci ustawy degradacyjnej, ostro skrytykowanej przez popieranego przez (choć już nie całe) PiS prezydenta Dudę.

Podsumowanie zmian:

PiS opuścił poseł Piotr Babiarz. W ramach klubu PiS, z Porozumienia odszedł wiceprezes tej partii Marek Zagórski (już w kwietniu został członkiem PiS). Wyszło też na jaw członkostwo w UPR posła klubu Kukiz'15 Jakuba Kuleszy. Reprezentujący PiS Zdzisław Krasnodębski został wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowanym przestał być Janusz Korwin-Mikke z Wolności, a zwolniony przez niego mandat objął Dobromir Sośnierz (także działacz tej partii).

Aneks do podsumowania zmian w styczniu i lutym:

W lutym oprócz Ruchu 11 Listopada zarejestrowano ponownie Ruch Narodowy, a także partię o nazwie "Regionalna. Mniejszość z Większością", czyli partyjną formę Mniejszości Niemieckiej. Jej posłem i liderem jest Ryszard Galla. Ponadto nowym wiceprezesem Normalnego Kraju został Marek Giedosz, a na funkcji sekretarza generalnego tej partii Tomasz Białek zastąpił Krystiana Mokwę. W związku z rejestracją zmienionego w sierpniu 2016 statutu Partii Kobiet, która wówczas stała się Inicjatywą Feministyczną, można założyć, że dotychczasowe wiceprzewodniczące Katarzyna Kądziela i Iwona Piątek dołączyły do Elżbiety Jachlewskiej, wraz z którą tworzą radę liderską partii. W styczniu zaś zarejestrowano partię II Rzeczpospolita Polska, do czego doszło w wyniku przerejestrowania Polskiego Porozumienia Przedsiębiorczości i Pracy. PPPiP kierował Jan Szczepankiewicz (jednocześnie szef EWO-PP), wiceprezesem był Marek Kramarski, sekretarzem generalnym Rafał Olszowski, a skarbnikiem Janusz Surma. Spośród członków zarządu PPPiP jedynym, który znalazł się w radzie naczelnej (jego odpowiedniku) II RP, jest Kramarski, który zachował funkcję wiceprezesa. Prezesem II RP jest Jan Zbigniew Potocki, wiceprezesem (oprócz M. Kramarskiego) Stanisław Rogoziński, sekretarzem generalnym Beata Koźlik, a skarbnikiem Andrzej Wojciech Ożarek.

Komentarze (18)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  Partia Dzielny Tata jak się okazuje została już wyrejestrowana w styczniu 2017r. (zapewne z powodu niezłożenia sprawozdania za rok 2015), jednak informacja o jej wykreśleniu pojawiła się dopiero wczoraj.

 • pawmak

  Na to wygląda, usunąłem więc z wpisu. Czyli II RP zarejestrowano w rocznicę wykreślenia DT :)

 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  Z rankingu partii 2017 tez w sumie można usunąć

 • pawmak

  Zrobione, to DT wykreślono tego dnia co Republikanów RP.

 • marecki384

  Jak ja mam dosyć tego PIS !!
  Nie cierpie ich jak Gargamel Smerfów.
  Brakuje mi silnej partii liberalnej oraz antyklerykalnej.

 • pawmak

  Masz Nowoczesną, nic silniejszego w tę stronę nie powstanie.

 • marecki384

  Wolałbym by PO była liberalna.
  KLD kiedyś było liberalne

 • abizabi

  Marecki384 W rosnącym ostatnio w sondażach SLD jest silna frakcja antyklerykalna, choć partyjna wierchuszka konwertowała się na katolicyzm prze euroreferendum :-)

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  Teoretycznie jakiś potencjał na nowego Palikota to IPL, ale nie pod wodzą Barbary co by tu jeszcze spartolić Nowackiej. SLD chwilę pobryluje w sondażach, ale nie sądzę, że to trwały efekt, elektorat postępowo-liberalny do .N wróci, a ta będzie musiała się do wyborców dostosować (żegnaj partio OFE).

 • marecki384

  Abizabi pamiętam :) A potem wróciła sprawa aborcji.
  Kościelni się wnerwili że SLD zrobiło z nich murzyna (Murzyn zrobił swoje murzyn może odejść )

 • karmon90

  Nowym Palikotem może być Inicjatywa Polska i moim zdaniem pod przywództwem Nowackiej, która jest lubiana. Dziwi mnie jedynie, że nie ma za bardzo planów budowy partii, czy mocniejszego zaangażowania się w politykę bo moim zdaniem potencjał ma.
  Ewentualnie drugim Palikotem i to lepszym i skuteczniejszym od Nowackiej może być Biedroń.

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  @karmon
  Nowacka se może być lubiana, ale lider z niej kiepski. Kobita w momencie, gdy w sejmie głosowano nad jej projektem poleciała na Bali się poopalać. A nie jest to jej pierwszy tego typu numer. Ona może być charyzmatyczną mówczynią wiecową, ale nie widać zacięcia do ciężkiej roboty, która się z tym wiąże.

 • Gość: [mlodylew] *.dynamic.mm.pl

  Nowacka najprawdopodobniej chce do maksimum wykorzystać efekt świeżości. Czyli najprawdopodobniej na kilka miesięcy przed wyborami do europarlamentu założy partie, lub jej stowarzyszenie ogłosi ogólnopolski start i dopiero wtedy zacznie jednoczyć centrolewice. Przy niskiej frekwencji wyniki wyborów będą lekko zakrzywiały obraz ( tj. na wybory pójdzie żelazny elektorat). Przy napompowanym sztucznie poparciu może znowu odgrywać rolę mesjasza lewicy, a media lubią ją promować.

 • red.grzeg

  Słabo widzę to jednoczenie przez Nowacką. Bez solidnych struktur nie będzie atrakcyjna ani dla Razem ani dla SLD ani dla Biedronia. Więc co, zjednoczy się z Zielonymi? Przecież to bez żadnych perspektyw, zresztą Zieloni też będą mieli bardziej atrakcyjnych partnerów.

  Nowacka ma bardzo uprzywilejowaną pozycję ale nie wykonuje odpowiedniej pracy żeby stać się samodzielnym politykiem.

 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  Przerejestrowano Partię Kobiet na Inicjatywę Feministyczną w lutym tego roku.

 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  W wykazie zarejestrowanych partii pojawił się Ruch Narodowy RP pod numerem EwP 371.

 • pawmak

  No to RN pod tą pełną nazwą, 28 lutego go ponownie zarejestrowano.

  Palikot to uważa, że Biedroń i Nowacka powinni do PO wstąpić, więc nawet jego zdaniem nawet takie lewactwo by się tam zmieściło (chociaż to absurd, mimo że on sam był w obu środowiskach).

  Z ciekawostek to PiS przegoniło już Platformę w liczbie członków i ma o tysiąc więcej.
  A trzej najpoważniejsi kandydaci na prezydenta Białegostoku byli związani z PO - oprócz T. Truskolaskiego i Żalka wystartuje były senator T. Arłukowicz, były szef białostockiej PO, który startuje z ramienia Kukiza'15. Być może wystartuje tam też Andruszkiewicz - ale PiS go nie poprze, więc może dlatego się wkurzył i odszedł z Endecji, chcąc tworzyć coś nowego... Jako prezes Endecji zastąpił go Chruszcz. A WiS wystartuje z list PiS do sejmików, przynajmniej na Podlasiu (o czym sam AA informował).

  Po 4 tygodniach nowy sondaż Kantara:
  300polityka.pl/live/2018/04/27/kantar-mb-dla-tvn-po-i-pis-rosna-kukiz-traci/
  PiS się trochę odbija (po totalnym tąpnięciu), ale Platformie dalej rośnie. A Kukiz'15 stracił... połowę poparcia. Wolność natomiast nadal dobry wynik.

 • pawmak

  A propos Palikota jeszcze, to co ciekawe, TR ma aktualnie ok. 5660 członków...
  imgur.com/eqEdntH
  Martwa partia, to może mieć i tyle samych martwych dusz :P Tylko słowo "działaczy" trochę nie na miejscu.

Dodaj komentarz

© Karuzela
polityczna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci