Menu

Karuzela
polityczna

Po-luto-wanie

pawmak

Podsumujmy wreszcie politycznie luty. Dodajmy, że nie zawsze udaje się uczynić podsumowanie szybko, w związku z czym mogło dojść do takiego poślizgu.

Partią miesiąca zostaje:

Platforma Obywatelska

Potrafiła wykorzystać fatalną politykę PiS (m.in. w sprawie nowelizacji ustawy o IPN), co zaowocowało sondażowymi wzrostami. Nieźle wypadła rada krajowa tej partii, z "odkurzonymi" politykami i dobrym przemówieniem przewodniczącego Grzegorza Schetyny. Padło nawet odwołanie do "nowoczesnego konserwatyzmu". Na ile wiarygodne, to inna sprawa, ale w przekazie słuszne. Trójka wyrzuconych w styczniu posłów nie została wprawdzie przywrócona w prawach członka partii, jednak nadal pozostaje w klubie parlamentarnym. Partia coraz bardziej podporządkowuje sobie też Nowoczesną w ramach sojuszu wyborczego.

Antypartia miesiąca to:

Prawo i Sprawiedliwość

Partia kompletnie się pogubiła w sprawach zagranicznych i zaczęła brnąć ustami premiera w fatalną drogę, w związku z ww. nowelizacją. Ryszard Czarnecki ponadto został jako pierwszy w historii pozbawiony funkcji wiceszefa Europarlamentu. Wyszły też na jaw informacje o bulwersujących nagrodach dla ministrów, a poparcie sondażowe generalnie poszło w dół.

Podsumowanie zmian:

W Sejmie klub PSL i koło UED połączyły się we wspólny klub PSL-UED. Z klubu Kukiz'15 odszedł Jacek Wilk (Wolność). Na jaw wyszło, że do UPR należy posłanka tego klubu Elżbieta Zielińska (wg statutu, wraz z posłem Jakubem Kuleszą powinni być jednak on w partii od 2017 roku). Senatorem niezrzeszonym został zawieszony w prawach członka PiS Waldemar Bonkowski. Eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. II wiceprezesem UPR została Elżbieta Zielińska. Zarejestrowana została partia Ruch 11 Listopada, której prezesem został Marian Kowalski, a Paweł Chojecki i chyba Andrzej Turczyn wiceprezesami.

 

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • abizabi

  Przy wszystkich wadach PiS to naprawdę smutne, że wściekłe ataki wywołała ustawa wymierzona w oczywiste historyczne kłamstwa (przypominam, że ustawę poparły też PO i .N zanim zwietrzyły okazję do ataku). Wszyscy najwyraźniej przywykli do Polski, która przepraszającej, że żyje.

 • pawmak

  Nie wiem, czy dokładnie wiemy, co i na ile jest oczywiste (reagujący ostro Amerykanie chyba się tak w kłamstwach jako państwo nie specjalizują), ale rządzący bardzo głupio to wszystko rozegrali. Wszak nawet ile życzliwych im osób ma do nich o to pretensje. Idea być może słuszna, wykonanie dno dna.

 • Gość: [kmat] *.nstream.pl

  Ustawa jest przede wszystkim bzdurna, bo nijak nie definiuje, kto jest poszkodowanym (naród polski definicji prawnej za bardzo nie ma), czyli zamiast litery mamy ducha (spirytus) prawa, a co jest duchem prawa to już tylko władzuchna wie. Zerowe są też szanse na egzekucję ustawy poza granicami Polski (okej, możliwe wyjątki w postaci Czeczenii, Iranu, Państwa Islamskiego..). To nie jest tak że spieprzono wprowadzenie słusznej ustawy, tylko spieprzono wprowadzenie głupiej ustawy.

 • pawmak

  Tak, z tym że co innego idea, a co innego ustawa. Głupio napisana, głupio forsowana i głupio tłumaczona, a skutki opłakane. Nic zaskakującego zresztą.

 • Gość: [kmat] *.nstream.pl

  Po prawdzie opcja, że to po prostu skutek ogólnego zidiocenia miłościwie nam panujących, jest i tak jedną z korzystniejszych. Bo parę faktów jest zastanawiających - MS miało zawczasu sygnały, że ich poprawki się nie spodobają, Morawiecki stoi na pierwszej linii strzału, Ziobro i Morawiecki są skonfliktowani. A teraz ino dodać dwa do dwóch..

 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  Możesz zaktualizować wykaz zarejestrowanych partii poprzez wykreślenie z niego partii "Dzielny Tata" (EwP 339)

 • pawmak

  Zrobiłem właśnie, ponadto przerejestrowano PPPiP na II Rzeczpospolitą Polską (samozwańczego prezydenta II RP Jana Zbigniewa Potockiego).
  Ruch 11 Listopada od jakiegoś czasu jest zarejestrowany, ale nie wiadomo, pod jakim numerem.

© Karuzela
polityczna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci