Menu

Karuzela
polityczna

Ranking partii 2017

pawmak

Pora na kolejną próbę sporządzenia rankingu polskich partii politycznych, za koniec 2017 roku. Przypomnijmy rankingi z poprzednich lat: 2014, 2015, 2016. W nich częściowo znajdują się (te nadal aktualne) uzasadnienia i opisy do poszczególnych partii, gdyż, czego wymaga konsekwencja, są one bazą do obecnego rankingu.

1. (BZ) Prawo i Sprawiedliwość

Nadal oczywiście bez zmian. Pomimo coraz większej szkodliwości działań tej partii, ustabilizowała ona pozycję lidera sondaży (prawdopodobnie słabością i nienajlepiej obraną linią ideową tych partii opozycyjnych, które mogłyby jej zagrozić). Na rozłam w ciągu najbliższego roku się nie zanosi, jednak sondaże pomału zaczną spadać. Punktem zwrotnym powinny być wybory samorządowe, po których województwa, w jakich PiS będzie rządzić, policzyć będzie można na palcach jednej ręki, co stworzy silne wrażenie spadku popularności tej formacji.

2. (BZ) Platforma Obywatelska

Z jednej strony partia pozbyła się konkurencji ze strony Nowoczesnej, jeśli chodzi o pozycję lidera partii opozycyjnych, ale z drugiej strony, pomimo obiecującego początku roku, przestała na dłuższy czas zagrażać w sondażach PiS. Można zaryzykować więc stwierdzenie, że mniej więcej tyle zyskała w sondażach kosztem Nowoczesnej, co straciła na rzecz PiS. Tymczasem wzmacniając lewe skrzydło, zdaje się konsekwentnie brnąć nadal w tym kierunku... Oczywiście PiS może przegrać jedynie z PO, której współpraca z Nowoczesną pozwoli na względny sukces w wyborach samorządowych, jednak gdyby nie liczne błędy (za które nie można obciążać jedynie Grzegorza Schetyny, gdyż pod przywództwem Ewy Kopacz byłoby jeszcze gorzej), sięgnięcie po władzę byłoby łatwiejsze. Partii bez dwóch zdań brakuje na czele Donalda Tuska albo... Jana Rokity. A choćby i Bronisława Komorowskiego.

3. (BZ) Nowoczesna

Partia jest w nieporównanie gorszej sytuacji niż rok i dwa lata temu (i na dużą poprawę nie ma szans), jednak nadal wystarcza to na 3. miejsce. Nie może już jednak uczynić nic sensowniejszego, jak walczyć o jak najwięcej dla siebie w sojuszu z PO, której dla dobra Polski i pewnie siebie, będzie musiała się już teraz generalnie podporządkowywać.

4. (BZ) Polskie Stronnictwo Ludowe

Bez zasadniczych zmian. Z jednej strony traci pojedynczych działaczy, acz ważnych szczebli, na rzecz obozu rządzącego, jednak z drugiej strony praktycznie nie popełnia błędów i tworzy coraz lepszy wizerunek. Co tu dużo mówić, jedyne parlamentarne ugrupowanie trzeźwo chodzące po ziemi. Mimo to wciąż nie potrafi przebić szklanego sufitu w sondażach, choć jest on zamontowany na poziomie nie większym niż kilka procent, jednak solidna praca powinna dać efekty, choćby w wyborach samorządowych.

5. (N/BZ) Porozumienie

Czyli de iure do niedawna Polska Razem. Formacja Jarosława Gowina najbardziej urosła w siłę w ciągu ostatniego roku, czego wyrazem było jej przekształcenie. W liczbie polskich parlamentarzystów nawet przebiła PSL. I pewnie jest to perspektywiczna partia, jednak w tym momencie nadal nie zanosi się, aby przestała być wasalna wobec PiS i była choćby notowana w sondażach. Ugrupowanie to jest bowiem ewidentnie bardziej sprytne niż ideowe.

6. (BZ) Solidarna Polska

Partia trochę bardziej dawała znać o swoim istnieniu (jakiejś odrębności od PiS), jednak nic poza tym, w siłę nie urosła.

7. (BZ) Sojusz Lewicy Demokratycznej

Praktycznie tak jak i rok temu. Jednak im dłużej po wypadnięciu z parlamentu (zwłaszcza tak wysłużonej partii) taki stan się utrzymuje, tym bardziej można mówić o sukcesie linii działania partii.

8. (BZ) Wolność

Partia sukcesywnie słabnąca, jednak udało jej się pozyskać znanego i nawet niekontrowersyjnego posła. Ciągle jej siłą są dwaj europosłowie, w tym charyzmatyczny lider. Regularnie jest też notowana (i tyle dobrego można na ten temat powiedzieć) w sondażach.

9. (BZ) Partia Razem

I miejsce, i sytuacja partii, bez specjalnych zmian - choć zaczęło już dochodzić do pierwszych odejść (nawet na wysokim szczeblu) i nie da się ukryć tarć, jednak pozycja sondażowa właściwie już ewidentnie lepsza niż Wolności (choć minimalnie).

10. (BZ) Unia Europejskich Demokratów

Nie była jeszcze notowana w żadnym sondażu i w ogóle się mało stara PRowo (pomimo posiadania speców od kampanii), ale też nie można powiedzieć, żeby słabła. W pewnych momentach jest jakoś tam widoczna. Jej potencjał i ambicje powinna zweryfikować liczba kandydatów, których na poszczególnych szczeblach wystawią w wyborach.

11. (+4) Wolni i Solidarni

Pierwsza dziesiątka bez żadnych zmian, jednak już na początku drugiej mamy pierwszy awans. WiS podwoił swój stan posiadania w Sejmie. Nie znaczy to, że przestał być wydmuszką, jednak rośnięcie reprezentacji w siłę na tym szczeblu ma swoją wagę. Kuriozalna jest jednak co parę miesięcy ponawiana retoryka liderów o... planach budowy (czy wręcz powołania) partii. Choć od 2016 roku jest ona już zarejestrowana.

12. (-1) Prawica Rzeczypospolitej

W sondażach notowana rzadko i z poparciem zerowym lub niemal zerowym. Samodzielny potencjał żaden. Mimo coraz większego (chyba) odcinania się od PiS, niezbyt zauważalna i wzmacniania się jej nie widać. Choć jej przedstawiciele dość regularnie występują w mediach.

13. (BZ) Unia Pracy

Stabilna i nawet dość ambitna partia, starająca się. Coraz wyraźniejszy numer 3 na lewicy. Choć w mediach (przynajmniej ogólnopolskich, bo lokalnie chyba wygląda to lepiej) nie bardzo zauważalna.

14. (-2) Kongres Nowej Prawicy

Nadal ma dwóch europosłów i siłą rozpędu zdarza się, że jest jeszcze notowany w jakimś sondażu (z efektem podobnym do Prawicy Rzeczypospolitej, a jeśli się zdarza, że lepszym, to zapewne ze względu na to, że część ludzi nadal myśli, że to partia Korwin-Mikkego), jednak straciła jedynego posła i w ogóle się nie wzmacnia.

15. (+1) Partia Zieloni

Jak rok temu.

16. (+1) Stronnictwo Demokratyczne

Też bez specjalnych zmian. Dbają o swoją tożsamość, ze sporą życzliwością ze strony wszystkich byłych prezydentów.

17. (+4) Unia Polityki Realnej

Podobnie jak WiS, podwoili swój stan posiadania w Sejmie (pozyskując znanego posła). Naturalna byłaby jej reintegracja z KNP (najlepiej pod tradycyjnym szyldem UPR), ale może jeszcze nie na to czas.

18. (+2) Samoobrona

Działalność prowadzona konsekwentnie, stabilnie.

19. (+3) Narodowe Odrodzenie Polski

Podobnie (niezależnie od interpretacji tego stwierdzenia).

20. (+3) Liga Polskich Rodzin

Jw.

21. (-3) Twój Ruch

Tak mały spadek jeszcze siłą rozpędu i dzięki dużej aktywności w mediach społecznościowych. Nawet co pewien czas zdarzy się, że jest notowana w jakimś sondażu. W realu jednak partia coraz bardziej zamiera. Kilka miesięcy temu odeszła z niej popularna współprzewodnicząca, której zresztą do tej pory nie zastąpiono. A drugi ze współprzewodniczących niedawno zaapelował o wstępowanie do PO, a ostatnio ogłosił, cokolwiek to znaczy, całkowite odejście z polityki... Być może ugrupowanie się więc wreszcie rozwiąże.

22. (+3) Ruch Sprawiedliwości Społecznej

Strona nadal nie działa, ale społecznościowo też dają o sobie znać. Aktywna partia ze znanym liderem. Pozyskała też innego znanego działacza.

23. (+9) Inicjatywa Feministyczna

Działalność całkiem aktywna, strona solidna - wyszły z letargu Partii Kobiet.

24. (-5) Biało-Czerwoni

Tak mały spadek też siłą rozpędu, trochę też dzięki senatorowi Napieralskiemu (bo przynajmniej nic nie wiadomo, żeby odszedł z partii - tak jak uczynił to jedyny już w tym momencie jej reprezentant w mediach Andrzej Rozenek, wracając do krytykowanego przez siebie SLD). Po tym fakcie aktywność internetowa partii już zupełnie zerowa.

25. (+3) Socjaldemokracja Polska

Fakt, że na stronie najczęściej zamieszczają wypowiedzi senatora Borowskiego, który jak twierdzi, nie należy już do tej partii, jednak o jakiejś aktywności partii też są informacje. Tylko... czy po 8 latach nie pora zrobić jakiś kongres i wybory przewodniczącego?

26. (+3) Polska Partia Socjalistyczna

Jakąś działalność widać, strona solidna. Podobnie jak SD, dbają o tradycję.

27. (+3) Krajowa Partia Emerytów i Rencistów

Aktywność nieznana w tym roku, ale nie zamarli.

28. (-1) Demokracja Bezpośrednia

Sztandaru nie zwinęli, niby dają oznaki życia, ale marazm ewidentny.

29. (+2) Stronnictwo „Piast”

Jw.

30. (+4) Liga Obrony Suwerenności

Aktywność widoczna, nawet logo zmienili, strona solidna.

31. (+4) Wolność i Równość

Działalność aktywna cały czas i wynikająca ze strony, choć struktury pewnie niewielkie.

32. (+5) Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” RP

W sumie jw.

33. (BZ) Polska Patriotyczna

Aktywność w tej chwili nieznana, ale jeśli nie zakończyli działalności (o czym nic nie wiadomo), to tutaj, bo jednak wystawiali listy do sejmików.

34. (+2) Ruch Katolicko-Narodowy

Ma senatora i niby działa. Być może czeka na Macierewicza...

35. (+3) Polska Lewica

Jak poprzednio.

36. (+3) Związek Słowiański

Jakaś aktywność jest, ale nie za duża.

37. (+4) Polska Partia Piratów

W sumie jak poprzednio.

38. (+5) Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka

Skopiuję z NOP: Podobnie (niezależnie od interpretacji tego stwierdzenia).

39. (+6) Stronnictwo Pracy

Trzeba przyznać, że zwiększyli aktywność.

40. (P/+13) Liga Narodowa

Powrót jako LN, natomiast awans jako Tak dla Polski. LN została w 2014 wyrejestrowana (jeszcze jako Ruch Ludowo-Narodowy), natomiast po połączeniu z TdP w 2017 znalazła się w ewidencji partii politycznych poprzez przerejestrowanie tego ugrupowania. Można powiedzieć, że jest silniejsza niż trzy lata temu o działaczy TdP, chociaż zbyt widocznej aktywności nie przejawia.

41. (+8) Normalny Kraj / Partia Wolności

Widać aktywność NK, chyba nadal rozwija się partia.

42. (+6) Samoobrona Odrodzenie

Chyba powrócił do nich Sławomir Izdebski, więc jakieś nadzieje na pokazanie się mogą być.

43. (+3) Polskie Stronnictwo Demokratyczne

Niezbyt widać aktywność ostatnio.

44. (+6) Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów

Cały czas jakoś tam się starają.

45. (+9) Stronnictwo Narodowe

Jedynie ta formacja pozostała Leszkowi Bublowi, po wyrejestrowaniu Polskiej Partii Narodowej. Jak wynika z jej fejsowego profilu, wzięła się do pracy.

46. (+6) Komunistyczna Partia Polski

Przynajmniej widać u niej konsekwentną aktywność.

47. (+22) Obywatelska Rzeczpospolita Polska

W tym roku została... wyrejestrowana, jednak zarejestrowano ją ponownie (co chyba do tej pory nie udało się nawet Ruchowi Narodowemu) i okazało się po stronie, że jest całkiem ambitna i dość konkretnie zakłada struktury (także zagraniczne). Tyle że jest stuprocentowo "nołnejmiczna". Prawdopodobnie jej trzonem jest środowisko Włodzimierza Zydorczaka, który zgłosił chęć kandydowania na prezydenta w 2015 roku - choć tym razem mieni się nową partią.

48. (-1) Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej

Rzadkie to w tegorocznym rankingu zjawisko, spadek w tych jego rejonach, jednak najwyraźniej partyjne dziecko Lecha Wałęsy postanowiło powrócić do braku aktywności i letargu, w którym było przez wiele lat, przed 2015 rokiem.

Dalsze miejsca konsekwentnie w odniesieniu do poprzedniego rankingu, gdyż chyba trudno w tych partiach dostrzec coś specjalnie wymagającego ruchów.

49. (+6) Unia Polskich Ugrupowań Monarchistycznych

50. (+9) Wspólnota

51. (+10) Przedsiębiorcza Rzeczypospolita Polska

52. (+10) Organizacja Narodu Polskiego – Liga Polska

53. (+10) Konfederacja Polski Niepodległej

54. (+10) Porozumienie Polskie

55. (+10) Europa Wolnych Ojczyzn – Partia Polska / Polskie Porozumienie Przedsiębiorczości i Pracy

56. (+10) Polska Wspólnota Narodowa

57. (+11) Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin

58. (+12) Obrona Narodu Polskiego

59. (+12) Przymierze Ludowo-Narodowe

60. (+12) Stronnictwo Narodowe im. Dmowskiego Romana

61. (+12) Lepsza Polska

62. (+13) Stronnictwo Patriotyczne Polski i Polonii

63. (+14) Stronnictwo Polska Racja Stanu

64. (+15) Polski Ruch Monarchistyczny

65. (+15) Godne Życie

66. (+15) Forum Samorządowe

67. (+15) Partia Rozwoju

W porównaniu z zeszłorocznym rankingiem nie pojawiła się żadna nowa partia (nie licząc tych przekształconych), natomiast wypadło aż kilkanaście, które zostało wyrejestrowanych. W rankingu największy awans odnotowała Obywatelska RP (+22), natomiast największy spadek BC (-5).

Komentarze (17)

Dodaj komentarz
 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  W zasadzie po pierwszej 14-stce mogłeś skończyć :)
  UPR i KNP rozdzieliły się przez personalne animozje i to, co tam robiło za koryto (okej, to koryto to coś jak skórka ze słoniny powieszona dla sikorek). To nie zniknęło, a doszły pewne ewolucje ideowe (UPR w RN i KNP flirtujące z Kukizem to jednak znacząco inne kierunki). Zjednoczenia raczej nie będzie.

 • pawmak

  ?? To posłowie UPR (już nie współdziałającej z RN zresztą) są teraz w klubie Kukiza, a KNP już nie (i czołówka tej partii chyba też z nim nie za bardzo współpracuje, no ale część partii chyba tak). Obydwie partie zostały przez Korwina opuszczone i są z nim w niezgodzie, a same nie znaczą kompletnie nic. Podobnie by było przy połączeniu, ale przynajmniej byłoby to jakieś konkretne środowisko (w tym momencie przy Kukizie). Jak Wilk był w KNP, to głosował często inaczej niż UPR-owcy, no ale nawet jego już nie ma w tej partii.

  Z dalszymi miejscami w rankingu rzeczywiście trochę problem, no ale tu chodzi o objęcie całości..

 • mlodylew

  Twój Ruch powinien być niżej, w porównaniu z innymi RSS, PPS i IF działalność zerowa. Struktur brak, bo albo do Nowoczesnej, albo do IP, niekiedy do Razem przeszli członkowie. Totalny rozkład partii. Straciła dwóch przewodniczących. Biało-Czerwoni także niżej.

 • red.grzeg

  @przesunięcie PO na lewo,

  Przy rozproszonej lewicy ma to sens, na prawo bardzo trudno coś wyrwać od PiS/Gowina/Kukiza/PSL, które mają ofertę właściwie dla każdego odcienia prawicowości.

 • pawmak

  Gowin to część komitetu PiS, Kukiz populiści, a PSL nieprawica (tyle że konserwatyści, ale też ze szklanym sufitem). A wygrać wybory może jak nie PiS, to tylko PO. Jak PO woli zjadać .N i lewicę niż walczyć z PiS o choćby parę punktów, to proszę bardzo... Lewicy zresztą i tak już nie spada. Co SLD miało spaść, to spadło jeszcze za Millera.

  Nie wiem, na czym formalnie polega "rezygnacja z polityki" Palikota. Co do TR i BC - nie kwestionuję rozkładu, ale jest pewna "siła rozpędu". TR po stronie widać jakieś struktury ma, profile społecznościowe stale aktywne, a BC przynajmniej senatora (i tak zanotowali największy spadek).

 • marecki384

  Szkoda mi Twojego Ruchu

 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  Kolejne 2 partie zostały wykreślone z ewidencji:

  - Partia Zielonych RP (EwP 162)
  - Partia Libertariańska (EwP 334)

  Na podstawie pkw.gov.pl/322_Wykaz_partii_politycznych

  Pozdrawiam

 • pawmak

  No tak, też dzisiaj zauważyłem. Poprawiłem więc ranking, ponieważ nie było dużo roboty.
  Czyli z 3 jeszcze niedawnych zielonych partii została tylko jedna, ta jedyna widoczna. I ponownie nie ma w Polsce żadnej libertariańskiej (choć ponoć po rozłamie w PL powstała druga, ale wątpię, by się to to zarejestrowało).

  Mi to szkoda, że Palikot się w ogóle brał za politykę. Niestety jego postulaty w dużej mierze (na szczęście tylko do pewnego stopnia) przejęła Nowoczesna i to w cywilizowanej formie, bardziej akceptowalnej społecznie. Czysto światopoglądowe to na pewno Partia Razem także, ale ona chyba nie wejdzie do parlamentu.
  Ciekawe, czy Palikot rozwiąże partię, czy tylko zrezygnuje z funkcji albo członkostwa. Jakby miała dalej istnieć, to bez sensu (chociaż Palikot jeszcze jak TR był w Sejmie, to powiedział, że dopóki żyje, to końca TR nie będzie). Apelował o wstępowanie do PO, ale ładna byłaby to reputacja dla Platformy, gdyby partia Palikota oficjalnie weszła w jej skład... Kolejne niezłe zabrnięcie. Tak pewnie nie będzie, ale ciekawe, czy ktoś z ważniejszych działaczy TR znajdzie się w PO.

 • karmon90

  Tak wszedłem na strone Obywatelskiej RP i rzuca się na niej dość spora ilość kół jak na taki plankton.

 • pawmak

  No właśnie o to chodzi. A ideowo to taka jakby krzyżówka K'15/DB i Nowoczesnej/UED. Mocno stawia na referenda i "Obywatela", jest za mocnymi ograniczeniami państwa, a jednocześnie za zwiększeniem integracji w ramach UE i jej stronę zdobią unijne gwiazdki.

 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  Wykreślona pod koniec 2017r. została także partia "Razem Dla Niepełnosprawnych" (EwP 349). Obecnie w rejestrze figuruje 69 partii.

 • pawmak

  Tak, zauważyłem wczoraj. Daty nie znam, ale najpewniej rzeczywiście w 2017, skoro już zniknęła z wykazu. Z wykazu, bo w rejestrze jest jeszcze chociażby Wolność, a nie wiadomo, czy jeszcze czegoś nie zarejestrowano już.

 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  a skąd masz informacje, że środowisko"Jedności Narodu" po wykreśleniu z rejestru powołało stowarzyszenie ? Oraz jakie to partie czekają na rejestrację poza Partią Republikańską posłanek Siarkowskiej i Janowskiej ?

 • pawmak

  O JN z ich strony, stow. powstałe 15 maja nazywa się Klub Polityczny Jedność Narodu.
  A na rejestrację czekają np. Zmiana, Socjaliści, Ruch 11 Listopada, Filipek miał partię zakładać, coś z rozłamu w Partii Libertariańskiej niby chciało powstać, a ponownie oprócz RN także miało się Przymierze dla Polski rejestrować, może mi jeszcze coś umknęło. Ale ile z nich ma w ogóle zebrane podpisy, to zagadka.

 • pawmak

  A pewnie, że umknęło - jeszcze Śląska Partia Regionalna, bardzo ciekawy przypadek partii ograniczającej się do jednego województwa, ale zapewne będzie w nim wpływowa.

 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  Jest potwierdzenie, że partia "Razem dla Niepełnosprawnych" (EwP 349) została wykreślona z rejestru w listopadzie 2017.
  Przejrzałem także listę partii, które nie złożyły sprawozdań finansowych za rok 2015 i 2016 ale nadal figurują w rejestrze. I tak w najbliższym czasie można spodziewać się wykreślenia jeszcze co najmniej 3 partii z rejestru:
  - Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka (EwP 219)
  - Konfederacja Polski Niepodległej (EwP 261)
  - Dzielny Tata (EwP 339)


 • bartoszstefanski

  Miło, że ktoś widzi naszą aktywność. Partii Polska Lewica.

Dodaj komentarz

© Karuzela
polityczna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci