Menu

Karuzela
polityczna

Podsumowanie czerwcowe

pawmak

Można już podsumować czerwiec na scenie partyjnej.

Partią miesiąca został:

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ta pozaparlamentarna partia coraz mocniej trzyma się w sondażach. Poza tym na pewno sukcesem z jej punktu widzenia jest pozyskanie dawnego jej krytyka Andrzeja Rozenka. Przebiła się też rada krajowa partii, na której ruszono z konkretnymi przygotowaniami z wyprzedzeniem do wyborów samorządowych.

Antypartia miesiąca to:

Biało-Czerwoni

Wydawało się, że nic nie przebije ciosu, jaki spadł na Twój Ruch po stracie Barbary Nowackiej - jedynej medialnie aktywnej działaczce partii oraz jej współprzewodniczącej (wraz z Januszem Palikotem, który na razie nie planuje aktywności medialnej, a partię postawił na razie w letarg). Jednak Nowacka w mediach partii nie reprezentowała, a jej odejście tylko przypomniało, że cały czas tam należała. W dodatku zaraz po jej odejściu (choć to pewnie przypadek) pojawił się sondaż Kantara, w którym TR niespodziewanie uzyskał 2% i wyprzedził nawet Partię Razem. Za to jeśli chodzi o Biało-Czerwonych, to Andrzej Rozenek co jakiś czas reprezentował w mediach właśnie tę partię i mimo że formalnie nie był jej przewodniczącym, był jej jedynym medialnym i w ogóle głównym reprezentantem. Coraz mniej do BC przyznaje się nawet jej przewodnicząca, nie mówiąc o senatorze Napieralskim. Powołana 2 lata temu partia praktycznie przestała działać i pozostaje jej jedynie wcielić się np. do Inicjatywy Polskiej (a TR przynajmniej mówi o skupianiu się na oddolnej działalności, no i cały czas ma aktualną stronę w necie).

Podsumowanie zmian:

Poseł Piotr Liroy-Marzec został wykluczony z klubu Kukiz'15. Warto dodać też, że wiceprezesem stowarzyszenia Kukiz'15 przestał być Dariusz Pitaś. Grzegorz Kądzielawski w związku z wiceprezesurą Grupy Azoty przestał być sekretarzem generalnym Polski Razem, a p.o. na tej funkcji został Stanisław Derehajło. Z BC odszedł ich wiceprzewodniczący Andrzej Rozenek (do SLD), a z TR współprzewodnicząca Barbara Nowacka. Doszło też do zmian w kolegialnym szefie, czyli zarządzie krajowym Partii Razem. Wymieniły się Samolińskie (Justyna zastąpiła Weronikę), pojawiła się w nim też Dorota Budacz, zaś Jacek Wezgraj także został jego nowym członkiem, jednak zaraz po tym... wystąpił z partii. Jednak czy z nim, czy bez niego, ugrupowanie ma więcej członków zarządu niż wcześniej, kiedy zawsze było ich 9.

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  Ciekawe co z Piotrem Marcem. Liroy'19? Chłop kombinuje z formułą BS+guziałowcy, co go umiejscawia gdzieś pomiędzy SLD a PSL. Kukiz w tym układzie miał około 20% poparcia. Ciekawe czy da się wejść dwa razy do tej samej rzeki.

 • pawmak

  Czemu między SLD a PSL?? A Kukiz 20,8 miał w prezydenckich, a w takich Liroy raczej nie wystartuje... Guział to teraz należy do lewackiej partii RSS, więc nie wiem, czy będzie próbować szerszej współpracy z bezpartyjnymi (i raczej prawicowymi) samorządowcami.

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  Czemu między SLD a PSL??
  Bo z miksu centrolewicy (guziałowcy) i centroprawicy (BS) coś takiego wyjdzie. Zresztą w takim układzie ruch Kukiza wyraźnie poparcie sondażowe tym partiom odbierał, przez to Miller zaryzykował manewr z ZL. A jak Kukiz towarzystwo pogonił i oparł się na kolibrach i narodowcach to momentalnie poparcie do SLD i PSL wróciło.
  A Kukiz 20,8 miał w prezydenckich, a w takich Liroy raczej nie wystartuje...
  Poparcie dla K'15 w tym okresie było podobne.
  Guział to teraz należy do lewackiej partii RSS
  Guział to nie wiem po co się do tego RSS klei. Z jego historią (SLD, SDPL) bardziej by do IP pasował.
  więc nie wiem, czy będzie próbować szerszej współpracy z bezpartyjnymi (i raczej prawicowymi) samorządowcami.
  Przecież już w ramach K'15 próbował.

 • pawmak

  Ale wtedy był bezpartyjny i rzeczywiście centrolewicowy (nawet jakby puszczał oko do PiS). A teraz jakby nie było, jest w lewackiej partii.
  Na prezydenta Warszawy to go nawet centrowo-liberalne SD popierało (przez PD się też kiedyś przewinął).

  Dwóch muzyków to jednak nie ma szans przekroczyć progu. Zresztą Liroy nadal jest bardziej kojarzony z przeklinaniem niż z charyzmą, którą ma Kukiz. Chyba że by się tylko do tych BS przykleił, ale nie jako lider - tylko nie wiadomo, czy oni by mieli szanse wejść do Sejmu.

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  A kto mu broni olać to RSS.. I kto realnie kojarzy, co to w ogóle jest. Zresztą tu naprawdę nie o Guziała idzie, a o całe środowisko.
  Co do dwóch muzyków - oni bardzo słabo ze sobą konkurowali. Kukiz jest gdzieś między PiS a PSL, Liroy byłby między PSL a SLD. To nie są mocno zachodzące na siebie elektoraty.
  Co do charyzmy i kojarzenia - Kukiz kojarzony jest z nikogo nie obchodzącymi JOWami i z chlania. Niewielka różnica.

 • red.grzeg

  W tym miesiącu błyskawiczne podsumowanie!

 • getbucks

  Czytam tego bloga zawsze gdy mi się nudzi

© Karuzela
polityczna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci