Menu

Karuzela
polityczna

Kwietnia podsumowanie

pawmak

Pora w końcu podsumować kolejny miesiąc, czyli kwiecień.

Partią miesiąca zostaje oczywiście:

Platforma Obywatelska

Są sondaże, w których już lekko spada po "efekcie Tuska", ale pojawiły się też sondaże - pierwsze od prawie dwóch lat (a biorąc pod uwagę datę bieżącego wpisu - dokładnie dwóch lat, bo mamy dziś rocznicę pierwszej tury wyborów prezydenckich sensacyjnie wygranej przez Andrzeja Dudę, która była punktem zwrotnym, po którym PO po poprzednim "efekcie Tuska" utraciła już na trwałe prowadzenie) - w których PO znajduje się na prowadzeniu (przez ten czas pojawiły się nawet sondaże, w których prowadziły ugrupowania Kukiza i Petru, ale PO chyba nie). Platforma symbolicznie przypieczętowała też hegemonię na opozycji, przejmując czworo posłów Nowoczesnej.

Antypartia miesiąca to:

Nowoczesna

Utrata czwórki posłów na rzecz PO, która miała być zużyta, i balansowanie w sondażach na granicy progu wyborczego - tyle zostało z rozpędzonej siły, która kilkanaście miesięcy temu walczyła o prowadzenie z PiS w sondażach. Doszło nawet do tego, że ze względów wizerunkowych lider partii, na którym ona cała się opiera i którego ma w pełnej nazwie, ustąpił z funkcji szefa klubu poselskiego...

Podsumowanie zmian:

Posłowie Joanna Augustynowska, Grzegorz Furgo, Marta Golbik i Michał Stasiński przeszli z Nowoczesnej do klubu PO. Na funkcji szefa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zastąpiła Ryszarda Petru. Można też dodać, że posłanka klubu Kukiz'15 Elżbieta Borowska w wyniku ślubu zmieniła nazwisko na Zielińska. Henryk Łazarski został skarbnikiem UED (już wcześniej był p.o., zastępując Grzegorza Dubaniewicza, który przestał być skarbnikiem prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego). Z Wolności odszedł jej wiceprezes Przemysław Wipler. Partia poszerzyła też pełną nazwę o człon (podobnie jak niegdyś PJKM, stojący w sprzeczności z gramatyką) "Janusza Korwin-Mikke" i zmieniła skrót z "KORWiN" na "Wolność".

W uzupełnieniu do podsumowania marcowego dodajmy, że wykreślono na pewno wówczas istniejące od lat 90. partie PFONiST i PRU, a poza tym PER RP oraz Elektorat, a także działającą jedynie w 2015 roku SPP.

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  Wyrejestrowano także Partię Emerytów Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej.

 • pawmak

  Zgadza się, dopisałem. 3 marca wykreślono te 5 partii.

 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  dokładnie tak. Jeszcze tutaj docs.google.com/spreadsheets/d/1qgBVvmf7-T0QPZDkihCvIhJAD6Ou8bHIay0CoNt-FMc/edit#gid=0 "Elektorat" jest do zaznaczenia na pomarańczowo ;p Ponadto można przypuszczać, że w niedługim czasie także partie "Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Gierka" i "Dzielny Tata" również zostaną wykreślone z powodu nie złożenia sprawozdań finansowych za rok 2015.

 • pawmak

  No i sam Ruch Narodowy za niezłożenie w terminie...

 • Gość: [Marcin] *.static.kolnet.eu

  no właśnie ciekaw jestem co z RN. Elektorat i Jedność Narodu za niezłożenie w terminie już zostały wyrejestrowane.

© Karuzela
polityczna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci