Menu

Karuzela
polityczna

Podsumowanie lutego

pawmak

Pora podsumować krótko kolejny miesiąc, czyli luty.

Jeśli chodzi o nagrodę miesiąca, nie bardzo było jakiej partii jej przyznać, ale ponieważ trzeba, to otrzymuje ją ponownie:

Platforma Obywatelska

Nie wytraciła wypracowanej w styczniu przewagi nad Nowoczesną, umacniając się na pozycji lidera opozycji. Sondaże raczej nawet jej jeszcze bardziej urosły niż spadły. Poza tym praktycznie dogadano już reelekcję jej honorowego przewodniczącego (więc raczej jednak członka...) Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej. W dodatku jedyna europejska siła chcąca wystąpić przeciw niej, czyli Prawo i Sprawiedliwość, jedynego alternatywnego kandydata znalazła... też w szeregach PO.

A antypartią miesiąca zostaje właśnie:

Prawo i Sprawiedliwość

Pośmiewisko związane z walką z kandydaturą Donalda Tuska, wywołanie oburzenia na szeroką skalę poprzez wycinkę drzew na szeroką skalę, wojenka z władzą sądowniczą... I sondaże spadają (można zaryzykować generalną tezę o spadku o 3 pkt proc. w lutym).

Podsumowanie zmian:

Mandat poselski po zmarłym Rafale Wójcikowskim objęła Małgorzata Janowska. Nie przystąpiła do "macierzystego" klubu Kukiz'15, lecz gdy odeszły z niego Magdalena Błeńska i Anna Siarkowska, wraz z nimi utworzyła koło Republikanie (czyli koło stowarzyszenia "Republikanie"). Przewodniczącą koła została Siarkowska. Warto nadmienić, że jednocześnie z Wolności (w której był szefem na Pomorzu) odszedł szef "Republikanów" Karol Rabenda, w związku z czym stowarzyszenie wyrąbało sobie samodzielne miejsce na scenie politycznej kosztem ugrupowań Pawła Kukiza i Janusza Korwin-Mikkego. Oprócz tego warto nadmienić, że poseł Arkadiusz Mularczyk został po ponad 3-miesięcznym oczekiwaniu (odszedłszy z Solidarnej Polski, szefem klubu której był w poprzedniej kadencji) przyjęty do PiS - choć od listopada i tak już innej partii nie reprezentował. Na funkcji sekretarza Partii Zieloni Elżbieta Hołoweńko została zastąpiona przez Marcina Krawczyka.

Komentarze (13)

Dodaj komentarz
 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  PiS aktualnie ma tę przewagę, że w tym momencie nie do końca ma do kogo tracić. .N została sponiewierana, a powody, dla których PO zleciało na pozycję trzeciej siły nie zniknęły. Jeśli pojawi się sprawiająca wrażenie sensownej alternatywa, to poparcie znowu ucieknie.
  W sumie na miejscu UDL bym teraz zaczął jakąś "medialną ofensywę". Bo to zakrawa na podobne marnowanie szansy jak jacyś Biało-Czerwoni. No chyba że nie ma kim.

 • pawmak

  W UED są wybitni spin doktorzy, jest tradycja, młodzieżówkę powołano... Powinien być materiał. A w BC strona tak samo stała, aż w końcu została zlikwidowana (a niby mieli polityków wyglądających w miarę poważnie). Działalność UED tak nie zamrze, ale powinni przypuścić zarówno ofensywę medialną, jak i zarzucić sieci na polityków chcących odejść z PO lub .N.

 • karmon90

  UED wydaje się partią bardzo mało ambitną i tchórzliwą. Wolą mówić o zjednoczeniu opozycji i wolą startować z list PO/Nowoczesnej by mieć duże szanse na kilka mandatów niż na samodzielny start, który nie dałby pewności przekroczenia progu wyborczego.

  Ciekaw jestem ilości członków UED i tego jak wyglądają struktury lokalne. Dzieje się trochę więcej niż w PD, ale czy struktury są znacznie silniejsze? Śmiem powątpiewać.

 • pawmak

  Z list PO raczej by nie chcieli startować (przynajmniej pod przewodnictwem Schetyny). Z list Nowoczesnej bądź "zjednoczonej opozycji" jak najbardziej, bo sami są w tej chwili zdecydowanie za słabi. Tylko że właśnie "w tej chwili" ma tu o tyle znaczenie, że Nowoczesna spuchła, a PO też nie jest w super formie, więc mogliby być właśnie szalupą dla działaczy, którzy chcieliby z tych dużych partii odejść, żeby w razie czego w odpowiednim momencie stworzyć jak nie alternatywę wyborczą, to przynajmniej jakąś konkretną wartość dodaną, wzmocnienie w tym obozie zjednoczonej opozycji. A oni nawet w żadnych sondażach nie są notowani (i jakby byli, to też za mało ludzi skojarzyłoby tę partię - a Niesiołowski czy Unia Wolności to najprostszy potencjał, żeby ludzie kojarzyli; mogliby też zyskać na namówieniu Frasyniuka, choć to mogłoby być trudne).
  PD (po 2009) była słabsza niż UED, ale przynajmniej używała strony internetowej... Co się dzieje w samej UED, to nawet ciężko powiedzieć.
  Natknąłem się na komentarz Bińczyckiej, że dzisiaj mają zarząd.

 • Gość 194.49.124.*

  Jedyny kanał komunikacji UED z wyborcami oprócz wystąpień sejmowych to ich profil na facebooku.

  Startu dobrego nie zanotowali aż dziw, że partia sejmowa ze znanymi twarzami nie została odnotowana w żadnym sondażu. Może dlatego, że nie przejawiają chęci samodzielnych startów? Od początku mówią o "zjednoczonej opozycji".

 • karmon90

  W kwestii UED i braku tej partii w sondażach zastanawia mnie fakt, że nawet KNP jest odnotowywane. Nie zawsze, ale ostatnio coraz częściej. Ciekaw jestem samodzielnych startów tych partii. Czy zebrałyby podpisy(KNP na WIlka zebrało) i jakie miałyby poparcie. Stawiam, że w przypadku komitetów ogólnopolskich większe poparcie zdobyłaby UED.

 • pawmak

  A tych profili na facebooku to w ogóle mają kilka (jeden od początku pod nazwą UED, jeden przekształcony z profilu ED, jeden przekształcony z profilu PD, poza tym profil forum i jeszcze profil sympatycy, poza tym są jakieś profile niby regionalne czy lokalne, ale chyba żadnych nieogólnopolskich info na nich nie ma), czyli nawet to porządnie nie wygląda (mogliby chociaż te 3 pierwsze scalić). Na twitterze też mają profil, ale jak się porówna jego aktywność z profilami innych partii (jak już raz wspominałem, choćby Nowoczesnej od początku, czy nawet Polski Razem cały czas), to też to mizernie wygląda.

  A jeśli chodzi o strony w necie, to chyba najczęściej o UED można poczytać na wpolityce.pl, jak się wyzłośliwiają o odlocie Niesiołowskiego czy Kamińskiego, cytując ich ostre wypowiedzi...

  KNP jest odnotowywane, mimo że jest u Kukiza. Część ludzi może ich wciąż jeszcze z Korwinem kojarzy.

 • karmon90

  Tak się właśnie zastanawiam, że KNP może być mylone z Wolnością, choć może faktycznie te pół procent w wyborach zdobyliby gdyby mieli komitet ogólnopolski. Struktury też jakieś mieli bo w końcu udało im się zebrać podpisy na Wilka.

  UED faktycznie z tymi profilami na facebooku wygląda bardzo śmiesznie.

  Zieloni podobno rozbudowują struktury, mają około 1000 członków. Planują reaktywację kół, które są uśpione, oraz założenie nowych. Na początek góra partii jedzie do Trójmiasta, oraz do Łodzi, a nawet na wschód do Lublina gdzie kiedyś było koło, ale od kilkunastu miesięcy nie działa.

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  Ano ten brak aktywności mnie bardzo dziwi. UED jest w tym momencie najsilniejszy z całej demoliberalnej drobnicy i poza uciekinierami z PO i .N mógłby też przygarniać różne centrowe i centrolewicowe planktony. A czas ucieka, główni gracze się w końcu mogą otrząsnąć, coś się może urodzić przy Nowackiej, lepszej okazji może już nie być.

  Z innej beczki patrząc po IBRiSie PiS prawie że przewagę zdobytą po wpadkach Petru i Kijowskiego roztrwonił i sytuacja wraca do standardowego PO+.N>PiS.

 • karmon90

  Co do Nowackiej nieoficjalne info, słuchy, ploty - są plany przekształcenia TR w Inicjatywę Polska. Są takie plany na kilka miesięcy przed wyborami.

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  @karmon
  Też mi się coś obiło o uszy. Choć nie wiem czy warto tyle zwlekać.

 • pawmak

  No to jest aktywność UED... Postulat referendum w sprawie skrócenia kadencji Sejmu. Merytorycznie kiepski, ale PRowo chyba nie taki zły.

  300polityka.pl/live/2017/03/09/mb-dla-tvn-po-zyskuje-najwiecej-nowoczesna-traci-13-pp/
  Z tego sondażu wynika, że wyborcy Nowoczesnej lawinowo wracają do PO... A teraz jeszcze dojdzie efekt Tuska (na którym PiS też powinno stracić).

  Zieloni muszą się zdecydować albo na WRD (Kossakowski zresztą w TVPiS jest symbolem uczestnika demonstracji KOD), albo na sojuszniczą rolę wobec Partii Razem (bardzo bliskiej ideowo).

  Co do IP/TR to ciekawe - jak kiedyś już pisałem na planktonie - czy w związku z taką zmianą BC by się rozwiązali (i jego expalikotowi działacze wrócili do dawnej partii), no i czy Palikot by wrócił do aktywności (albo przynajmniej pozostał członkiem).

 • karmon90

  Nie wiem czy wbrew pozorom Zielonym do Razem jest tak blisko ideowo. U Zielonych jest sporo socjalliberałów/umiarkowanych liberałów. Poza tym raczej za sobą nie przepadają choć na szczeblu lokalnym nie wykluczają współpracy.

Dodaj komentarz

© Karuzela
polityczna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci