Menu

Karuzela
polityczna

Masa partii do wykreślenia?

pawmak

Blisko miesiąc temu na stronie Państwowej Komisji Wyborczej pojawił się komunikat w sprawie sprawozdań finansowych złożonych (bądź nie) przez zarejestrowane partie polityczne za 2015 rok. Spośród ponad 80 zarejestrowanych do 2015 partii, aż 14 nie złożyło sprawozdań w ogóle, zaś trzy uczyniły to po wymaganym terminie (czyli dopiero w kwietniu). W art. 38c ustawy o partiach politycznych czytamy:

1. W przypadku niezłożenia przez partię polityczną sprawozdania w terminie określonym w art. 38 ust. 1 Państwowa Komisja Wyborcza występuje do Sądu z wnioskiem o wykreślenie wpisu tej partii z ewidencji.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Sąd po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji.

Oznaczałoby to, iż aż 16 (bez rozwiązanej w 2013 roku Racji Polskiej Lewicy, która niedawno w końcu została już wykreślona) partii zostałoby wykreślonych z rejestru z powodu problemów ze sprawozdaniami finansowymi. Czy jednak odbywa się to na zasadzie automatycznej? Z praktyki wynika, że jeśli chodzi o partie, które w ogóle nie złożyły sprawozdań, to raczej tak. Czasem nie odbywa się to szybko i taka partia jeszcze przez rok czy nawet i dłużej pozostaje w rejestrze, jednak w końcu zostaje wykreślona. Chyba jedyny przykład z ostatnich lat dotyczący partii, która pomimo braku złożenia sprawozdania nie została wykreślona, to casus Polskiej Lewicy, która nie złożyła sprawozdania za 2008 rok, a mimo to do tej pory pozostaje w ewidencji pod tym samym numerem. Pewnie jednak doszło do uwzględnienia jakiegoś odwołania i był to rzeczywiście wyjątkowy przypadek. Wygląda na to, że takich skutków nie rodzi złożenie sprawozdania po terminie, jak można wnioskować z przypadku Polskiej Partii Narodowej, która pozostaje pod tym samym numerem ewidencyjnym, pomimo nieterminowego złożenia sprawozdania za rok 2013. Być może więc wobec Elektoratu, Ruchu Narodowego i Jedności Narodu nie zostaną wyciągnięte tak daleko idące konsekwencje. Co do Elektoratu, to wydawało się, że partii tej nie chce się już działać, gdyż rozwiązała swój komitet przed wyborami parlamentarnymi, a od tej pory na jej stronie widnieje wyłącznie informacja o zawieszeniu KW. Skoro jednak złożyła to sprawozdanie, to może jeszcze nie koniec. Być może obronią się też dwie narodowe partie - ambitny RN posiadający nawet reprezentacyjkę w Sejmie oraz niedawno powstała JN, w której szeregach są m.in. byli parlamentarzyści i inne w miarę znane osoby.

No to zajmijmy się tymi 13 (bez Racji PL) formacjami, które, jak wszystko na to wskazuje, zostaną wyrejestrowane.

Stonoga Partia Polska i tak się już rozwiązała, więc tu nie ma o czym mówić. Wydawało się, że przestała działać Partia Emerytów Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej, jednak właśnie odkryłem, że ponownie, i to w nowej wersji, funkcjonuje strona tego ugrupowania (http://www.perrp.pl/), więc może jednak działają, aczkolwiek żadnych aktualności tam nie widać. Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych i Specjalnej Troski nie złożyło sprawozdania także za 2014 rok, więc tu pewnie mamy przypadek, kiedy sąd po prostu nie zdążył do końca roku wyrejestrować tej formacji (po której słuch i tak dawno zaginął, jednak w latach 1993-1997 miała ona posła). Wśród partii, które nie złożyły sprawozdań, mamy sporo takich, które działają od ledwie kilkunastu miesięcy i być może po prostu... nie zdawały sobie sprawy z takiego obowiązku, podobnie jak nie zdawał sobie jej z niego Janusz Palikot, którego Ruch Poparcia nie złożył sprawozdania za rok 2010, w związku z czym w 2011 zarejestrował on formalnie nową partię Ruch Palikota. A ugrupowania, które tym razem są w takiej sytuacji to: Dzielny Tata, Legion Patriotów, Moja Polska, Obywatelska Rzeczpospolita Polska, Frankowicze Przeciw Bezprawiu oraz Republikanie RP. Wygląda na to, że działalności odechciało się funkcjonującej od 2007 roku Partii Regionów, która kiedyś była chyba jedną z kilkunastu najsilniejszych partii, jednak od kilku lat nie ma strony internetowej, a jej działacze mogli się porozchodzić (np. do Zmiany, notabene ciągle niezarejestrowanej) lub w ogóle sobie dać spokój. Jeszcze sporo dłuższą historię ma Polski Ruch Uwłaszczeniowy, który też od wielu lat nie ma strony, a jego lider (chyba jedyny aktywny działacz :P) już w 2011 wystartował do Senatu jako członek Polski Patriotycznej, a np. w 2014 poparł KNP. Czyli żadna strata, tylko sytuacja naturalna. Zastanawia obecność w tym gronie Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka. Nie jest to duża partia, niemniej jej strona wciąż aktywnie działa i nic nie wskazuje na zaniechanie aktywności tego ugrupowania. Największą niespodzianką jest jednak w tym gronie obecność Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80. Przez kilka niedawnych lat była to największa siła na lewo od SLD, która w latach 2004-2011 solidnie wystawiała wszędzie listy wyborcze. W ostatnich latach aktywność tego ugrupowania jednak wyraźnie spadła. PPP była jednak już kiedyś wykreślona i zarejestrowana ponownie (i bynajmniej nie ona jedna) - a więc jakkolwiek liczba tych wszystkich partii, którym grozi wykreślenie, jest wyjątkowo duża i pewnie rzeczywiście zostaną one wyrejestrowane, tak nie jest wielkim problemem zarejestrować takiej partii w niedługim czasie ponownie.

 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • abizabi

  test

 • abizabi

  Nie chcę popadać w personalne wycieczki, ale tekst roi się od błedów i niescisłości. Nie ma zadnych wyjątków. Niezłożenie sprawozdania finansowego to nieodwołalny wyrok smierci na partię polityczną. Brak sprawozdania, powoduje, że po stronie PKW pojawia się obowiazek złożenia wniosku o wykreslenie ugrupowania z rejestru. Art. 38c ustawy o partiach politycznych nie pozwala na jakikolwiek margines decyzyjny. W praktyce złożenie stosownego wniosku PKW odwleka o kilka miesięcy. Samo postanowienie o wykresleniu jest zaskarzalne, ale złożenie odwołania wobec treści wspomnianego przepisu może jedynie nieco odsunąć w czasie wykreslenie. W ten właśnie sposób partia WiP kupił sobie trochę czasu i udało jej się ogłosic zjednoczenie z częścia UPR, zanim partię wykreslono (formalnie korwiniści powołali nową partię). Nie wiem też, skąd dziwaczna informacja jakoby partia PL nie złozyłą sprawozdania finansowego za 2008 r (na stronie PKW możprzeczytać informację o złozonym sprawozdaniu).

 • pawmak

  Toteż do jasnej... dokładnie to napisałem, że działa tu automatyzm, tylko był przypadek Polskiej Lewicy, który musiał z jakiegoś powodu być wyjątkowy. Jak masz więcej argumentów na te "błedy i niescisłości", to czekam.

  A WiP akurat została szybko wykreślona - 6 października 2010, jeszcze nawet przed decyzją o powołaniu UPR-WiP. Dzień przed rejestracją UPR-WiP została prawnie zlikwidowana, a to co innego niż wykreślenie.

 • abizabi

  O automatycznym wykresleniu z ewidencji wskutek niezłożenia sprawozdania piszesz "Z praktyki wynika, że jeśli chodzi o partie, które w ogóle nie złożyły sprawozdań, to raczej tak". To jakby napisać " w praktyce zabójstwa są raczej karalne". Wykreslenie nie wynika z żadnej praktyki, tylko z prostego przepisu nie pozostawiającego miejsca na dowolność. To po prostu obowiązek sądu.----"przypadek Polskiej Lewicy, który musiał z jakiegoś powodu być wyjątkowy" Jaki znów wyjątkowy przypadek? Polska Lewica złożyła sprawozdanie za 2008 r. (o czym informuje strona PKW) i nie wprowadzaj proszę czytelników w błąd -----" (WIP) Dzień przed rejestracją UPR-WiP została prawnie zlikwidowana, a to co innego niż wykreślenie." Dobrze uscislę więc. Wip nie złożył sprawozdania w terminie, co musiało skutkować wykresleniem. Władze tej partii oraz JKM skrzetnie jednak ten fakt ukrywali, bądź zakrzykiwali rzeczywistość. Jednocześnie starano się proces wykreslenia maksymalnie opóźnic składajac odwołanie i stosując sztuczki proceduralne. Zanim doszło do wykreslenia z powodu niezłozonego sprawozdania partia zdązyła zlikwidować się sama. Wtedy powołano UPR-WiP (wipowcy i korwiniści ze starej UPR) ogłaszajac jednocześnie publicznie zjednoczenie WiP i UPR.

 • pawmak

  Praktyka wykreślania, co za problem...

  A z PL sam nie wprowadzaj w błąd:
  http://pkw.gov.pl/603_Sprawozdania_finansowe_partii_politycznych_za_rok_2008/1/9047_Komunikat_Panstwowej_Komisji_Wyborczej_z_dnia_14_kwietnia_2009_r___w_sprawie_sprawozdan_o_zrodlach_pozyskania_srodkow_finansowych_w_2008_r

 • abizabi

  Rzeczywiście dziwna sprawa z tą PL. No bo http://pkw.gov.pl/603_Sprawozdania_finansowe_partii_politycznych_za_rok_2008/1/13051_Komunikat_Panstwowej_Komisji_Wyborczej_z_dnia_27_lipca_2009_r__o_przyjetych_i_odrzuconych_sprawozdaniach_partii_politycznych_o_zrodlach_pozyskania_srodkow_finansowych_w_2008_r . Temat mnie zaciekawił, więc obiecuję zbadać sprawe i podzielić się rezultatami dochodzenia

© Karuzela
polityczna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci