Menu

Karuzela
polityczna

Ranking partii 2015

pawmak

Podobnie jak przed rokiem, spróbowałem sporządzić ranking polskich partii politycznych – jak mniej więcej wygląda na ten moment siła poszczególnych partii. Zarejestrowanych i nierozwiązanych (z tego, co wiadomo) formacji partyjnych jest 82, jednak w trzech przypadkach potraktowałem partie "podwójnie" (kiedy mają one wspólnego lidera i w ogóle podobne kierownictwo – partia i jej klon).

 1. (+1) Prawo i Sprawiedliwość

Główna partia rządząca o największej liczbie posłów (jej klub posiada większość w Sejmie), a także posiadająca większość senatorów.

 1. (-1) Platforma Obywatelska

Nie pod względem poparcia społecznego, ale pod każdym innym główna partia opozycyjna z solidną liczbą posłów i senatorów oraz największą w ogóle liczbą eurodeputowanych, radnych sejmików i prezydentów miast.

 1. (N) Nowoczesna

W sondażach ścigająca się już z prowadzącym PiS, jednak posłów 29 i brak innych polityków mandatowych (poza radnymi – powstał przynajmniej klub w radzie Gorzowa Wlkp.), a struktury w fazie wczesnorozwojowej. Niemniej ta powołana kilka miesięcy temu formacja odnosi fenomenalny sukces. Najbardziej udany ogólny debiut partyjny od czasów PO i PiS sprzed kilkunastu lat.

 1. (-1) Polskie Stronnictwo Ludowe

Mocno odchudzona reprezentacja w parlamencie, jednak ciągle posiada klub parlamentarny i współrządzi poza pewnymi wyjątkami we wszystkich sejmikach. Być może partia z największą liczbą członków, na pewno z największą liczbą włodarzy.

 1. (+3) Polska Razem

Koniunkturalna, ale/i dlatego politycznie korzystna była dla tej partii decyzja o sojuszu z PiS. W wyniku wyborów partia podwoiła liczbę swoich posłów i senatorów – choć zasiedli oni w klubie PiS, więc szyld partii jest dość schowany. Jej prezes jest jednak wicepremierem, a dwoje jej ekspertów ministrami konstytucyjnymi. Kilku polityków Polski Razem zajmuje też stanowiska wiceministerialne, a jeden jest wicemarszałkiem Senatu (w Senacie zresztą partia ma mocne 3. miejsce z takowych, jeśli chodzi o przedstawicieli). Nawet, w wyniku uzupełniania wakatów, zwiększyła się liczba radnych wojewódzkich Polski Razem. To wszystko jest pewnym kapitałem mogącym zaprocentować może za 2–3 lata...

 1. (+1) Solidarna Polska

Partia ta ma podobno przestać istnieć i dać się wchłonąć PiS-owi. Na razie jednak istnieje, jest (jako jedna z trzech oprócz PiS i Polski Razem) w rządzie, w którym posiada dwoje członków Rady Ministrów, a także paru wiceministrów. Ma też ministra prezydenckiego. Stan parlamentarny zbliżony do tego sprzed wyborów, jednak działacze są ukryci w klubie PiS. W przeciwieństwie do Polski Razem od PiS się praktycznie nie odróżnia i (pomimo dobrego wyniku w zeszłorocznych eurowyborach) nie ma w sobie już żadnego potencjału.

 1. (-3) Sojusz Lewicy Demokratycznej

Oczywiście struktury ma nieporównanie silniejsze niż dwie partie będące powyżej – ale także niż Nowoczesna. Nie ma jednak ani jednego parlamentarzysty. Jedynie europosłów ma. Ma także grupę radnych sejmikowych i prezydentów miast, jednak i to coraz chudsze grupy... Być może pozbiera się jakoś pod nowym przywództwem, ale obecnie jest to partia w totalnym kryzysie.

 1. (N) Ruch Narodowy

Rok temu jeszcze nie był zarejestrowaną partią, jednak znajdował się już w fazie rejestracji. Rok 2015 sprawił mu prezent w postaci reprezentacji w Sejmie. Jest ona jeszcze ukryta w klubie Kukiz’15, jednak wszystko zmierza powoli ku powstaniu koła lub nawet klubu... Struktury też są solidne – w końcu RN powoływał w 2014 ogólnopolski komitet do PE i do sejmików, a tym roku zarejestrowała kandydata na prezydenta. Wprawdzie odszedł on z pewną grupą osób z partii, jednak bilans okazał się dla RN zdecydowanie korzystny.

 1. (N) Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja

KORWiN znaczy się. Rok temu poprzednia partia jej lidera zajęła 5. miejsce, jednak kapitał został w widocznym stopniu roztrwoniony. Częściowo poprzez rozłam, w wyniku którego powstała właśnie ta partia, jednak w większym stopniu poprzez odessanie sporej części elektoratu przez Pawła Kukiza. Niemniej KORWiN to zadomowiona już na scenie marka, której bardzo niewiele zabrakło do przekroczenia progu wyborczego. Nie posiada żadnego parlamentarzysty na Wiejskiej, jednak ma 2 eurodeputowanych i nawet solidny potencjał.

 1. (-1) Prawica Rzeczypospolitej

Po 8 latach zyskała posła, ma też eurodeputowanego. Możliwe, że gdyby PiS po prostu w pełni dotrzymało umowy, miałaby koło poselskie albo i senackie – jednak dostała jedynie około 1/4 przewidzianych miejsc na listach wyborczych. Niemniej stała się bardziej zauważalna, zyskała też dwóch radnych wojewódzkich (ma ich już 7, obecna jest także na niższych szczeblach). Plusem jest na pewno większa samodzielność wobec PiS niż innych partii sojuszniczych (być może właśnie za to płaci cenę, bo jej struktury nie są aż o tyle słabsze).

 1. (N) Partia Razem

Odkrycie kampanii wyborczej, przekroczenie progu finansowania z budżetu i kilka tysięcy zaangażowanych działaczy – to wszystko zrobiono z niczego (przynajmniej w sensie partyjnym, bo wielu działaczy działało chociażby w Młodych Socjalistach – pomimo zresztą czego partia bardzo nie lubi określać się jako socjalistyczna...). Polityków mandatowych jednak brak (chyba że jacyś skromni radni, o których nic nie wiadomo). Potencjał spory, ale na razie to tylko potencjał.

 1. (-7) Kongres Nowej Prawicy

Zupełnie wyssany z elektoratu po rozłamie, który doprowadził do powstania KORWiN-u. Choć i tak sporo znaczących osób pozostało w partii (w tym dwóch europosłów), udało się też zarejestrować kandydata na prezydenta. Jej wiceprezes jest także posłem (klubu Kukiz’15), choć KNP był na tyle ambitny, że wystawił własny komitet, a ów obecny poseł startował z konkurencyjnego... Rozproszony start członków partii (byli także na listach KORWiN-u i komitetu Grzegorza Brauna) też nie świadczy dobrze o porządku w tym ugrupowaniu i jego integralności. Jeśli Jacek Wilk nie doprowadzi do powstania koła KNP w Sejmie, partia straci chyba już ostatnie resztki potencjału.

 1. (-1) Unia Pracy

Nic jej nie przybyło w ciągu roku, ale i nie ubyło, jeśli chodzi o stan przedstawicielski. Stabilna partia pozaparlamentarna, choć ze znanym eurodeputowanym, z wiceszefem sejmiku, a także z radnymi na niższych szczeblach. No i z dotacją budżetową. Stać ją było na odważne gesty wobec SLD, choć nie udało się zarejestrować kandydatki na prezydenta. Zgodziła się nią jednak zostać ówczesna wicemarszałek Sejmu.

 1. (-8) Twój Ruch

Katastrofa spotkała tę partię w tym roku (a raczej została kontynuowana ta z poprzedniego, w którym odeszła większość klubu poselskiego, a partia uzyskiwała koszmarne wyniki w wyborach). Najpierw utrata klubu wraz z ważnymi i można powiedzieć dobrymi politykami, potem niezbyt udany start w wyborach prezydenckich (choć to i tak dość jasny punkt w roku), dobre ruchy ratunkowe (współprzewodnictwo Barbary Nowackiej i wejście w koalicję wyborczą, która pozwoliła na utrzymanie prawa do subwencji), jednak utrata mandatów parlamentarnych, a także rozwód z polityką po wyborach części najbardziej znanych polityków, którzy jeszcze w tej partii pozostawali. W paru okręgach zniknęły już struktury, a ze względu na zużycie potencjału też już praktycznie nie ma.

 1. (-5) Partia Zieloni

Dali odejść z partii (i to pod kuriozalnym powodem) znanej posłance, tracąc unikatową reprezentację parlamentarną. Ratuje ich pokazanie się w koalicji wyborczej, dzięki czemu otrzymała subwencję. Pozostała też jakoś tam obecna w przestrzeni publicznej.

 1. (-3) Demokracja Bezpośrednia

To de facto nagroda za rejestrację kandydata na prezydenta. Że mają zdolne do rejestracji list struktury, pokazali też już wcześniej. Poparcia społecznego jednak praktycznie brak.

 1. (N) Biało-Czerwoni

Nowa partia ze znanymi twarzami (nielicznymi, ale jednak), senatorem (a wcześniej kołem poselskim) i radnymi w sejmikach (nielicznymi, ale jednak). Zarejestrowała też własnego kandydata do Senatu, a zapewne udałoby się i w kilku-kilkunastu okręgach mieć listy do Sejmu, jednak przy braku ogólnopolskiego komitetu się nie zdecydowano. Ponad 1000 osób podobno do tej partii wstąpiło i aktywność też nie zamarła. Jest jakiś potencjał do budowania umiarkowanie lewicowej alternatywy dla SLD.

 1. (-7) Stronnictwo Demokratyczne

Duże struktury, ale ambicji żadnych nie wykazało. Potencjał poparcia natomiast całkowicie zabity przez Nowoczesną, z którą dogadanie się to jedyna sensowna droga dla tej partii.

 1. (-5) Samoobrona

Kilka samodzielnych list w wyborach do Sejmu, właśni kandydaci do Senatu, wśród kandydatów dawni posłowie, którzy jeszcze w Sejmie odeszli od Andrzeja Leppera, no i aktywność nawet w miarę spora. Struktury jednak chyba jeszcze bardziej osłabły, bo część działaczy (w tym jedni z najbardziej znanych) odeszli, tworząc formację Zmiana. Poparcie oczywiście znikome.

 1. (-3) Partia Demokratyczna

Z jednej strony utrata znanego szefa, a wcześniej wystawienie tylko jego (z komitetu partyjnego) do parlamentu, a poza tym raptem dwie osoby na liście ZLewu, jednak z drugiej strony wynik Andrzeja Celińskiego do Senatu był całkiem przyzwoity (nawet lepszy niż 4 lata wcześniej, gdy, będąc zresztą posłem, kandydował jako niezależny i w świadomości opinii publicznej bezpartyjny i nie było w społeczeństwie tak mocno prawicowych tendencji), partia poprzez niego była obecna medialnie, były snute na poważnie ambitne plany samodzielnego startu do Sejmu, a po zmianie przewodnictwa paradoksalnie partia nawet bardziej się uaktywniła (zaangażowała w KOD i zainicjowała powstawanie klubów im. T. Mazowieckiego). Struktury jednak na razie słabiuteńkie i plan odbudowy nieznany. Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się sojusz z Nowoczesną, bo samodzielnego potencjału brak zupełnie.

 1. (-1) Unia Polityki Realnej

Sojusz z Ruchem Narodowym i Pawłem Kukizem wyszedł jej na dobre. Prezes partii został posłem, grupa innych członków także startowała do Sejmu, partia wystawiła też ze swojego komitetu kandydata do Senatu. Struktury jednak najpewniej słabsze sporo nawet od PD, a samodzielnego potencjału nie ma najmniejszego (jeśli nawet odróżnia się od RN, bo to w końcu nie jest narodowa partia, to od KNP już nie, nawet pomijając KORWiN ze względu na jego lidera).

 1. (-7) Polska Partia Pracy

Struktury pewnie ciągle solidne, jednak pewnie też coraz mniej, ambicje niewielkie (choć udało utargować 1–2 miejsca, pierwsze zresztą, z ZL), a potencjał (i tak dający do tej pory mizerne poparcie) zabity praktycznie zupełnie przez Partię Razem.

 1. (-4) Narodowe Odrodzenie Polski

Być może poparcie i nawet struktury słabsze niż LPR (choć trudno wyrokować), to jednak trzeba docenić ambicje. NOP wystawiło 7 kandydatów do Senatu, nawet ze stosunkowo przyzwoitymi wynikami. Widać, że walczy.

 1. (-8) Liga Polskich Rodzin

Ciągle jakieś tam w miarę struktury są, ciągle jest aktywność, jednak ambicji ostatnio w gruncie rzeczy nie było widać. Choć ciekawie, gdyby partia pokazała się jeszcze w jakimś sensownym sojuszu.

 1. (+1) Ruch Sprawiedliwości Społecznej

Zręby struktur widać, choćby po warszawskiej liście Ruchu Społecznego RP w wyborach do Sejmu. Jest też medialny lider. Zawsze to coś wartego docenienia, choć partyjka to niewielka.

 1. (-8) Socjaldemokracja Polska

Chyba ma senatora („chyba” jest tu słowem dość znaczącym) i nawet się coś tam pokazywała i to nawet w mediach, współsabotując „duży ZLew”, ale nawet jeśli były jakiś tam ambicyjki, to na nich się wszystko kończyło. Ze struktur zostało bardzo niewiele.

 1. (-2) Polska Partia Socjalistyczna

Udało się jej załapać do koalicji, dzięki której będzie otrzymywała jakąś małą kwotkę z budżetu państwa. Skrót też widoczny w całym kraju na billboardach. Struktury to jednak chyba tylko jakieś skrawki (i jeszcze ostatnio jakieś jaja się dzieją), potencjał na chwilę obecną zerowy, nikogo znanego w tej partyjce też nie ma.

 1. (-7) Krajowa Partia Emerytów i Rencistów

Nadal pozostało trochę struktur i rozpoznawalności, kilka osób ZLew wykorzystał na listach, zaskakujący mógłby być potencjał wyborczy, jednak ambicji brak.

 1. (-7) Stronnictwo „Piast”

Nie wiadomo dokładnie, ile zostało z w miarę przyzwoitych niegdyś struktur, ale opiera się już chyba tylko na liderze (który jest radnym sejmiku, jednak uzyskał kiepski wynik w wyborach do Sejmu) i paru strukturach powiatowych. Reszta nawet jak jest, to jej nie widać.

 1. (-7) Partia Kobiet

Nie ma chyba żadnych radnych. Struktury jeśli są, to mało ambitne. Znaczy chcieli/chciały wystawić szefową na prezydenta, no ale chcieć to można... Trochę niby obecna, ale słabo.

 1. (-3) Polska Patriotyczna

Dwóch kandydatów do Senatu, byli posłowie w składzie, na stronie też coś tam się dzieje.

 1. (-5) Liga Obrony Suwerenności

Tym razem nikt z niej w wyborach nie startował (ze wszystkich powyższych partii tak). Także traci na braku ambicji.

 1. (N) Jedność Narodu

Nowa partia, z paroma nawet nie tak anonimowymi działaczami. Coś tam robi (kandydaci na listach Brauna, strona, profil na fb), chociaż efekty średnie.

 1. (+13) Ruch Katolicko-Narodowy

Nie dość, że w końcu po trzech latach od odejścia Antoniego Macierewicza wybrał szefową, to jeszcze jeden z jego liderów został senatorem. Większych przejawów aktywności nie widać, choć wpływy ze składek nawet nawet.

 1. (-6) Związek Słowiański

Miał kandydata do Senatu, chciał mieć na prezydenta, wcześniej rejestrował wszystkie okręgi do sejmiku mazowieckiego. Poza tym aktywności specjalnie nie widać, znanego nikogo też tam nie ma.

 1. (-2) Wolność i Równość

Jeszcze kilka miesięcy temu Unia Lewicy. Była małą marginalną partyjką, ale tchnął w nią pewien duch. Związali się z nią (choć nie wiadomo, czy zostali członkami) Jan Hartman czy Robert Kwiatkowski. W wyborach oczywiście nie wystartowała, ale jakąś aktywność widać.

 1. (-7) Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” RP

Nieaktywne ostatnio wyborczo, jednak sama partia aktywna, co też po stronie widać. Jakieś tam strukturki są.

 1. (-7) Partia Libertariańska

Malutka partyjka, jednak jakąś aktywność pokazała. Próbowała wystawić Waldemara Deskę na prezydenta (co się przebiło w mediach), miała też kilku swoich na listach Pawła Kukiza. Sporo potencjału mogło zostać wyssane przez nową centrowo-liberalną partię Nowoczesna, która stała się silna.

 1. (-7) Polska Partia Piratów

Wyborczo zupełnie nieaktywna (poza poparciem VaGli do Senatu), jednak ogólnie jakoś tam aktywna, władze wybierała, w necie strona też się kręci.

 1. (-5) Polska Lewica

Aktywnie wspierała próbę kandydatury Wandy Nowickiej na prezydenta, współtworzyła „mały ZLew”, coś tam na stronie się dzieje. Ale strukturki pewnie niewielkie i o startach w wyborach to chyba już całkiem zapomniała.

 1. (-17) Partia Regionów

Jaki tu spokój, nic się nie dzieje... Część struktur mogła odpłynąć do Zmiany (np. Marian Curyło), a Partii Regionów w ogóle w tym roku nie było widać (poza podpisaniem porozumienia z tąże). Jakieś grupy w środowiskach rolniczych mogły pozostać.

 1. (+2) Stronnictwo Pracy

Struktury pewnie niewielkie, ale aktywność jest, partia przestała być tylko papierowa. Jej szef z jej komitetu wystartował do Senatu, jeden członek kandydował też z komitetu Pawła Kukiza do Sejmu. Nawet stronę w necie znowu utworzyli, i to dość porządną.

 1. (-2) Polskie Stronnictwo Demokratyczne

Też przywrócili aktywność strony. Wybierali na początku roku władze, jeden z wiceszefów z niezłego miejsca listy ZL kandydował do Sejmu. Ale większej aktywności brak, a partia pewnie ze względu na elitarny charakter bez specjalnych struktur (choć szczegóły nieznane).

 1. (+20) Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej

Ruszyła reaktywacja działalności tej partii, i to pod patronatem legendarnego Lecha Wałęsy, jej honorowego przewodniczącego. Odtwarzane są struktury, powstała już na powrót strona w necie, a także strona na fb. I zaczęła normalna działalność, po co najmniej 11 latach (można chyba powiedzieć, że i po 14–15).

 1. (-7) Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka

ZLew wystawił z niego kandydata do Senatu. Aktywność jakaś jest, co widać po stronie, choć struktury pewnie mizerne.

 1. (-13) Samoobrona Odrodzenie

W tym roku żadnej aktywności nie przejawiła, poza poparciem Andrzeja Dudy w II turze wyborów prezydenckich. Chociaż we wcześniejszych latach rejestrowała jakichś kandydatów w wyborach.

 1. (-8) Tak dla Polski

Nadal zupełnie niewidoczna, choć lider otworzył konińską listę KORWiN-u do Sejmu, a partii tej nie zabrakło dużo do przekroczenia progu... Chociaż ów lider został już szefem okręgu w KORWiN-ie, toteż nie wiadomo, co dalej z TdP (i czy ma jeszcze lidera).

 1. (-9) Polska Partia Narodowa / Stronnictwo Narodowe

Grozili wystawieniem Leszka Bubla w wyborach prezydenckich, jednak nie powołali nawet komitetu. Bubel zarejestrował się natomiast do Senatu z ramienia komitetu Zbigniewa Stonogi, jednak sąd wyrejestrował tamtejszych jego kandydatów. Strona PPN ciągle żyje...

 1. (N) Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów

Nowa partia, ambitna, budująca struktury, miała własnego kandydata do Senatu. I nawet stronę porządną powołała. Same nołnejmy chyba jednak tam są.

 1. (N) Normalny Kraj / Ruch Wolności

Kolejne rozdwojenie – obie partie kierowane są przez Wiesława Lewickiego, inne osoby z władz też się powtarzają. Jest to antywiplerowa część środowiska „Republikanów”. NK (a wcześniej Kongres Republikański, jak pierwotnie się nazywał), powoływał strony w necie, ale coś zmarniały one. Partię współzakładał obecny poseł Kukiza’15 Tomasz Jaskóła, jednak raczej do niej nie należy, gdyż podkreśla bezpartyjność. W wyborach NK ani RW nie zaistniał.

 1. (-11) Komunistyczna Partia Polski

Strona żyje, jakieś tam stanowiska partia zajmuje (w sprawach), nic poza tym.

 1. (-10) Unia Polskich Ugrupowań Monarchistycznych

Jakaś tam aktywnostka (ale w najmniejszym stopniu wyborcza) widoczna na stronie, jakieś tam strukturki, nie za wiele.

 1. (-10) Partia Zielonych Rzeczypospolitej Polskiej

Widać jakąś aktywność partii, choćby w poparciu (dość niespodziewanym) Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. Ale czy ma jakieś struktury poza Łodzią?

 1. (N) Razem Dla Niepełnosprawnych

Nowa partia, aktywna chyba bardziej społecznie niż politycznie. W wyborach startować nie próbowała, ale uruchomiła choćby ostatnio infolinię z poradami. Strona żyje aktywnie, profil na fb ma ponad 1000 lajków. Struktury jednak coś niezbyt widać.

 1. (N) Dzielny Tata

Nowa partyjka, której lider próbował niby wystartować w wyborach prezydenckich, ostatecznie popierając Janusza Korwin-Mikkego. Profil na fb jest, jeden kandydat startował do Sejmu z listy Brauna, a lider ciągle obecny jest w kamerach jako dziennikarz sejmowy.

 1. (+7) Wspólnota

W necie to tego nadal nie widać, ale był zarejestrowany komitet na wybory (choć nie zaowocowało to żadnymi skutkami) i lider (były poseł) startował z niezłego miejsca listy Kukiza’15, jeden kandydat był też na liście Brauna.

 1. (N) Legion Patriotów

Nowa partia pewnego reżysera, którą chyba można określić jako proputinowską. Współpracuje ze Zmianą. Wyborów wąchać nie próbowali, ewentualne struktury nieznane. Coś tam o nich pisano. Ponad 2 tys. lajków na fb, ale pochodzenia niewiadomego...

 1. (-5) Przedsiębiorcza Rzeczypospolita Polska

Potraktowałem to jako spadek, chociaż partia Przedsiębiorcy Rzeczypospolitej Polskiej została wykreślona, a na jej miejsce powołana została ta oto o niepoprawnej ortograficznie nazwie. De facto to jednak ta sama partia. Widać, że aktywna, strona żyje. Ale nikogo znanego (może poza jednym raperem, o ile się nie wycofał z działalności) i wyborów nie wąchała. Struktury też nie wiadomo, czy jakieś są.

 1. (-14) Organizacja Narodu Polskiego – Liga Polska

Aktywność ostatnio śladowa – założono podlaski profil partii na fb, jeden członek wystartował do Senatu z ramienia Obywateli do Parlamentu (nawet nie był ostatni), wzięła też udział w jakimś zjeździe organizacji pozaparlamentarnych (wraz z ONP i PLN). Nic więcej nie wiadomo, jeśli chodzi o rok mijający, ale ogólnie partia w kryzysie.

 1. (-4) Konfederacja Polski Niepodległej

Członków nie wiadomo, czy ma więcej niż kilkudziesięciu, od wszelkich wyborów trzyma się z daleka, niemniej ma ładną stronę, na której pojawiają się wpisy oraz aktywny profil na fb.

 1. (-15) Europa Wolnych Ojczyzn – Partia Polska / Polskie Porozumienie Przedsiębiorczości i Pracy

Jakakolwiek aktywność w minionym roku nie jest znana. Ponieważ nadal istnieją, to pamiętając o ich poprzednich aktywnościach, partie Jana Szczepankiewicza nie spadły jeszcze niżej.

 1. (-14) Porozumienie Polskie

Podobna sytuacja, jak miejsce wyżej.

 1. (-6) Polska Wspólnota Narodowa

Przynajmniej widać na stronie jakąś aktywność tej proputinowskiej partyjki, która od 14 lat od wyborów trzyma się z daleka.

 1. (N) Moja Polska

Nowa, liberalna nołnejmowa partyjka. Ma kilkadziesiąt lajków na fb, twittera rzadko używanego, no i niby stronę, ale... trzeba się na niej rejestrować.

 1. (N) Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin

Nowa partia założona przez byłego eurodeputowanego Bogusława Rogalskiego. Był jakiś profil na fejsie, ale zniknął. Nic więcej nie wiadomo.

 1. (N) Obywatelska Rzeczpospolita Polska

Jeszcze nie będąc partią, próbowała wystawić swojego lidera na prezydenta. Odgrażała się startem w wyborach parlamentarnych, jednak nie powołała nawet komitetu. Strona jest, ale zbyt bogato nie wygląda, choć aktywność ewidentna.

 1. (-17) Obrona Narodu Polskiego

Poza zebraniem wspomnianym przy okazji ONP-LP, żadna tegoroczna aktywność nie jest znana.

 1. (-10) Przymierze Ludowo-Narodowe

Ślad aktywności partii jakoś zaznaczony – zebranie z ONP-LP i ONP, Piast Polski i Nowy Przegląd Wszechpolski, start Edwarda Szweda do Sejmu z niskiego miejsca listy Grzegorza Brauna.

 1. (-17) Polski Ruch Uwłaszczeniowy

W zeszłym roku przynajmniej chcieli wystawić lidera do Senatu i wystartował on z listy KNP do sejmiku, a w tym zero widoczności.

 1. (-18) Stronnictwo Narodowe im. Dmowskiego Romana

Nic nie wiadomo, żeby coś robiło w tym roku (poza startem jednego z członków do Sejmu z listy Brauna).

 1. (-17) Lepsza Polska

Ostatnia partia, która ma za sobą jakiś start wyborczy pod własnym szyldem, choć ciągle ogranicza się on do Warszawy w wyborach samorządowych w 2010. Nazwa już bardziej się kojarzy z fundacją związaną z Polską Razem, a nawet z hasłem, którym posługują się Biało-Czerwoni.

 1. (-17) Stronnictwo Patriotyczne Polski i Polonii

Niespełna rok temu założyło profil na fejsie, który ma jak do tej pory... 7 lajków. W zeszłym roku powołało komitet na wybory samorządowe (tylko komitet).

 1. (-14) Elektorat

Na wybory parlamentarne pierwszy raz zdarzyło mu się powołać komitet. Tyle że... nie tylko został on szybko rozwiązany, ale wraz z nim zniknęła strona internetowa i nie wiadomo, czy partia nadal działa.

 1. (-14) Stronnictwo Polska Racja Stanu

Ewentualna tegoroczna aktywność nieznana.

 1. (-13) Partia Emerytów Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej

Jednak istnieje, toteż ją w międzyczasie wstawiłem do zeszłorocznego rankingu, ale jedynie formalnie (choć Andrzej Aumiller otwierał listę JOW Bezpartyjnych do Sejmu).

 1. (-15) Polski Ruch Monarchistyczny

Raczej nic nie robili w tym roku.

 1. (-12) Forum Samorządowe

Nic się nie dzieje.

 1. (-11) Partia Rozwoju

Przynajmniej złożyła sprawozdanie i coś było ze stroną kombinowane (bo przestała działać, potem znowu działała).

 1. (-13) Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych i Specjalnej Troski

Nawet nie złożyło sprawozdania finansowego, toteż nie wiadomo, czy w ogóle istnieje jeszcze.

W porównaniu z zeszłym rokiem z rankingu wypadły: Liga Narodowa (którą dałem wtedy trochę na kredyt, ale chyba niepotrzebnie), Partia Zielonych, Polska Socjalistyczna Partia Robotnicza i Związek Weteranów Wojny, które przestały istnieć (anulowałem potem w zeszłorocznym rankingu Sztandar Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, który został wykreślony jeszcze przed końcem roku). Nowe partie to, lecąc skrótami: Nowoczesna, RN, KORWiN, Razem, BC, JN, Piast-JMEN, NK/RW, RDN, DT, Legion, MP, ZChR i ORP – absolutnie wyjątkowo dużo, jak na jeden rok. Powstała też Stonoga Partia Polska, jednak rekordowo szybko się rozwiązała (gdyby nie to, dałbym jej pewnie gdzieś 16.–17. miejsce). Chyba do tej pory nie udało się zarejestrować Zmianie, choć założona została już w lutym. Największy awans zanotowała ChDRP (+20), a największy spadek SN im. Dmowskiego (-18). Żadna partia nie zachowała swojego miejsca sprzed roku.

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • 0pawelg

  Bardzo ciekawy ranking. Szacunek za tak dogłębne rozeznanie na ten temat. :)

 • pawmak

  Podziękował :) Ranking tego typu musi być ułomny, ale mniej więcej jakoś oddaje, mam nadzieję.

 • karmon90

  Można pare słów o (nie)partii Zmiana? Które miejsce miałaby Zmiana gdyby była partią? Działalność jakąś prowadzą, wybory odpuścili tłumacząc się tym, że rejestracja partii jest blokowana, a KWW nazwali półśrodkiem, którego nie chcieli stosować. Twierdzą, że wraz ze wszystkimi partiami, organizacjami współpracującymi mają razem ok. 2000 członków. Jeśli wierzyć, to ta liczba pozwalała na realną zbiórkę podpisów. Odpuścili KWW bo wiedzieli, że nawet zbierając podpisy będą blokowani w mediach, a nawet jak będą się w mediach pojawiać to przekaz będzie tak negatywny, że zakończą wybory z miernym wynikiem? Tak mi sie wydaje.

  Tak jak 0pawelg - szacunek za ranking, ogólnie szacun za wiedze i rozeznanie w temacie. Mam nadzieje, że w tym roku i w kolejnych nie porzucisz tego co robisz bo wtedy blog plankton polityczny straciłby swój blask, a i karuzela polityczna przestałaby istnieć, a tego ja i pewnie wiele osób nie chce.

  Pozdrawiam.

 • pawmak

  Ze względu na brak startów w wyborach trudno ocenić siłę struktur Zmiany, za to może to świadczyć o braku ambicji. Są tam jednak byli posłowie, były szef sejmiku, aktywność widać, w mediach o nich pisali, lajków ponad 10 tys. - pewnie byłaby w 4. dziesiątce, góra pod koniec 3. Choć niewykluczone, że pod względem struktur byłaby nawet w 2., ale nie tylko to się liczy.

  Dzięki za dobre słowo i pozdrawiam.

 • karmon90

  Swego czasu uważnie śledziłem profil fb Zmiany. Przez dłuższy czas lajki utrzymywały się na poziomie 3500-4500, a tu nagle bach 8000 i za jakiś czas znowu nagle bach 10000. Liczby oczywiście plus minus, ale proporcje w miare zachowane. Tak nagły skok bardzo mnie zadziwił bo był po prostu nienaturalny.

  Swego czasu grupa na fb Zmiany była nawet ciekawa, były dość ciekawe dyskusje, ale od jakiegoś czasu nic merytorycznego tam się nie dzieje i jest "bajzel". Na plus dla nich, że przeważnie odpisują na wiadomości i na fb i na wiadomości e-mail, więc idzie się czegoś od nich dowiedzieć, w przeciwieństwie do np. SD gdzie aby uzyskać jakąkolwiek informację trzeba pisać do P. Piskorskiego.

 • pawmak

  W przypadku Legionu Patriotów napisałem o lajkach "niewiadomego pochodzenia", bo też się zdziwiłem, skąd ich taka liczba. Chciałem w komentarzu napisać o tych z sojuszniczej Zmiany podobnie, ale myślę, znana dosyć i ludzi o takich poglądach trochę jest, więc się powstrzymałem. Ale skoro tak, to może i faktycznie sobie jakoś inaczej załatwili... Kiedyś na stronie Polski Razem na dole była wtyczka i było widać kilkadziesiąt lajków i było, z tego co pamiętam, sporo jakichś arabskich nazwisk, więc może sobie partie trochę w ten sposób pomagają.

 • Gość: [Konrad] 78.11.235.*

  Polska Razem ma 8 (6) posłów i 6 (3) senatorów oraz 12 radnych sejmikowych, do tego kilku burmistrzów, kilkunastu wójtów, ponad stu radnych gmin powyżej 50 tys. mieszkańców, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, 5 wiceministrów, 3 zaprzyjaźnionych ministrów, dobre kontakty z ludźmi od Kukiza i KNP oraz w mniejszych środowiskach prawicowych. To mało? Jeśli tak to załóżcie partię od zera, powodzenia!

 • pawmak

  A kto twierdzi, że mało? Nie bez powodu ma 5. miejsce w rankingu i zostało napisane, że ma potencjał. Szkoda tylko, że prezes już coraz bardziej odjeżdża, mówiąc bzdury o czyichś dziadkach i pisząc zupełnie nie na miejscu tweety o libido albo o związku kibiców na skokach w Zakopanem z sytuacją polityczną...
  PS. Nie tak zupełnie od zera, bo w sporej mierze w oparciu o struktury PJN. M.in. tam, gdzie sam do PRJG należałem...

© Karuzela
polityczna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci