Menu

Karuzela
polityczna

Pełne wyniki procentowe wyborów do sejmików

pawmak

Nie wiem, czy ktoś zrobił już takie obliczenia, ale nigdzie się z tym nie zetknąłem. Spotkałem jedynie w jednym miejscu (za którym znalazły się one też na Wikipedii) poprawne wyniki komitetów ogólnopolskich (bowiem w danych ogólnych podanych przez PKW i media w ślad za nią był błąd). Ja zaś obliczyłem wyniki procentowe w skali kraju wszystkich pozostałych komitetów, które brały udział w wyborach do sejmików województw (podaję je z zaokrągleniem do jednej setnej procenta). Pogrubieniem będą zaznaczone partie polityczne, a podkreśleniem komitety, które uzyskały mandaty. U góry małym drukiem informacje, jakie partie (choćby w liczbie jednej osoby – o ile mi o tym wiadomo) startowały do sejmików z list danych komitetów (także podkreślone zostały te z mandatami). Informacje, w ilu okręgach i w jakich województwach startowały dane komitety, podałem w tym wpisie (ostatecznie, jak widać, nie wystartował KWW Siły i Jedności).

 1. Prawo i Sprawiedliwość (26,89%)oprócz PiS: Polska Razem (w większości), Solidarna Polska, Prawica Rzeczypospolitej, Stronnictwo "Piast", Ruch Katolicko-Narodowy, być może także członek Unii Polityki Realnej
 2. Platforma Obywatelska (26,29%)
 3. Polskie Stronnictwo Ludowe (23,88%)
 4. SLD Lewica Razem (8,79%) oprócz Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Unia Pracy, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Partia Regionów, Stronnictwo Demokratyczne (częściowo), Partia Demokratyczna, Socjaldemokracja Polska, Partia Kobiet, Unia Lewicy, także członek Polskiej Partii Socjalistycznej /nie wiadomo ponadto, czy był ktoś z Polskiej Lewicy, która uczestniczyła w tym komitecie/
 5. Kongres Nowej Prawicy (3,89%) oprócz KNP: Tak dla Polski, Polski Ruch Uwłaszczeniowy /niewykluczone, że zaplątał się też ktoś z Unii Polityki Realnej/
 6. Ruch Narodowy (1,57%) Unia Polityki Realnej
 7. Twój Ruch (1%)
 8. Ruch Autonomii Śląska (0,86%)
 9. Bezpartyjni Samorządowcy (0,85%)
 10. Demokracja Bezpośrednia (0,81%)
 11. Teraz Wielkopolska (0,62%) Polska Razem
 12. Mazowiecka Wspólnota Samorządowa (0,58%) Stronnictwo Demokratyczne
 13. Niezależny Samorząd Województwa Śląskiego (0,52%) Polska Razem
 14. Wspólnota Patriotyzm Solidarność (0,47%)
 15. Bezpartyjni Pomorze Zachodnie (0,4%)
 16. Mniejszość Niemiecka (0,35%)
 17. Samoobrona (0,32%)
 18. Lepsze Lubuskie (0,29%) nie wiem, czy ktoś startował, ale poparła Polska Razem (przynajmniej częściowo)
 19. Liga Polskich Rodzin (0,28%)
 20. Narodowe Odrodzenie Polski (0,15%)
 21. Oburzeni (0,11%)
 22. Inicjatywa Obywatelska (0,09%)
 23. Gospodarne Opolskie (0,09%)
 24. Mniejszości na Śląsku (0,08%)
 25. Centrum Społecznej Demokracji (0,08%)
 26. Polska Patriotyczna (0,06%)
 27. Związek Słowiański (0,05%)
 28. Bezpartyjni Aktywni Kompetentni (0,05%)
 29. Lista Bogdana Grobelnego (0,05%)
 30. KWW Rolnika Marka Wojtery (0,05%)
 31. Współpraca i Partnerstwo dla Warmii i Mazur (0,04%)
 32. Platforma Oburzonych (0,04%)
 33. Polsko-Polonijne Zgromadzenie Niepodległościowe (0,04%)
 34. Nasz Region (0,03%)
 35. Nasze Lubelskie (0,03%)
 36. Porozumienie Prawicy (0,03%)
 37. Razem dla Podkarpacia (0,03%)
 38. Stronnictwo Ludowe "Ojcowizna" RP (0,03%)
 39. Jedyne Takie Województwo (0,02%)
 40. Podlaskie Forum Samorządowe (0,02%)
 41. Zawsze Razem (0,02%)
 42. Nowy Ład (0,01%) Partia Zieloni, Ruch Sprawiedliwości Społecznej
 43. Samoobrona Odrodzenie (0,01%)
 44. Przyszłość (0,01%)
 45. Lewica Zagłębia (0,01%)
 46. Partia Józefa Piłsudskiego (0,01%) Polska Partia Socjalistyczna ukryła się pod tą nazwą
 47. Nasza Gmina Lubawka – Kalwaria Lubawska (0,01%)
 48. Platforma Samorządowa (0,01%)
 49. Współpraca i Partnerstwo (0,01%)
 50. Szczecińskie Towarzystwo Strzeleckie (0,01%)
 51. KWW Przystojnego Grzegorza Kołka (0,01%)
 52. Porozumienie Obywatelskie (0,01%)
 53. Mieszkańcy Razem (0%)

_____

Skoro jesteśmy przy wyborach do sejmików, to jeszcze małe odniesienie do wpisu sprzed miesiąca, w którym tłumaczyłem wynik PSL, m.in. nadwyżkę tej partii w stosunku do wyników exit poll. Otóż często podnosi się argument, że komitet PiS uzyskał przy tym o wiele niższy rezultat niż w wynikach sondażowych, podczas gdy pozostałe komitety podobny. Porównajmy: PiS uzyskało wynik gorszy o 4,6 pkt. proc, PO o 1 pkt, SLD LR taki sam, a KNP o 0,3 pkt. Różnica między 4,6 pkt PiS a 1 pkt PO bierze się w dużej mierze niewątpliwie stąd, że statystycznie wyborcy PiS są mniej wykształceni i często mogli się mylić i podać ankieterom co innego niż nieświadomie zaznaczyli. Nie jest to żadne obraźliwe stwierdzenie, tylko po prostu sucha analiza. Być może to wszystkiego nie tłumaczy, ale opowiadanie o sfałszowaniu wyborów (zwłaszcza w kontekście zbliżonego odsetku głosów nieważnych w wyborach do rad powiatów) to po prostu bzdurne gadanie. Akurat Jarosław Gowin na szczęście nie ma co do tego takiego przekonania, jak PiS, ale i tak nie powinien mówić takich rzeczy, jakie mówi (np. o potrzebie powtórzenia wyborów w skali krajowej). I o ile jako potencjalnego koalicjanta PiS po wyborach jakiś czas temu wskazywał PSL, o tyle teraz sugeruje, że byłby to KNP...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • halinvonhalin

  W podanym linku są wyniki tylko 7 komitetów. Gdzie można znaleźć wyniki innych komitetów z woj. mazowieckiego? Na stronie pkw ich nie ma.

 • pawmak

  Trzeba pobrać protokół:
  www.mazovia.pl/downloadStat/gfx/mazovia/pl/defaultaktualnosci/1049/8/1/protokol_z_wyborow.pdf

 • halinvonhalin

  Dziękuję.

 • abizabi

  No bez przesady. Obsługa słynnej książeczki wymaga rozgarnięcia a nie wysokiego formalnego wykształcenia. Twoim zdaniem doktor medycyny lepiej zna się na technice głosowania niż absolwent szkoły średniej? Poza tym ten niewykształcony PiSowski elektorat to często po prostu młodzież, która ze względu na wiek nie ukończyła jueszcze studiów (PiS wybrało najwięcej młodych wyborców). Książeczka odegrała swoją rolę, ale nie była czynnikiem jedynym. Ciekawe jak wyglądałyby wyniki, gdyby nie szereg drobnych błędów i małych świnstewek podczas liczenia głosów.

 • pawmak

  Elektorat PiS-u może nie tyle niewykształcony, co starsi ludzie (głównie panie) trudniej przyswajający pewne rzeczy, to miałem na myśli. Tacy się mogą najprędzej pomylić.

  Pewnych wątpliwości można nabrać co do Kupcewicza, wziąwszy pod uwagę fakt, że już kilka razy startował w wyborach i nie uzyskiwał tak dobrych wyników. W tym w 2010 tak samo z PSL do sejmiku. Ale może po prostu tym razem zrobił lepszą kampanię, no i jak na czele pierwszej strony broszury go tyle osób zobaczyło, to też swoje zrobiło.

  Co do książeczek, to np. Kukiz twierdzi, że to one są główną przyczyną, bo tam, gdzie PSL nie miało listy, to zyskiwały inne komitety, które były na 1. stronie. Z kolei partia LOS utrzymuje, że to nie one są przyczyną, tylko fałszerstwa. No ale to radykalna partia wyjątkowo, czująca się skrzywdzona ostatecznym wynikiem w Gdańsku. Kukiz też lubi przesadzać, ale tu tak nie spiskuje.

© Karuzela
polityczna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci